Jump to content

υδροβιες χελωνες


Recommended Posts

παιδια εδω και 5 χρονια εχω δυο υδροβιες χελωνες τις οποιες της πηρα νεογεννητες θα μπορουσα να πω και τωρα ειναι στομεγεθος μιας παλαμης.. το προβλημα ειναι οτι της ειχα παρει στο δημοτικο και τις ειχα σε ενα πλαστικο..μετα μεγαλωσαν και πηρα ενα μεγαλυτερο πλαστικο αλλα επειδη καταλαβα οτι χρειαζονται περισσοτερη φροντιδα εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ειδα οτι καλο θα ταν να παρω ενυδρειο..

αν μπορειτε πειτε μου καποια πραγματα που θα μπορουσα να κανω προς το παρον ωστε να ειναι καλυτερα για αυτες και τι θα πρεπει να κανω με το ενυδρειο

σημ.τις ταιζω με αποξηραμενες γαριδες και κατα την διαρκεια της μερας της βγαζω στο μπαλκονι να λιαζονται

το νερο τους το πλενω καθε μερα μιας και βρωμιζει αμεσως και τις ταιζω καθε μερα..αυτα ευχαριστω προκαταβολικα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις ενα ενυδρειο περιπου 7χ το μηκος της χελωνας σου και βαθος νερου το διπλο του μηκους,,θα φταξεις μια στερια και θα βαλεις απο πανω λαμπα uv και μια λαμπα να ανεβαζει θερμοκρασια ..καποιο εξωτερικο φιλτρο δυνατο ειναι απαραιτητο γιατι οι χελωνες ειναι μεγαλες..θερμοστατη τον χειμωνα.....δεν χριαζονται καθε μερα ταισμα μεγαλωασν πια και υπαρχουην πληθορα τροφων πλουσιες σε βιταμηνες(και αποξηραμενες) οπως και συμπληροματα βιταμηνων-ασβεστιου.οι γαριδες δεν αρκουν.οτι πιο σιγκεκριμενω θες στη διαθεση σου

Link to comment
Share on other sites

θα παρεις ενα ενυδρειο περιπου 7χ το μηκος της χελωνας σου και βαθος νερου το διπλο του μηκους,,θα φταξεις μια στερια και θα βαλεις απο πανω λαμπα uv και μια λαμπα να ανεβαζει θερμοκρασια ..καποιο εξωτερικο φιλτρο δυνατο ειναι απαραιτητο γιατι οι χελωνες ειναι μεγαλες..θερμοστατη τον χειμωνα.....δεν χριαζονται καθε μερα ταισμα μεγαλωασν πια και υπαρχουην πληθορα τροφων πλουσιες σε βιταμηνες(και αποξηραμενες) οπως και συμπληροματα βιταμηνων-ασβεστιου.οι γαριδες δεν αρκουν.οτι πιο σιγκεκριμενω θες στη διαθεση σου

και ποσο θα ναι περιπου το κοστος? :bowdown:

χρηματα διαθεσιμα δεν υπαρχουν πολλα αλλα κρινω αναγκαια την μεταφορα τους σε ενα ενυδρειο τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κοστος χριαζεσαι ενα ενυδρειο περιπου 1μ με 1,20 χ50χ....25 υψος νερου τουλαχιστον με καποια βαση.....φιλτρο στα αναλογα λιτρα....στις αγγελιες του φορουμ κατι θα βρεις αφου δεν υπαρχουν χρηματα δες για μεταχιρισμενο...λαμπα περι τα 20ε και κανενα φωτιστικο...

και ειναι απαραιτητο να τις μεταφερεις σε ενα aqua terrarium

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

θα παω και αυριο σε πετ σοπ να ρωτησω και δω τιμες..

κατι ειδα στις αγγελιες αλλα προσπαθω να βρω κατι οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

καλη αναζητηση οτι χριαζεσε ρωτας και να εχεις μερακι ...θα τις χαρεις παρα πολυ σε ενα ενυδρειο(που και απαρετιτο)!!!! με το αζημιωτο

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ευκολο...και συμφερει!!!!πηρα απο τζαμα τζαμια και σιλικονη μου βγηκαν ολα 20-25ε...το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.00*0.35*0.35 εφτιαξα μονο και τα βραχακια...και ιδου....αν εχεις φαντασια και πιανουν και τα χερια σου πολλα μπορεις να κανεις

post-12493-1307646717_thumb.jpg

post-12493-1307646730_thumb.jpg

post-12493-1307646743_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ευκολο...και συμφερει!!!!πηρα απο τζαμα τζαμια και σιλικονη μου βγηκαν ολα 20-25ε...το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.00*0.35*0.35 εφτιαξα μονο και τα βραχακια...και ιδου....αν εχεις φαντασια και πιανουν και τα χερια σου πολλα μπορεις να κανεις

:bowdown::thumbup:

ερχεται και το τριτο....

post-39830-1307648075_thumb.jpg

post-39830-1307648380_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(johnb @ 09/06/2011, 22:12:25)

ειναι πολυ ευκολο...και συμφερει!!!!πηρα απο τζαμα τζαμια και σιλικονη μου βγηκαν ολα 20-25ε...το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.00*0.35*0.35 εφτιαξα μονο και τα βραχακια...και ιδου....αν εχεις φαντασια και πιανουν και τα χερια σου πολλα μπορεις να κανεις

Να μαντεψω....το κολλησε ο τζαμας με δικη του σιλικονη εεε Τζων?

Έγινε επεξεργασία - Johhny_
Link to comment
Share on other sites

τι σιλικονη πηρες :bowdown:

μη τοξικη...καταλληλη και για ενυδρεια μου ειπε

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΘΕΣΗ(johnb @ 09/06/2011, 22:12:25)

ειναι πολυ ευκολο...και συμφερει!!!!πηρα απο τζαμα τζαμια και σιλικονη μου βγηκαν ολα 20-25ε...το ενυδρειο εχει διαστασεις 1.00*0.35*0.35 εφτιαξα μονο και τα βραχακια...και ιδου....αν εχεις φαντασια και πιανουν και τα χερια σου πολλα μπορεις να κανεις

Να μαντεψω....το κολλησε ο τζαμας με δικη του σιλικονη εεε Τζων?

ΟΧι :bowdown: τα κολλησα με τα χερακια μου...δεν ειναι και τοσο δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites

τι σιλικονη πηρες :bowdown:

post-39830-1307649519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι σε σχεση με τις χελωνιτσες ,επειδη τωρα αρχισα να ασχολουμε λογο οτι μου εφερε η κοπελα μια χελωνιτσα και δεν εχω καθολου γνωσεις σε αυτα τα θεματα! Την χελωνιτσα μου την εφερε μεσα σε ενα πλαστικο ενυδρειο μαζι με κατι χαλικακια που τα αγορασε στο pet shop. Η χελωνιτσα τωρα ειναι πολυ μικρη περιπου οσο μια χουφτα! Πρεπει να την βγαλω απο το πλαστικο ενυδρειο ? Πρεπει να τις παρω κατι αλλο εκτος απο τις πετρουλες , τον βιοριθμιστη πολλαπλης δρασης , το ασβεστιο και τις γαριδουλες που την τα ι ζω..?? Θα ηθελα οποιαδηποτε βοηθεια σχετικα με τις χελωνιτσες ! Να στε καλα , και ευχαριστω εκ' τον προτέρων για την βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=65482

ρήξε μια ματιά και οτι απορια έχεις εδω ήμαστε

και καλως ήλθες

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Billias έχω και εγώ μια απορία :blink:

Αν φτιαξεις ενα μικρό diy για ενα μικρό χελωνάκι ,πόσο θα μεγαλώσει;;;

θα φτάσει τελικό μέγεθος ή θα μείνει μικρό;;;

:(

Link to comment
Share on other sites

θα μείνει μικρο "νανισμος "αλλα δεν ειναι φισιολογικο θεωρητε αρρωστια.

δηλαδη θα ειναι τριων χρονων και θα έχει το μηκος ενος χρονου

Link to comment
Share on other sites

θα μείνει μικρο "νανισμος "αλλα δεν ειναι φισιολογικο θεωρητε αρρωστια.

δηλαδη θα ειναι τριων χρονων και θα έχει το μηκος ενος χρονου

φερνει προβλήματα στην υγεια αυτο;;;

(εγκυκλοπαιδικές γνώσεις δεν εχω χελώνα) :(

Link to comment
Share on other sites

για να γινει αυτο θα υπαρχουν κακες συνθηκες διαβιωσεις δλδ αν ειναι μικρο το περιβαλλον διαβιωσης δεν θα κολυμπαει καθολου θα μωληνετε το νερο και θα υπαρχουν και αλλες αρρωστιες...

αν με ρωτας αν φερνει προβληματα στην υγεια η απαντηση ειναι οτι ειναι ήδη προβλημα και πολυ σοβαρο και σημαινει οτι απλα επιβιωνει και θα ζησει πολυ λιγοτερα χρονια και αυτο συμβαινει σε αρχαριους που τις εχουνε σε χελωνιερες και εχουνε αγνοια των συνθηκων διαβιωσεις του ζωου

φίλε bbetta ηρθε ο καιρος να αποκτήσεις :(

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Billias τωρα που ειναι μικρη η χελωνα τι θεωρεις οτι πρεπει να της αγορασω για να ειναι υγιης και να μεγαλωσει σωστα..??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...