Jump to content

Nεκρο Γκαπυ (ΑΡΧΑΡΙΟΣ)


Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ενα θυληκο γκαπυ μολις πεθανε.Φεροταν περιεργα σημερα και χθες (το χαρεμι το αγορασα προχθες) δεν ετρωγε καθοταν παρα πολυ ωρα σε ενα σημειο και κουνιοταν σπανια και ειχε πολυ θαμπα χρωματα στο δερμα,σε σχεση με τα υπολοιπα 3 τα οποια να μην τα ματιασω ειναι ζωηρα,κινητικα,τρωνε κανονικα και εχουν εντυπωσιακα εντονα χρωματα.Απο τι μπορει να πεθανε;(Εχω κανει γρηγορο στρωσιμο 15 ημερων αλλα οι μετρησεις ειναι οκ,αλλιως θα επηρεαζε λογικα και τα υπολοιπα 3)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:54

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Εσωτερικο φιλτρο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):17 ημέρες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 χαρεμι Γκαπυ

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Μια φορα την ημερα (περιπου 1-2 μπιλακια τροφης υπο μορφη Granule ανα γκαπυ)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:11

- GH:9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:τεστ 5 σε 1

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Γκαπυ

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:Ελλειψη ορεξης για φαΐ,ελλειψη κινιτικοτητας,θολα-θαμπα χρωματα επιδερμιδας,απομονομενο απο το υπολοιπο χαρεμι.(ΘΥΛΗΚΟ)

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Το ενυδρειο ειναι 17 περιπου ημερων

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Εχω την εντυπωση πως σημερα το πρωι ξεκινησε ακομη ενα γκαπυ να φερεται με τα παραπανω συμπτωμα απλα πολυ πιο ελαφρα ακομη (Δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο,μπορει να ειναι και η ιδεα μου)

Καποια προταση απο το τι μπορει να πεθανε το γκαπυ μου;

Link to comment
Share on other sites

Tα ψάρια μπήκαν πολύ προσφατα στο ενυδρείο και ειναι λογικό να φέρονται ''καπως''. Τι προσαρμογή έκανες. Το γκαπυ τρώει καθόλου; Έχεις προσέξει τ άλλα να το κυνηγούν;

Link to comment
Share on other sites

H προσαρμογη που εκανα ηταν να τα βαλω στο ενυδρειο μαζι με την σσκουλα μετα απο 5 λεπτα να ριξω ενα ποτηρακι νερο ενυδρειου μεσα στην σακουλα μετα απο 5 λεπτα να το ξανα επαναλαβω και μετα απο 5 λεπτα να τα αφησω να μπουν.Αυτο που πεθανε και δεν ετρωγε σχεδον καθολου και ηταν απομονωμενο και το ψιλοτσιμπουσε μια αλλη θυληκια απο το κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...