Jump to content

Γεια Σας!


GiannisBetta

Recommended Posts

Γεια σας! :D
Με λένε Γιάννη και είμαι από τη Βέροια, είμαι 17 χρονών και είμαι αρχάριος με τα ψαριά και το όλο θέμα.
Αποφάσισα ν' ασχοληθώ με τα ψάρια γιατί τ'αγαπάω και εκτός αυτού και ο νονός μου είναι χομπίστας, έχει ένα ενυδρείο 300lt και χάρη σ'αυτόν απέκτησα και το "κόλλημα" μου. Αποφάσισα ν'ασχοληθώ με τους Μονομάχους και το ζευγάρωμα τους.
Στο θέμα μας τώρα! Διάβασα πολλά πράγματα και δημοσιεύσεις όσων αφορά το μεγάλωμα τους, το ενυδρείο, και το ζευγάρωμα τους. Έχω έναν αρσενικό (Blue) κ μια θηλύκια (Goldy) μονομάχο, προσπάθησα να τους βάλω στο ίδιο ενυδρείο των 10lt που έχω, η Goldy ήταν εντάξει με τον Blue, αλλά ο Blue μόλις την κοιτούσε φούσκωνε όλα τα πτερύγιά του και τα βράγχια του και την κυνηγούσε (χτυπούσε, δάγκωνε) μέχρι που h Goldy έφευγε μακριά και ο Blue ξεχαζότανε και τελείωνε εκεί το σκηνικό με αποτέλεσμα η Goldy να κολλάει σε μια γωνία και να φοβάται να κολυμπάει τριγύρω. 'Όταν ξαναβρισκόντουσαν επαναλαμβανόταν το σκηνικό και βέβαια μετά τα χώρισα εντελώς σε διαφορετικά ενυδρεία.
Τις επόμενες μέρες θ'ακολουθήσει βίντεο ή και φωτογραφίες από το συμβάν που σας περιέγραψα παραπάνω.
Απ'ότι φαίνεται θα χρειαστώ την βοήθειά σας, μήπως θα μπορούσε κανεις να μου πεί τι μπορώ να κάνω για να ενώσω τα δύο ψάρια μεταξύ τους χωρίς ο Blue να χτυπάει την Goldy ώστε καποια στιγμη να μπορέσω να τα ζευγαρώσω.
Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας αν θα ήταν αυτό εφικτό. :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ χωρις να ξερω απο μονομαχους μοοοονο απο οτι εχω διαβασει πρωτον ειναι λιγα τα λιτρα σ για 2 μονομαχους και δευτερον νομιζω πως δεν πρεπει ν τα εχεις μαζι μεχρι ο αρσενικος να φτιαξει φωλια και μετα βαζεις την θυλικια μεσα....οταν γενησει τα αυγα της την βγαζεις απο το ενυδρειο ζευγαρωματος και την αφηνεις μονη της....δεν ξερω κιολας σιγουρα....περιμενε τα παιδια που ξερουν απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ χωρις να ξερω απο μονομαχους μοοοονο απο οτι εχω διαβασει πρωτον ειναι λιγα τα λιτρα σ για 2 μονομαχους και δευτερον νομιζω πως δεν πρεπει ν τα εχεις μαζι μεχρι ο αρσενικος να φτιαξει φωλια και μετα βαζεις την θυλικια μεσα....οταν γενησει τα αυγα της την βγαζεις απο το ενυδρειο ζευγαρωματος και την αφηνεις μονη της....δεν ξερω κιολας σιγουρα....περιμενε τα παιδια που ξερουν απο αυτα

καταρχάς γεια σου κ ευχαριστώ για την απάντηση

απ' ότι έχω δει σε κάτι βίντεο [

] ο αρσενικός "αγκαλιάζει" την θηλύκια και απ' αυτούς πέφτουνε μερικά αυγά. αν τους έχω χωριά πως θα κάνουν αυτήν την πράξη?
Link to comment
Share on other sites

Α! ξέχασα να σας πω παιδιά πως τα ψαριά δεν θα ζήσουν μόνιμα σ αυτό το ενυδρειάκι 10 λίτρων που έχω αλλά θα το μεταφέρω σε ένα 30 λίτρων που θα αγοράσω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Α! ξέχασα να σας πω παιδιά πως τα ψαριά δεν θα ζήσουν μόνιμα σ αυτό το ενυδρειάκι 10 λίτρων που έχω αλλά θα το μεταφέρω σε ένα 30 λίτρων που θα αγοράσω σύντομα

Απο οσο εχω διαβασει, χρειαζεται περιεργη προετοιμασια και δεν ειναι στανταρτ οτι ο μονομαχος θα θελει τη συγκεκριμενη που του βαζουμε για να ζευγαρωσει. Ακομα εχω δει για 2-3 θυληκες να βαζουνε, ωστε να διαλεξει εκεινος ποια θελει και μετα τις αλλες 2 τις απομακρυνουν.

μπορεις να δεις τα εξης:

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t22357.html

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t53497.html

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t42497.html

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω διαβασει, χρειαζεται περιεργη προετοιμασια και δεν ειναι στανταρτ οτι ο μονομαχος θα θελει τη συγκεκριμενη που του βαζουμε για να ζευγαρωσει. Ακομα εχω δει για 2-3 θυληκες να βαζουνε, ωστε να διαλεξει εκεινος ποια θελει και μετα τις αλλες 2 τις απομακρυνουν.

μπορεις να δεις τα εξης:

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t22357.html

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t53497.html

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t42497.html

γεια σου φίλε μου, και ν αγοράσω 3 διαφορετικές θηλυκές και να τις βάλω μαζί του πως θα καταλάβω ποια από τις 3 θα προτιμήσει ο αρσενικός?

και σ' ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά νέα δεδομένα!!!

χθες μετά απ'αυτό το συμβάν χώρισα την Goldy από τον Blue και σήμερα το πρωί όταν ξύπνησα είδα την κοιλιά της φουσκωμένη και είχε άσπρες ρίγες πάνω, ( απ'ότι διάβασα συμπτώματα εγκυμοσύνης ) και μετά από λίγο από κάτι που κρεμόταν από αυτήν έπεσε ένα αυγό στον πάτο της γυάλας και ακολούθησαν κ άλλα.

Σ'αυτήν την περίπτωση τι πρέπει να κάνω ώστε τα αυγά να εκκολαφθούν?

παρακαλώ απαντήστε σύντομα για να πράξω ανάλογα και να μην γίνει κάτι κακό στα ψαράκια μου :bowdown:

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς γεια σου κ ευχαριστώ για την απάντηση

απ' ότι έχω δει σε κάτι βίντεο [

] ο αρσενικός "αγκαλιάζει" την θηλύκια και απ' αυτούς πέφτουνε μερικά αυγά. αν τους έχω χωριά πως θα κάνουν αυτήν την πράξη?

Φίλε , μην ποστάρεις τσόντες, απαγορεύεται!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , μην ποστάρεις τσόντες, απαγορεύεται!

:bowdown::thumbup::hysterical::happybday::band::thumbup::thumbup: είσαι τρελός φίλε!!! :(:(:(:(:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι η συμβίωση αρσενικού-θηλυκού είναι επίφοβη ακόμα και σε 30lt(και παραπάνω :bowdown: ) με αποτέλεσμα το θηλυκό να στρεσάρεται συνεχώς ( αυτό που είπες ότι την δάγκωνε,τη χτυπούσε και την έκανε να μένει σε μια γωνιά φοβισμένη είναι μερικά αποτελέσματα της συμβίωσης.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις στη συμβίωση. :thumbup:

Πες ότι γεννάνε και βγαίνουν τα μωρά, που θα τα βάλεις;;;;

Χρειάζονται πολλά δοχεία για τα μωρά και αρκετή φροντίδα.

Αυτό με το θηλυκό που έπεσε κάτω ένα αβγο δεν το έχω ξανακούσει.( αν είναι αβγο)

Τώρα δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα αν έχει γίνει έτσι η κοιλιά της γιατί είναι έτοιμη για αναπαραγωγή καλό θα κάνει μια φωτογραφία.

φιλικά

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

1) αναπαραγωγη δεν γινεται ποτε σε ενυδρειο κατω των 30λ. αυτο ειναι ντεφακτο.

2) ετσι κανουν και το δικο μου ζευγαρι ακριβως οπως το αναφερεις αλλα δεν με προβληματιζει γιατι πλεον ξερω πως συμπεριφερονται

3) η μονομαχινα αφου εβγαλε τα αυγα της αγονοιμοποιητα τωρα σε αυτη την φαση δεν γινεται να κανεις κατι

4) ασε να περασει μια εβδομαδα με το καθε ψαρι στο δικο του ενυρδειο για να κανεις καλυτερη προετοιμασια για το ζευγαρωμα

5)μην ανυσηχεις καθολου για τα αυγα αν ξαναπροσπαθησεις την μεθεπομενη εβδομαδα θα τα καταφερεις

:bowdown: αυτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι η συμβίωση αρσενικού-θηλυκού είναι επίφοβη ακόμα και σε 30lt(και παραπάνω :bowdown: ) με αποτέλεσμα το θηλυκό να στρεσάρεται συνεχώς ( αυτό που είπες ότι την δάγκωνε,τη χτυπούσε και την έκανε να μένει σε μια γωνιά φοβισμένη είναι μερικά αποτελέσματα της συμβίωσης.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις στη συμβίωση. :thumbup:

Πες ότι γεννάνε και βγαίνουν τα μωρά, που θα τα βάλεις;;;;

Χρειάζονται πολλά δοχεία για τα μωρά και αρκετή φροντίδα.

Αυτό με το θηλυκό που έπεσε κάτω ένα αβγο δεν το έχω ξανακούσει.( αν είναι αβγο)

Τώρα δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα αν έχει γίνει έτσι η κοιλιά της γιατί είναι έτοιμη για αναπαραγωγή καλό θα κάνει μια φωτογραφία.

φιλικά

:hysterical:

γεια σου φίλε, το πρωί ήταν όντως φουσκωμένη η κοιλιά της αλλά τώρα που την είδα ξεφούσκωσε και το αβγό ήταν μόνο του στον πάτο.

Άσχετα με το ότι μαλώνουν, όταν αρχίσει ο αρσενικός να βγάζει φούσκες και την βάλω μέσα για να ζευγαρώσουν, αυτός ακόμα θα της επιτίθεται ή θα ζευγαρώσει μαζί της?

Link to comment
Share on other sites

1) αναπαραγωγη δεν γινεται ποτε σε ενυδρειο κατω των 30λ. αυτο ειναι ντεφακτο.

2) ετσι κανουν και το δικο μου ζευγαρι ακριβως οπως το αναφερεις αλλα δεν με προβληματιζει γιατι πλεον ξερω πως συμπεριφερονται

3) η μονομαχινα αφου εβγαλε τα αυγα της αγονοιμοποιητα τωρα σε αυτη την φαση δεν γινεται να κανεις κατι

4) ασε να περασει μια εβδομαδα με το καθε ψαρι στο δικο του ενυρδειο για να κανεις καλυτερη προετοιμασια για το ζευγαρωμα

5)μην ανυσηχεις καθολου για τα αυγα αν ξαναπροσπαθησεις την μεθεπομενη εβδομαδα θα τα καταφερεις

:bowdown: αυτα

Γεια σου,

1) τώρα σχεδιάζω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 34 περίπου λίτρων

και 2) μου προτείνεις να κάνω τα παραπάνω που έγραψα και στον bbetta?

{το πρωί ήταν όντως φουσκωμένη η κοιλιά της αλλά τώρα που την είδα ξεφούσκωσε και το αβγό ήταν μόνο του στον πάτο.

Άσχετα με το ότι μαλώνουν, όταν αρχίσει ο αρσενικός να βγάζει φούσκες και την βάλω μέσα για να ζευγαρώσουν, αυτός ακόμα θα της επιτίθεται ή θα ζευγαρώσει μαζί της?}

Link to comment
Share on other sites

Εχεις υπόψη σου το ότι θα χρειαστείς ενα ενυδρείο για το κάθε ψαρι (το ένα μεγαλύτεροο για να γίνει η αναπαραγωγή) και πολλά δοχεία για τα μωρά και φροντίδα;;;;

λινκς

Betta Splendens

αναπαραγωγή μονομάχων Α

]αναπαραγωγη μονομαχων Β

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

1) τώρα σχεδιάζω να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 34 περίπου λίτρων

και 2) μου προτείνεις να κάνω τα παραπάνω που έγραψα και στον bbetta?

{το πρωί ήταν όντως φουσκωμένη η κοιλιά της αλλά τώρα που την είδα ξεφούσκωσε και το αβγό ήταν μόνο του στον πάτο.

Άσχετα με το ότι μαλώνουν, όταν αρχίσει ο αρσενικός να βγάζει φούσκες και την βάλω μέσα για να ζευγαρώσουν, αυτός ακόμα θα της επιτίθεται ή θα ζευγαρώσει μαζί της?}

οχι.τωρα θα την βαλεις μεσα σε ενα διαφανες πλαστικο ποτηρακι η σε ενα κομμενο κομματι απο μπουκαλι και θα την βαλεις μεσα στο ενυδρειο μαζι με τον μονομαχο.να θυμηθεις να τους προετοιμασεις πολυ καλα πριν την αναπαραγωγη γιατι θα ειναι μια κουραστικη διαδικασια γι αυτα.οι αρσενικοι παντα ετσι συμπεριφερονται επιθετικα.οταν ερθει η ωρα της αναπαραγωγης θα το καταλαβεις.δηλαδη αμα δεις τον αρσενικο να φτιαξει φωλια μεσα στο ποτηρακι που θες και δεις και την μονομαχινα να ειναι φουσκωμενη και να εχει καθετες ασπρες ριγες στο σωμα της τοτε θα καταλαβεις οτι ειναι ετοιμη για να ζευγαρωσει.

υ.γ ξεκινα απο την αρχη και καλη επιτυχια ( και υπομονη πανω απ ολα )

Link to comment
Share on other sites

οχι.τωρα θα την βαλεις μεσα σε ενα διαφανες πλαστικο ποτηρακι η σε ενα κομμενο κομματι απο μπουκαλι και θα την βαλεις μεσα στο ενυδρειο μαζι με τον μονομαχο.να θυμηθεις να τους προετοιμασεις πολυ καλα πριν την αναπαραγωγη γιατι θα ειναι μια κουραστικη διαδικασια γι αυτα.οι αρσενικοι παντα ετσι συμπεριφερονται επιθετικα.οταν ερθει η ωρα της αναπαραγωγης θα το καταλαβεις.δηλαδη αμα δεις τον αρσενικο να φτιαξει φωλια μεσα στο ποτηρακι που θες και δεις και την μονομαχινα να ειναι φουσκωμενη και να εχει καθετες ασπρες ριγες στο σώμα της τοτε θα καταλαβεις οτι ειναι ετοιμη για να ζευγαρωσει.

υ.γ ξεκινά απο την αρχη και καλη επιτυχια ( και υπομονη πανω απ ολα )

Αυτήν την στιγμή τα έχω σε διπλανές γυάλες ώστε να γνωριστούν, έβαλα στον αρσενικό ποτηράκι κομμένο ώστε να κάνει φούσκες εκεί μέσα

Link to comment
Share on other sites

οκ καλα εκανες μεχρι εδω.τωρα απο εκει και περα ειναι το θεμα.σε ειδα οτι δεν εχεις ενυδρεια.αφου κανεις την αναπαραγωγη και περασουν οι 3 μηνες εως οτου μεγαλωσουν και αρχισουν τις διεκδικησεις μετα τι θα κανεις ολα αυτα τα ψαρακια? που θα τα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τότε θα έχω αγοράσει σίγουρα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::thumbup::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

η αναπαραγωγη κ η συντηριση των μωρων δεν ειναι για αρχαριους . Θα σου λεγα να μην το επιχειρησεις κ μην ταλαιπωρεις τα ψαρια αστο για την ωρα να μαθεις πρωτα πως να συντηρεις τα ενηλικα ψαρακια κ μετα θα εχεις χρονο για αναπαραγωγες ολα αυτα στα λεω φιλικα τωρα αν θες να το προχωρησεις να σου πουμε αλλα σκεψουτο πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

η αναπαραγωγη κ η συντηριση των μωρων δεν ειναι για αρχαριους . Θα σου λεγα να μην το επιχειρησεις κ μην ταλαιπωρεις τα ψαρια αστο για την ωρα να μαθεις πρωτα πως να συντηρεις τα ενηλικα ψαρακια κ μετα θα εχεις χρονο για αναπαραγωγες ολα αυτα στα λεω φιλικα τωρα αν θες να το προχωρησεις να σου πουμε αλλα σκεψουτο πολυ καλα

:bowdown::thumbup::hysterical::happybday::band:

Link to comment
Share on other sites

η αναπαραγωγη κ η συντηριση των μωρων δεν ειναι για αρχαριους . Θα σου λεγα να μην το επιχειρησεις κ μην ταλαιπωρεις τα ψαρια αστο για την ωρα να μαθεις πρωτα πως να συντηρεις τα ενηλικα ψαρακια κ μετα θα εχεις χρονο για αναπαραγωγες ολα αυτα στα λεω φιλικα τωρα αν θες να το προχωρησεις να σου πουμε αλλα σκεψουτο πολυ καλα

συμφωνω. :bowdown: .ειναι και παραξενα ψαρια οι μονομαχοι .. αν θες γεννες ασχολησου με ζοωτοκα φιλε μου μιας και εισαι αρχαριος..

Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ παιδιά, λέω να δοκιμάσω guppy αφού μου λέτε για ζωοτόκα, πως σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...