Jump to content

Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Από χθες το βράδυ το θηλυκό guppy μπροστά από το ραχιαίο πτερύγιο είναι σαν να έχει ξεφτίσει και φαίνεται να ξεκινάει από κάτω από τα λέπια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:25

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Το φίλτρο που έχει στο καπάκι, 1 μπλε σφουγγάρι, 1 BIO-wheel

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):Τρέχει περίπου 1 χρόνο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2*Poecilia reticulata(1 αρσενικό-1 θηλυκό),1*Xiphophorus maculatus(αρσενικό) και 2 μικρά ζωοτόκα(guppy ή platy)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):3 φορές την μέρα τώρα που έχω μικρά, μία από την κάθε τροφή:

TetraMin Baby,Micro Wafers,Flakes

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7-8

- KH:5

- GH:10

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0 mg/l

- ΝΟ3 (νιτρικά):1-2 mg/l

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:KH,GH(Tetratest),NO2-NO3(Tropic Marine)

-Strips:PH

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Poecilia reticulata(θηλυκό)

- Ιστορικό Ψαριού:έχει γεννηθεί με δυσπλασία στην σπονδυλική του στήλη

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:Μπροστά από το ραχιαίο πτερύγιο έίναι σαν να έχει ξεφτίσει και φαίνεται να ξεκινάει από κάτω από τα λέπια.Η κοπέλα μου παρατήρησε χθες ένα μακρύ, διαφανές γύρω στα 2-3 εκατοστά το οποίο της φάνηκε σαν βλέννα... Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο...

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:Το platy έχει εδώ και πολύ καιρό κάποια κόκκινα σημάδια κάτω από το ραχιαίο πτερύγιο και στο κέντρο του σώματός του(στα πλάγια) χωρίς να έχει εκδηλώσει άλλο σύμπτωμα. Είχα κάνει μια θεραπεία πριν από 5-6 μήνες χωρίς αποτέλεσμα. Από μαγαζί μου είχαν δώσει ένα της sera νομίζω omnipur.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...