Jump to content

Ασθένεια νηκτικής κήστης (swimbladder)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω χάσει ένα χρυσόψαρο από τη συγκεκριμένη ασθένεια και καθώς είμαι στα πρόθυρα να χάσω και δεύτερο ήθελα να ρωτήσω από τι ακριβώς προκαλείται αυτή η ασθένεια και πως μπορώ να ''καθαρίσω'' το ενυδρείου μου ώστε να μη γίνεται το ίδιο με κάθε ψάρι που βάζω...

διάβασα γενικές αιτίες της αρρώστειας...έκανα μέτρηση προχθές τα νιτρικά κια τα νιτρώδη είναι μηδέν, δε θυμάμαι για ρΗ κτλ θα κάνω το βράδυ και θα εππανέλθω. το πρώτο ψάρι που έχασα όντως έτρωγε πολύ από την επιφάνεια αλλά το 2ο καθόλου. πάντα μούλιαζα την τροφή πριν του τη δώσω. υπάρχει περίπτωση να κόλησε το ένα το άλλο??

έχω μέσα στο ενυδρειάκι αεραντλία, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει??

και μια τελευταία ερώτηση μπας και σώσω αυτό που έχω... που μπορώ να βρω ενυδρειακόυ ή τυροκομικό αλάτι εκτός από pet shop?

many thanks

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπτώματα της ασθένειας της νυκτικής κύστης μοιάζουν με αυτά της αεροφαγίας. Αν πρόκειται για το δεύτερο, τότε όταν "φύγει" ο αέρας η ισορροπία του ψαριού επανέρχεται. Αν πρόκειται για το πρώτο, τα ποσοστά θεραπείας είναι τραγικά ελάχιστα. Λέγεται πως με το interpet 13 υπάρχουν κάποιες πιθανότητες όταν αντιμετωπιστει το πρόβλημα στο αρχικό στάδιο, αλλά δεν εισάγεται στην χώρα από όσο γνωρίζω.

Η αεροφαγία με τον καιρό οδηγεί στην ασθένεια γι αυτό πρέπει να αποφεύγονται οι τροφές που την προκαλούν. Η καθημερινή λήψη φυτικών ινών είναι απαραίτητη (seaweed, σπανάκι, μαρούλι κ.λ.π). Επίσης καλύτερα είναι να δίνουμε κατεψυγμένες τροφές (bloodworms, artemia, malawi mix) από ότι flakes και pellets. Υπόψη ότι όταν δίνουμε στα χρυσόψαρα τροφές με μεγάλο ποσοστό πρωτεϊνης απαιτούνται πιο συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω απλό αλάτι αντι για τυροκομικό σε περίπτωση που εξαντλήσω τις πιθανότητές μου για θεραπεία???αν όχι που βρίσκω τυροκομικό???

όσον αφο΄ρα την ''απολήμανση'' του ενυδρείου ώστε να μηνέχουν όλα τα ψάρια την ίδια τύχη??είναι καθαρά θέμα τροφής?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου με το αλάτι δεν θα κάνεις τίποτα αν πρόκειται για την ασθένεια της νυκτικής κύστης. Το αλάτι που χρησιμοποιώ για άλλες ασθένειες είναι το χοντρό "ΧΙΩΝ" που είναι καθαρό θαλασσινό αλάτι χωρίς πρόσθετα και το βρίσκω στον Βασιλόπουλο ή σε άλλα μεγάλα super market.

Αν το νερό σου είναι "εντάξει" από πλευράς αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών και λοιπών οργανικών ενώσεων, τότε νομίζω πως πρέπει να δώσεις μεγαλύτερη σημασία στη τροφή.

Έχεις παρατηρήσει να ρουφούν από την επιφάνεια του νερού για αρκετή ώρα μετά το φαγητό?

Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτό το λινκ

http://www.aquaspace.gr/as/cgi-bin/index.c...wnews&id=62

έχω κάνει όλες τις ενέργειες πλην του αλατιού αν και δε νομίζω να υπάρχει σωτηρία..το ψάριέχει στραβώσει στην κυριολεξία...αυτό το ψάρι δεν τρώει καθόλου από την επιφάνεια..το προηγούμενο έτρωγε...τώρα αν παέι και τρώ3ει φυσαλίδες δεν το ξέρω...από οσο θυμάμαι όχι ιδιαίτερα...

το θέμα είναι όπως προείπα, σε περίπτωση που είναι μόλυνση του νερού τι κάνω ώστε να μη γίνεται το ίδιο με κάθε ψάρι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έχει στραβώσει, τι εννοείς?

Όταν έχει swimbladder, τότε ή στέκεται με την κοιλιά επάνω, ή κολυμπάει στο πλάϊ, ή στέκεται με το κεφάλι κάτω, ή κάθεται στο βυθό.

Αν έχει στραβώσει, κάτι άλλο παίζεται.

Link to comment
Share on other sites

στραβώσει εννοώ κυριολεκτικα, σα να κάνει Γ (όχι ορθή γωνία αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ)

αλλο ειναι αυτο???γιατί έχει χαμένη και αίσθηση προσανατολισμού

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχει στραβωσει το ψαρι σου..τοτε μιλαμε για αλλη ασθενεια...το προβλημα σου ειναι στην ποιοτητα του νερου...

Link to comment
Share on other sites

sorry δεν έχω πολλές εμπειρίες σχετικά με τις ασθένειες των ψαριών...απλά στην αρχή χάνει τον προσανατολισμό του για 1-2 μερες και μετά ''στραβώνει'' (το ίδιο έπαθε και το πρώτο...

για τι ασθένεια μιλάμε?

το βράδυ θα κάνω μέτρηση και θα στείλω αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

όχι ιδιαίτερα αλλα θα το ξανατσεκάρω...

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο NickTheFish, το πρόβλημα φαίνεται να είναι στην ποιότητα του νερού του ενυδρείου.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις ταιριάζουν σε δηλητηρίαση από νιτρικά. Δεν μπορεί να έχεις μηδέν νιτρικά με χρυσόψαρα στο ενυδρείο όπως γράφεις εκτός κι αν δεν λειτουργεί σωστά ο κύκλος του αζώτου. Με τι κάνεις τα test?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις γυρισα σπίτι και έκανα τεστ...το ψάρι δυστυχώ πέθανε...είχατε δίκιο για τα ΝΟ3, αν και προχθές που το έκανα ήταν 0...

ΝΟ3 μεταξύ 40-80ρρm

ΝΟ2 0

ΚΗ 180

GH 180

ρΗ 8,5

τα τεστ γίνονται με στικς, ξέρω ότι δεν είναι τα πιο ασφαλή για αποτελέσματα αλλά γίνεται να δείχνουν μηδέν ενώ είναι πολύ υψηλά???

πως μπορώ να φτιάξω την ποιότητα του νερού μου τώρα ώστε να μην πάρω κι άλλα ψάρια στο λαιμό μου???

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού περίπου 20% κάθε μέρα μέχρι να πέσουν και ταϊζεις ελάχιστα έως και καθόλου θα έλεγα για αυτό το διάστημα. Θα πρέπει να αγοράσεις και κάποιο αξιόπιστο test όπως της ΑΡΙ ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks...

δεν έχω άλλα ψάρια μέσα μόνο ένα σαλιγκαράκι οπότε το μη τάισμα είναι εύκολο...

καμιά άλλη συμβουλή???

το ρΗ, ΚΗ κτλ ειναι νορμάλ?

Link to comment
Share on other sites

οκ thanks...

δεν έχω άλλα ψάρια μέσα μόνο ένα σαλιγκαράκι οπότε το μη τάισμα είναι εύκολο...

καμιά άλλη συμβουλή???

το ρΗ, ΚΗ κτλ ειναι νορμάλ?

Ειναι και αυτα σε υψηλα επιπεδα αλλα καλυτερα να δουμε τις μετρησεις σου και με αλλα tests.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...