Jump to content

Πρόβημα με Alternanthera Reineckii 'pink' (roseafolia)


Recommended Posts

Το έχω βάλει 10 μέρες τώρα και γέμισε τρύπες σε όλα τα φύλλα

http://i591.photobucket.com/albums/ss358/G...06-12194406.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss358/G...06-12194339.jpg

Πρόβλημα φωτισμού δεν παίζει.Επίσης από λιπάσματα δεν υπάρχει θεμα σιδήρου καθότι το έχω τσεκάρει και προσθέτω κανονικά seachem flourish,potassium,iron.

Απο αυτούς που το έχουν μήπως υπάρχει θέμα προσαρμογής του φυτου στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο ενυδρείο σου "παίζει" κανένα plecoειδές;;; Τα φύλλα μου φαίνονται φαγωμένα ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μάλιστα με το που τα έβαλα έκαναν επίθεση στον εχινόδορο και τρύπησαν πολλά φύλλα.Τις επόμενες ημέρες έβαλα το ανάλογο αγγουράκι και κολοκυθάκι και δεν ξαναπείραξαν το φυτο.

Το δεύτερο είναι ότι αυτό το τρύπημα γινόταν σταδιακά και παράλληλα σε όλα τα φύλλα άρα αποκλειω τα δυο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο γενικες μετρησεις και θερμοκρασια.

Επισης κανεις χρηση καποιου γενικου λιπασματος, εκτος απο καλιο και σιδηρο;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει 10 μέρες τώρα και γέμισε τρύπες σε όλα τα φύλλα

http://i591.photobucket.com/albums/ss358/G...06-12194406.jpg

http://i591.photobucket.com/albums/ss358/G...06-12194339.jpg

Πρόβλημα φωτισμού δεν παίζει.Επίσης από λιπάσματα δεν υπάρχει θεμα σιδήρου καθότι το έχω τσεκάρει και προσθέτω κανονικά seachem flourish,potassium,iron.

Απο αυτούς που το έχουν μήπως υπάρχει θέμα προσαρμογής του φυτου στο ενυδρείο?

Όταν λες πρόβλημα φωτισμού δεν παίζει.

Πόσα είναι τα λίτρα ου ενυδρείου σου και πόσα τα Watts και με τι λάμπες.

Σίδηρο πόσο μετράς.

Πόσο κάλιο προσθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε λιγο γενικες μετρησεις και θερμοκρασια.

Επισης κανεις χρηση καποιου γενικου λιπασματος, εκτος απο καλιο και σιδηρο;

Ναιi,το γενικο seachem flourish μαζί με τάλλα δύο

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία σταθερα 26 με ρυθμιστή elliwel

φωτισμος 0.5w/l με λάμπες dennerle

Σιδηρος 0.15

Δοσολογίες λιπασμάτων ανα ημέρα,συμφωνα το οτι το ενυδρείο δεν είναι ακόμα full planted

Link to comment
Share on other sites

NO3, PO4?

Εχεις ανακλαστηρες;

Link to comment
Share on other sites

Νο3 15

po4 ? σίγουρα υπάρχουν διότι υπάχει επαρκή ιχθυοφόρτηση και αφού υπάρχουν νιτρικά.

Ανακλάστηρες και στις 3 λάμπες ώστε να ανεβαίνουν τα lux

Οι λάμπες αποδίδουν 40λουμεν ανα λιτρο

Έγινε επεξεργασία - GIAN500
Link to comment
Share on other sites

Νο3 15

po4 ? σίγουρα υπάρχουν διότι υπάχει επαρκή ιχθυοφόρτηση και αφού υπάρχουν νιτρικά.

Ανακλάστηρες και στις 3 λάμπες ώστε να ανεβαίνουν τα lux

Οι λάμπες αποδίδουν 40λουμεν ανα λιτρο

Κανε ενα πειραμα. Φυτεψετα κατω απο τις λαμπες κεντρικα ακριβως μια που εκει εχουμε τα μεγιστα λουμεν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να στήσεις ένα νυχτερινό καρτέρι στα pleco... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νο3 15

po4 ? σίγουρα υπάρχουν διότι υπάχει επαρκή ιχθυοφόρτηση και αφού υπάρχουν νιτρικά.

Ανακλάστηρες και στις 3 λάμπες ώστε να ανεβαίνουν τα lux

Οι λάμπες αποδίδουν 40λουμεν ανα λιτρο

Γιαννη και εγω νομιζω οτι την δουλεια την εχει κανει ο pleko.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου κάνει και να μην πειράζει τον εχινόδορο που είναι πιο νόστιμος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να στήσεις ένα νυχτερινό καρτέρι στα pleco... :bowdown:

Λες;

Ετσι ειναι τα φαγωματα απο πλεκο;

Δεν θα επρεπε να λειπουν και περιμετρικα κομματια;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω εναν πλεκο μεγαλουτσικο στο μεγαλο ενυδρειο, ειχα και εγω εναν εχινοδορο και τα φυλλα ηταν κομμενα και ξεσκισμενα εως την μεση του φυλλου.

Link to comment
Share on other sites

Λες;

Ετσι ειναι τα φαγωματα απο πλεκο;

Δεν θα επρεπε να λειπουν και περιμετρικα κομματια;

Αν κατσει και το παρατηρησεις στις φωτογραφιες το φυτο λειπουν και περιμετρικα κομματια!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατσει και το παρατηρησεις στις φωτογραφιες το φυτο λειπουν και περιμετρικα κομματια!

Δεν θα το ελεγα! :bowdown: Οχι οπως το φανταζομαι εγω παντος, πως θα ηταν εαν ηταν φαγομενα.

Εμενα μου φαινονται, σαν να εχουν ζαρωση και λιωσει σε παχος τα φυλλα!

Σαν να εχουν αρχισει να αποσυντηθωνται.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά, ο πλέκο δε κόβει κοματάκια περιμετρικά από τα φύλλα. Βεντουζάρει στην επιφάνεια του φύλλου και το ρουφάει, το τρίβει και αφήνει τρύπες και μόνο τα νεύρα του φύλλου.

Μισό λεπτό να βρω κάποια link....

---------------------------------------------

Τα βρήκα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=560094

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά, ο πλέκο δε κόβει κοματάκια περιμετρικά από τα φύλλα. Βεντουζάρει στην επιφάνεια του φύλλου και το ρουφάει, το τρίβει και αφήνει τρύπες και μόνο τα νεύρα του φύλλου.

Μισό λεπτό να βρω κάποια link....

---------------------------------------------

Τα βρήκα : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=560094

Καταλαβαινω τη εννοεις!

Βαε κανα λινκ γιατι ψαχνω και δεν μπορω να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω και τον συνήγορο του διαβόλου. Μην κατηγορούμε τους pleco για τα πάντα.

Προσωπικά εδώ και χρόνια ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα και ας είχα διάφορους pleco μέσα.

Αλλά πάντα φρόντιζα για την σωστή λίπανση και την σωστή διατροφή των pleco.

Link to comment
Share on other sites

Theodor ευχαριστω για τα λινκ αλλα ακομα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος πως ο πρωτος υποπτος ειναι ο πλεκο, αλλα ο φωτισμος. Ειχα και εγω το ιδιο φυτο σε παρομοια watt ανα λιτρα και χωρις πλεκο και στο τελος εμεινε το κοτσανι με μερικα φυλλα μονο στην κορυφη. Γενικα λενε οτι ειναι μετριας δυσκολιας φυτα αλλα εγω το βρηκα αρκετα απαιτητικο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι πάρα πολλοί δεν θεωρούν πλέον ουσιώδες την ύπαρξη ενός καλού υποστρώματος σε ένα φυτεμένο ενυδρείο, και έχουν βαφτίσει όλα τα φυτά από εύκολα έως μέτριας δυσκολίας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είμαι σίγουρος 100% ότι φταίει ο pleco αλλά μου φαίνεται το πιο πιθανό. Σύμφωνα με εδώ, ελλειπής φωτισμός έχει τα εξής αποτελέσματα : "Τα φύλλα των φυτών είναι χλωμά πράσινα και κιτρινισμένα, οι μίσχοι είναι λεπτοί και ευπαθείς. Γενικά η συνολική εικόνα του φυτού παρουσιάζει αδυναμία. Στα φυτά που το φύλλωμά τους είναι σαν ροζέτα, οι μίσχοι είναι αδύνατοι και τα φύλλα είναι μικρά. Τα φυτά μίσχων έχουν μόνο μερικά φύλλα με μεγάλο διαστήματα μεταξύ τους.

Κοντά στο φώς η ανάπτυξη είναι καλύτερη, ενώ στα χαμηλότερα σημεία είναι γυμνά. Λόγο του χαμηλού φωτισμού συνήθως στο χαμηλότερο σημείο εμφανίζεται καφέ άλγη."

Σίγουρα δεν είναι εύκολο φυτό. Φυσικά θα είχε εντελώς διαφορετική ανάπτυξη με υπόστρωμα, σωστό φωτισμό και CO2. Δες όμως και τα δικά μου αποτελέσματα με την reinekii τοποθετημένη στο κέντρο σχεδόν του ενυδρείου, χωρίς CO2, την χρήση excel μέρα παρά μέρα, συντηριτική λίπανση, άμμο για βυθό, χωρίς υπόστρωμα και με φως 0,35 watt/λίτρο περίπου :bowdown:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=301812

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306967

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πρόβλημα είναι ότι πάρα πολλοί δεν θεωρούν πλέον ουσιώδες την ύπαρξη ενός καλού υποστρώματος σε ένα φυτεμένο ενυδρείο, και έχουν βαφτίσει όλα τα φυτά από εύκολα έως μέτριας δυσκολίας.

Θα συμφωνησω με τον κυριο Δημητρη.

Πιστευω πως αυτα τα φυτα εχουν χαρακτηρηστει μετριας δυσκολεια με την προιποθεση οτι θα υπαρχει ενα υποστρωμα.

Ισως για αυτον τον λογο πολλους να τους δυσκολευει το συγκεκριμενο φυτο.

Και τωρα στο θεμα μας.

Οι γνωμες διίστανται οποτε κατ' εμε η καλητερη λυση ειναι να στησεις καρτερι στον pleko σου το βραδυ και να δεις αντιδρασεις.

Υπαρχει καποια αλλο φυτο στο ενυδρειο σου που να ειναι σε παρομοια κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω οτι το φυτο του Theodor ειναι οντως ALTERNANTHERA REINECKII 'ROSAEFOLIA' ενω το φυτο του GIAN και το δικο μου ηταν το ALTERNANTHERA REINECKII 'LILACINA' και ισως και αυτο να ειναι ενας βασικος παραγοντας, δευτερων εγω ειχα υποστρωμα DIY και το φυτο ειχε εναν κορμο σαν καλαμακι απο Freduccino και ειχε κανει και τρελες ριζες για Stem φυτο αλλα λογο απειριας το ειχα βαλει στην ακρη και προς τα πισω και ο φωτισμος που δεχοτανε δεν ηταν στα επιπεδα ου Theodor αν και ειχα και περισσοτερα βατ.

Κατα τα αλλα απο λιπανση και co2 easy carbon , flourish kai potasium χαλαρα.

Επισης να πω πως παρατηρησα τα οτος και τα ΣΑΕ και CAE να μην πανε ποτε σε αυτο το φυτο για γλυψιμο η τελος παντων σπανιοτατα σε σχεση με τα υπολοιπα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...