Jump to content

Ολα τα φυτα απο το κακο στο χειροτερο


Recommended Posts

Το ενυδρειο μου τρεχει 3.5 μηνες τωρα. ενω τα ψαρια μου πανε καλα τα φυτα πανε απο το κακο στο χειροτερο. οχι μονο δεν εχω κλαδεψει αλλα καθε μερα μαζευω λιωμενα κλωναρια και κομμενα φυλλα απο ολα τα φυτα να αιωρουνται στο ενυδρειο. ειναι ολα τους κατσιασμενα κοβονται συνεχεια και για νεες κορυφες και φυτρες ουτε λογος. τα φυτα που μπηκαν στο στησιμο ηταν τα εξης:

Microsorum pteropus

Hygrophila Polysperma

Hygrophila Polysperma Rosa NerviS

ludwigia palustris

xmas moss

willow moss

3 ειδη vallisneria κοντη , μακρια λεπτη και μακρια πλατια

κερατοφυλλο

egeria densa

Hydrocotyle leucocephala

anubia nana

Cryptocoryne flaccidifolia

Limnophila sessiliflora

hygrophila difformis

ludwigia repens

echinodorus bleheri

απο αυτα ελιωσαν τελειως και εξαφανιστηκαν τα Limnophila sessiliflora, κερατοφυλλο echinodorus bleheri(λιωσαν και κοπηκαν ολα τα φυλλα. τωρα τα εκοψα απο τη ριζα και τις ξαναφυτεψα αλλα δεν εχει βγει ουτε ενα κοτσανακι). το μονο που μπορω να πω οτι εχει μια αναπτυξη ειναι η μοςς αν και αυτη στους 3.5 μηνες απλα εχει διπλασιαστει ενω απο οτι εχω ακουσει κανονικα μεγαλωνει σα δαιμονισμενη.

το καπακι εχει μια sylvania grolux 39w και μια sylvania daylight 860 39w. οι οποιες μετα απο 6 ωρες που το μειωσα στην αρχη λογω εξαρσης αλγης τωρα σιγα σιγα εχω φτασει στο 8ωρο. υποστρωμα απλο χαλαζιακο χαλικι . το μονο λιπασμα - ζουμι που εχω ριξει γενικα ειναι το seachem-flourish excel στην αρχη αραια και μετα το δευτερο μηνα καθε μερα το μισο της συνιστωμενης δοσης χωρις ομως καμια απολυτως αλλαγη στα φυτα(καλυτερευση).

να σημειωσω τα εξης που εχω παρατηρησει σε αλλα μου ενυδρεια. με το ιδιο υποστρωμα και μια σειρα led κιτρινο και μια λευκο οι Hygrophila Polysperma

Hygrophila Polysperma Rosa NerviS

ludwigia palustris και micranthemum micranthemoides που εχω στο 13αλιτρο γαριδαδικο μου πανε μια χαρα αναπτυσσονται κανονικα απλα δεν κοκκινιζουν τα κοκκινα ειδη λογω χαμηλου φωτισμου.

επισης στο προηγουμενο μου 50αρι ενυδρειο με λευκη αμμο κατω και μια osram fluora 18w μεγαλωναν σα δαιμονισμενα ολα...

αν μπορει καποιος να βγαλει ακρη απο ολα αυτα και να μου πει τι εχω κανει λαθος να το διορθωσω γιατι μου ερχεται να τα πεταξω ολα...

snc00288u.jpgsnc00287n.jpgsnc00286.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πράμα Παντελή ! Ποιο να πρωτοπρολάβει να τραφεί χωρίς κανένα λίπασμα !

1. Ρίξε και κανένα λίπασμα (θα πρότεινα seachem flourish, potassium και iron)

2. Excel κάθε μέρα και κερατόφυλλο δεν... Μείωσε το excel και βάλε τίποτα DIY CO2

3. Βάλε και καμιά ταμπλέτα σε όσα είναι φυτευτά

4. Ο φωτισμός σου δεν είναι και τραγικός αλλά σίγουρα επιδέχεται βελτίωση

Αλλαγές νερού πόσο κάνεις ? ανανεώνονται τα ιχνοστοιχεία ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

αλλαγες το 50% καθε 15 μερες. ξεχασα να πω πως τα φυτα κατα την αλλαγη απο το μικρο στο μεγαλο ενυδρειο περασαν 3 εβδομαδες σε κουβα και σκοτεινο μερος. αλλα αυτο παει 3.5 μηνες τωρα ...

και τι θα μπορουσα να κανω απο φωτισμο? σιγουρα θα πεις πιο πολλα βατ αλλα στα βατ που εχω οι λαμπες ειναι καλες η θελουν αλλαγη? δε θελω ενα πολυ ενεργοβορο ενυδρειο γιαυτο διαλεξα μονο ευκολα φυτα...

Έγινε επεξεργασία - irongud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...