Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα!

Το ιατρικο ιστορικο του ενυδρειου μου ειναι: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=61581&hl=

Προχτες παρατηρησα 2 ασπρες κηλιδες στο ενα πλατυ μου , μια στο πλαι πισω απο τα βραγχια και μια στη μεση του ουραιου πτερυγιου. Με αυτα που διαβασα μου μοιαζει με ικ. Η αναπνοη του ειναι ελαφρως γρηγορη και τρωει κανονικα. Αλλαγη νερου εγινε προχτες κατα το 1/3 και παραμετροι νερου οπως αναφερονται στο λινκ.

Οι εμπειροτεροι στο χομπυ τι γνωμη εχουν; :bowdown: Ευχαριστω.

post-40520-1307985420_thumb.jpg

post-40520-1307985465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επειδη είμαι κατοχος των συγκεκριμένων ψαριών..είναι πολυ ευαισθητα σε βακτηριδια και μύκητες,θα πρότεινα θεραπεία με bactopur καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα δεν εισαι σιγουρος αν ειναι ich ε; το σκευασμα που προτεινεις ειναι πιο ευρεως φάσματος απο καποιο ειδικα για ich οπως το punktol που εχω για παραδειγμα; Ρωταω απλα για να χρησιμοποιησω το πιο καταλληλο . Απο το index ασθενειων που κοιταξα και καποιες αλλες πληροφοριες σε διαφορα site και στο aquazone φυσικά(!!! :thumbup: ) μοιαζει με ικ γι αυτο ρωταω. Ευχαριστω παντως :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καμια καινουρια γνωμη κανεισ;;;!!! :thumbup::hysterical::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να σας ενημερωσω για την εξελιξη του ψαριου και να ζητησω για μια ακομη φορα τη βοηθεια σας.

Μετα απο την περιγραφη της καταστασης του πλατυ μου σε ενα ενυδρειακο καταστημα μου προτεινε τελικα ο ιδιοκτητης θεραπεια για ικ με το punktol. Το εφαρμοσα την πρωτη και την τριτη μερα , δηλαδή στις 12/6 και στις 14/6 (συμφωνα με τις οδηγιες) και σημερα κανονικα πρεπει να επαναλαβω τη δοση. Παρατηρησα ομως οτι οχι μονο δεν βελτιωθηκε η κατασταση αλλα το ψαρακι αναπνεει πλεον αρκετα εως πολυ γρηγορα μαζευει αρκετη ωρα τα πτερυγια του και οταν τα ανοιγει εχει γκριζολευκες περιοχες στην ουρα και στο κοιλιακο πτερυγιο απο οσο μπορω να δω. Επισης δεν εφαγε σχεδον καθολου.

Μπορει καποιος να προτεινει τι να κανω; Σκεφτομαι να μην ριξω φυσικα την τριτη δοση του punktol μιας και προφανως δεν προσεφερε τιποτα να κανω αποψε αλλαγη 1/3 νερου , να προσθεσω ανθρακα για 24 ωρες και μετα θεραπεια για βακτηρια;;; Ειναι σωστη κινηση ή θα ξετιναξω στην κυριολεξια τα ψαρια απο τις συνεχεισ θεραπειες;;;. Φοβαμαι και για τα υπολοιπα μην αρρωστησουν. Επισης να πω οτι εχω το Myxazin . Θα ηταν καταλληλο για την περισταση ή πρεπει να βαλω το baktopur; (που δεν το βρηκα σε 3 σχετικα κοντινα μαγαζια :hysterical: και δεν ξερω που πρεπει να παω !)

Παρακαλω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Επισυναπτω μερικες φωτογραφιες , συγνωμη για την ποιοτητα τους.

post-40520-1308252689_thumb.jpg

post-40520-1308252716_thumb.jpg

post-40520-1308252754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,επειδη είμαι κατοχος των συγκεκριμένων ψαριών..είναι πολυ ευαισθητα σε βακτηριδια και μύκητες,θα πρότεινα θεραπεία με bactopur καλύτερα!

Το έκανες αυτό που σου είπε ο ιχθυολόγος μας ;

Σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...