Jump to content

Κανείς Polypterus Senegalus?


christos k

Recommended Posts

Καλημέρα Παιδιά.

Ήθελα να μάθω αν κάποιος από εσάς έχει προηγουμενη πήρα με τα polypterus σενεγάλης

Είναι εύκολα να κρατηθούν σε ενυδρείο?

Polypterus%20senegalus.jpg

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις μια αναζητηση στο internet για να παρεις μια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κανεις μια αναζητηση στο internet για να παρεις μια ιδεα;

Εκανα..Αλλα καλυτερα να ακουσω απο παλικαρια εδω που τους εχω περισσότερη εμπιστοσύνη..

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ο polypterus Σενεγάλης

όπως ήδη θα γνωρίζεις γίνεται αρκετά μεγάλο 30cm+,

ζει σε σχετικά όξινο νερό 6,5 - 7.0 και τρώει ότι χωράει στο στόμα του...

ιδιαίτερα άγριο, πανάρχαιο αλλά και όμορφο είδος.

Με χαρακτηριστική αντοχή η πανοπλία του,( που το έχει κάνει διάσιμο σε ερευνητικές ομάδες κατασκευής ανθεκτικών αμυντικών κατασκευών…)

Ευκολο να το διατηρήσης, αν του παρέχεις αρκετο χώρο .

Link to comment
Share on other sites

Ο polypterus Σενεγάλης

όπως ήδη θα γνωρίζεις γίνεται αρκετά μεγάλο 30cm+,

ζει σε σχετικά όξινο νερό 6,5 - 7.0 και τρώει ότι χωράει στο στόμα του...

ιδιαίτερα άγριο, πανάρχαιο αλλά και όμορφο είδος.

Με χαρακτηριστική αντοχή η πανοπλία του,( που το έχει κάνει διάσιμο σε ερευνητικές ομάδες κατασκευής ανθεκτικών αμυντικών κατασκευών…)

Ευκολο να το διατηρήσης, αν του παρέχεις αρκετο χώρο .

Thanks south.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=45164&hl=

:)

Ax ρε prince με σκλάβωσε τώρα αυτό που μου εστειλες...ιδικά η φωτογραφία...

Congicus%20Main.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ax ρε prince με σκλάβωσε τώρα αυτό που μου εστειλες...ιδικά η φωτογραφία...

Congicus%20Main.JPG

Είναι πραγματικά απίστευα ζωάκια!!!

Αν το δεις να μεγαλώνει και να κινείται στο ενυδρείο θα καταλάβεις την πραγματική του ομορφιά.Η φωτογραφια δεν θα σου λέει τιποτα!!

Αν διαθέτεις μεγάλο ενυδρειο και βρίσκεις κάποιο απο τα είδη αυτά αξιζει να το διαμορφώσεις όπως πρεπει για αυτά και να τα διατηρήσεις!!!

Είναι κάτι που δεν βλέπουμε συχνά!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά απίστευα ζωάκια!!!

Αν το δεις να μεγαλώνει και να κινείται στο ενυδρείο θα καταλάβεις την πραγματική του ομορφιά.Η φωτογραφια δεν θα σου λέει τιποτα!!

Αν διαθέτεις μεγάλο ενυδρειο και βρίσκεις κάποιο απο τα είδη αυτά αξιζει να το διαμορφώσεις όπως πρεπει για αυτά και να τα διατηρήσεις!!!

Είναι κάτι που δεν βλέπουμε συχνά!!

:)

Βρίσκω καπια..αλλα έχω ενα μεγαλο πρόβλημα αν θα το στεγάσω στο προσωρινό μου ενυδρείο..το χαλικη μου ειναι πολυ μικρης διαμετρου και ειναι επικινδυνο για το συνγκεκριμενο..επισης υπαρχουν και καπια base fish στο ενυδρειο τα corys οπου θα τα κανει γευμα μολις βραδιασει..θα περιμενω αλλα ειναι ενας απο τους επομενους κατοικους στον βιοτοπο που ετοιμάζω στο απώτερο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα για 4-5 μηνες.μαλιστα ηταν η αιτια που στις 5 του γεναρη απο το ζορε μου να παο να το παρω παραβιασα ενα στοπ και εκανα 4.500ε ζημια στο λεονμου το οποιο αγορασα καινουριο τον περασμενο σεπτεμβρη.τες πα.το αγαπουσα παρα πολυ και στο λιγο διαστημα που το παρατηρησα να μεγαλωνει ηταν τελειο και ετσι οποσ κουνουσε τα πτεριγια του για να κινειται...φοβερο...το ειχα σε ενυδρειο με μηκος 1.20 και 180 λιτρα μαζι με τα γκουραμια τα τιγρακια και 2 κοριντορας αλμπινο.απο αυτα μου πιραξε 2 τιγρακια αλλα τιποτα αλλο.ιταν αρκετα μικρο και ισοσ γιαφτο(καπου 10και 15εκ οταν μου ψοφισε)το ειχα με πε χα 7.4 και στους 25-26 βαθμους και γενικα φεροταν πολυ ηρεμα.μονο 2 κορυντορας που προσθεσα αργοτερα σε 2 μερες ειχαν γινει γευμα.θα ελεγα οτι αν συνυπαρξει απο μικρο ακομα και με μικρα ψαρακια και αν υπαρχει πολυσ χορος υπαρχει πιθανοτιτα να γινουν και φιλοι αλλα πιστευω και εγω οτι αν και διχνει πολυ ηρεμο οτι οτιδιποτε χωραει στο στομα του και δεν το γνοδρζει θα το φαει.τωρα καμια 10ρια μερες αδειασα ολο το ενυδρειο για να βαλο θποστρομα για να βαλο καμια 15ρια φυτακια και τα ειχα ολα τα ψαρια για 2-3 μερες σε ενα 75λιτρο.δεν πειραξε κανενα ψαρακι ομως δεν υπιρχε καπακι και ενα πρωι ειδα το δρακουλη μου στο πατωμα παρεα με κατι μυρμυγκια.ειχα σκοπο να παρω αλλο αλλα ξαφνικα μου εφεραν 2 αξολοτι και το ανεβαλα.αν υπαρχει χωρος το συστεινο ανεπιφυλακτα...και κατι κουτσομπολιστικο...εδο κανει 12 ευρο..εκεί??

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ενα για 4-5 μηνες.μαλιστα ηταν η αιτια που στις 5 του γεναρη απο το ζορε μου να παο να το παρω παραβιασα ενα στοπ και εκανα 4.500ε ζημια στο λεονμου το οποιο αγορασα καινουριο τον περασμενο σεπτεμβρη.τες πα.το αγαπουσα παρα πολυ και στο λιγο διαστημα που το παρατηρησα να μεγαλωνει ηταν τελειο και ετσι οποσ κουνουσε τα πτεριγια του για να κινειται...φοβερο...το ειχα σε ενυδρειο με μηκος 1.20 και 180 λιτρα μαζι με τα γκουραμια τα τιγρακια και 2 κοριντορας αλμπινο.απο αυτα μου πιραξε 2 τιγρακια αλλα τιποτα αλλο.ιταν αρκετα μικρο και ισοσ γιαφτο(καπου 10και 15εκ οταν μου ψοφισε)το ειχα με πε χα 7.4 και στους 25-26 βαθμους και γενικα φεροταν πολυ ηρεμα.μονο 2 κορυντορας που προσθεσα αργοτερα σε 2 μερες ειχαν γινει γευμα.θα ελεγα οτι αν συνυπαρξει απο μικρο ακομα και με μικρα ψαρακια και αν υπαρχει πολυσ χορος υπαρχει πιθανοτιτα να γινουν και φιλοι αλλα πιστευω και εγω οτι αν και διχνει πολυ ηρεμο οτι οτιδιποτε χωραει στο στομα του και δεν το γνοδρζει θα το φαει.τωρα καμια 10ρια μερες αδειασα ολο το ενυδρειο για να βαλο θποστρομα για να βαλο καμια 15ρια φυτακια και τα ειχα ολα τα ψαρια για 2-3 μερες σε ενα 75λιτρο.δεν πειραξε κανενα ψαρακι ομως δεν υπιρχε καπακι και ενα πρωι ειδα το δρακουλη μου στο πατωμα παρεα με κατι μυρμυγκια.ειχα σκοπο να παρω αλλο αλλα ξαφνικα μου εφεραν 2 αξολοτι και το ανεβαλα.αν υπαρχει χωρος το συστεινο ανεπιφυλακτα...και κατι κουτσομπολιστικο...εδο κανει 12 ευρο..εκεί??

Στες ιδιες τιμες!!! Αλλα και εσυ καλυτερα την επομενη φορα να εισαι πιο προσεχτικος!!! :thumbup:

2.Τα αξελοτι και τα ματια σου!! στο μεξικο τα χριαζονται περισοτερο απο μας!! εχε τα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...