Jump to content

Φίλτρα σε σειρά


Aquadominus

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω συνδεδεμένα σε σειρά ένα Fluval 305 & ένα Fluval 405 απο τα οποία δουλέυει το δεύτερο στην σειρά το 305 η ροή τους είναι λιγάκι πεσμένη και σκέφτηκα να βάλω σε λειτουργία και τα 2 μάζι λέτε να υπάρχει πρόβλημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βρείς τι ευθύνεται για τη μειωμένη ροή, με το να τα βάλεις εν σειρά δεν κερδίζεις τίποτα.

Είναι καθαρά τα σφουγγάρια,οι σωλήνες, το καθαρίζεις συχνά, τα αξονάκια, οι φτερωτές είναι ΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βρείς τι ευθύνεται για τη μειωμένη ροή, με το να τα βάλεις εν σειρά δεν κερδίζεις τίποτα.

Είναι καθαρά τα σφουγγάρια,οι σωλήνες, το καθαρίζεις συχνά, τα αξονάκια, οι φτερωτές είναι ΟΚ;

Ναι τα έχω καθαρίσει και τα αξονάκια καθώς και οι φτερωτές είναι καινούργια, μην φανταστείς ότι πέφτει πάρα πολύ η ροή απλα δεν είναι αυτη που ήταν πριν απο 10 μέρες που τα καθάρισα...

Στη σειρά τα έχω επειδή χρησιμοποιώ 4 φίλτρα στο ενυδρείο οπότε είναι και η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Παρντόν, τέσσερα φίλτρα, γιατί; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω να μαθω γιατι 4 φιλτρα.

Παντως προσωπικα ειμαι εναντιον της συνδεσης φιλτρων σε σειρα. Βαλε το καθενα να δουλευει μονο του. Ετσι και μεγαλητερη ασφαλεια θα έχεις και κυκλοφορία. Αλλο να τραβαει ενα μπαστουνι απο εν σημειο και αλλο 2 απο δυο σημεια και άλλο 4!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κι εγω να μαθω γιατι 4 φιλτρα.

Παντως προσωπικα ειμαι εναντιον της συνδεσης φιλτρων σε σειρα. Βαλε το καθενα να δουλευει μονο του. Ετσι και μεγαλητερη ασφαλεια θα έχεις και κυκλοφορία. Αλλο να τραβαει ενα μπαστουνι απο εν σημειο και αλλο 2 απο δυο σημεια και άλλο 4!!!

Είχα Δίσκους και ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερη βιολογία έτσι είχα συνδέσει σε σειρά το 305 και το 405 γεμάτα με siporax και substract pro και από την άλλη μεριά έχω ένα Eheim 2234 με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα για μηχανική φίλτρανση σε σειρά με ένα μικρό χαλασμένο Fluval 202 που το γεμίζω με τύρφη του οποίου η έξοδος περνάει από μια λάμπα UV 9watt και στην συνέχεια από ένα eco Aqualizer X75 και καταλήγει στο ενυδρείο.

Το να τα βάλω να δουλεύει το καθένα μόνο του θα γεμίσει το ενυδρείο σωλήνες και θα είναι αντιαισθητικό χώρια που θα γίνει πλυντήριο εκεί μέσα.

Η ερώτηση μου πάντως είναι ρητορική... το EHEIM δεν με πειράζει που έχει μειωμένη απόδοση μιας και περνάει ποίο αργά το νερό από την τύρφη και από τη UV τα FLUVAL όμως παρατηρώ ότι κάθε 10 - 20 μέρες θέλουν άνοιγμα και πλύσιμο τα σφουγγάρια μήπως φταίει που δεν έχω αλλάξει τα σφουγγάρια τους εδώ και 2 χρόνια;;; Το φαινόμενο αυτό το παρατήρησα τον τελευταίο μήνα που έβαλα στο ενυδρείο carat 6 μήπως φταίει και αυτό;;; πάντως μόλις έβαλα και το δεύτερο φίλτρο στην πρίζα σκότωναν για αυτό ρώτησα εάν θα έχουν πρόβλημα στην περίπτωση που δουλεύουν και τα 2 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

πρωσοπικα εχω 2 eheim 2217 σε σειρα χωρις προβλημα.τωρα για την μειωμενη ροη και για τα συγκεκριμενα φιλτρα εν ξερω να σου απαντησω.τετοια προβληματα με πεσιμο της ροης εχουν παρατηρηθει σε φιλτρα αλλης μαρκας.

Έγινε επεξεργασία - zapetros
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτάω γιατί τόσα φίλτρα

Σαφώς τέσσερις σωλήνες εισαγωγής και τέσσερις εξαγωγής είναι αντιαισθητικοί

Θα μπορούσες να είσαι καλυμμένος πλήρως και με δυο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μόνο τα 2 Fluval με καλύπτουν αλλά αφού τα είχα τα έβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...