Jump to content

καθαρισμος Diy Co2


g30rg3

Recommended Posts

Μηπως ξερει να μου πει κανεις αν αυτη η βρωμα που φαινεται στις φωτογραφιες η οποια σχηματιζεται καθε 2 μερες απο την μαγια ειναι επικινδυνη διοτι ο μονος τροπος να καθαριστει ειναι μεσα στο ενυδρειο. χρησιμοποιω απιονισμενο μπουκαλι 4 λιτρων με ενα κιλο ζαχαρη και κατι λιγοτερο απο ενα κουταλακι μαγια το οποιο διαχεεται μεσα στο μικρο μπιμπερο μεσω κυκλοφορητη 400l/h

DSC06544.jpg

DSC06542.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και μια πιο γενική εικόνα του diy σου να δούνε τα παιδια.

Εμενα σαν αγλη μου φαινετε.

Link to comment
Share on other sites

DSC06540.jpg

δεν ξερω τι ειναι παντως σιγουρα προερχεται απο την μαγια-ζαχαρη διοτι σχηματιζεται καθε 2 μερες και για να την καθαρισω βαζω το δαχτυλο στο μπιμπερο καθοτι να βγαλω ολο τον μηχανισμο ειναι ψιλοαδυνατο,οποτε αυτη η βρωμα διαλυεται μεσα στο ενυδρειο και αυτο με ανησυχει.Η πατεντα δεν ειναι δικη μου και εχει ψιλοαναγνωριστει οτι δεν ειναι και πολυ λειτουργικη

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω τι έχεις;Σίτα;Δείχνει για άλγη.

Το σωληνάκι στο μπουκάλι με το μείγμα έχει αρκετή απόσταση από την επιφάνεια του υγρού;

Link to comment
Share on other sites

το μπλε σφουγγαρακι του φιλτρου και η αποσταση ειναι αρκετη δηλ το μειγμα φτανει λιγο πιο κατω απο εκει που στενευει το μπουκαλι, δυσκολο να περναει υγρο γιατι το εχω πανω απο το ενυδρειο χωρις ανεπιστροφη η οποια ειναι επικινδυνη αμα βουλωσει

Link to comment
Share on other sites

αλγη εχω μηδαμινη στο ενυδρειο και φαινεται ελεγχομενη αυτο που βλεπεται δημιουργειται απο το μειγμα co2 αλλα μου κανει εντυπωση η ταχυτητα με την οποια ξανασχηματιζεται

Μαλλον φταιει το μεγεθος του μπιμπερο και χρειαζομαι κατι σαν αυτο που εχει φτιαξει το παλικαρι στην φωτο αλλα πως να κανεις εκει τρυπες δυσκολο

img301.jpg

Link to comment
Share on other sites

παντως η ιδεα με τον κυκλοφορητη ειναι απο τις καλυτερες πραγματι εχω πολυ καλη διαχυση το προβλημα ειναι το δοχειο που θα αναταρασεται το νερο και το co2 και ο καθαρισμος του αν εχετε καμια γνωμη να το εξελιξουμε καλο θα ηταν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...