Jump to content

Eheim Profesionel 3 2071


bill1997crack

Recommended Posts

τι γνωμι εχετε για το συγκεκριμενο φιλτρο ; EHEIM PROFESIONEL 3 2071 αρκει για το ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 180 εχετε καπιο αλο να μου προτινετε ;; σκευτομε με σα στη βδομαδα να παρω το παραπανω ενυδριο για κιχλιδεσ η δισκουσ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπιλάκο συμβουλή μη βιαστείς γιατί Δίσκους με Κιχλίδες αν και ίδιας οικογένειας έχουν διαφορετικές απαιτήσεις.

Το ενυδρείο έχει χωρηκότητα 180lt?

Αν ναι, ξανασκέψου καλά τι ψάρι θα αποφασήσεις να έχεις μέσα.

Για Κιχλίδες δυστηχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά για Δίσκους προτιμώ το φίλτρο να έχει ροή πέντε φορές τον όγκο του νερόυ στο ενυδρείο. Αν για παράδειγμα έχεις 300lt καθαρό νερό τότε καλό το φίλτρο να έχει μια ροή 1.500lt/h. Εκτός απο την ροή κοιτάμε και την χωρηκότητα του κάδου και πόση βιολογία μπορεί να χωρέσει.

Θα σου πρότεινα κάποιο Eheim της σειράς 22** αλλά για να σκέφτεσαι την σειρά 20** μάλλον θέλεις και πρακτικότητα. Τα 22** είναι πιο χρονοβόρα στο καθαρισμό τους σε σχέση με το 2071.

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμι εχετε για το συγκεκριμενο φιλτρο ; EHEIM PROFESIONEL 3 2071 αρκει για το ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 180 εχετε καπιο αλο να μου προτινετε ;; σκευτομε με σα στη βδομαδα να παρω το παραπανω ενυδριο για κιχλιδεσ η δισκουσ :)

Εγώ έχω το 2073 ουσιαστικά το ίδιο φιλτρο είναι απλώς λίγο μεγαλύτερο αν και θα σου πρότεινα αφού η διαφορ στη τιμή είναι μικρή να προτιμήσεις το μεγαλύτερο Πάντως σαν φιλτρο είναι πολυ καλο με μεγάλο κάδο και με καλές εφαρμογές τα καλάθια του επίσης είναι εντελώς αθορυβο

Link to comment
Share on other sites

καπια αλλη γνωμι

έχω το 2071 ένα χρόνο τώρα. για τα λιτρα σου άψογο. Κανένα παράπονο. Αν θέλεις κάτι οικονομικότερο τσέκαρε τα αξιόπιστα 2217 μεταχειρισμένα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή λύση και τo fluval 305 και με καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Fluval 305 και Eheim 2071 μοιάζουν πολύ μεταξύ τους.

Βρίσκεις πιο εύκολα ανταλλακτικά για το Fluval.

Και τα δυο είναι αθόρυβα.

Και τα δύο είναι εύκολα στον καθαρισμό/συντήρηση.

Η Eheim έχει διαφανή σωληνώσεις και βλέπεις πότε θέλουν καθάρισμα.

Ψάξε και το 2215/2217. Μπορεί να είναι πιο δύσκολο στην συντήρηση αλλά είναι θυρία και χωράνε πολύ περισσότερη βιολογία απο τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...