Jump to content

Recommended Posts

redcross.gif

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : θηλυκια severum κριβετε σε γωνιες με το αρσενικο να την πλησιαζει και κατα διαστηματα της κανει ναζακια και μερικες φορες την παρενοχλει κιολας,πριν μια εβδομαδα ετρεμαν το ενα διπλα στο αλλο πριν 2 μερες ειχαν κολισει τα στοματα τους για περιπου 30 δευτερα η θηλυκια εχει κατεστραμενα πτερυγια και ουρα .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:125

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):μανησιο φιλτρο της juwel rio 125 με τα υλικα της extra προσθικη μακαρονι κεραμικο φιλτρο της nathura

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):η συνκεκριμενη συνθεση περιπου 6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 severum μεγεθους περιπου 9 εκατοστα 2 convict cichlid περιπου 5 εκατοστα 2 πλακοστομοι περιπου 5 εκατοστα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2 φορες την μερα απο λιγο με μικρα πελλετς σπιρουλινας και πελετς της τετρα για κιχλιδες

αλλαγες καθε εβδομαδα 30 % απο βριση χωρις προεργασια (δεν υπαρχει η δυνατοτητα).

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,4

- KH:12

- GH:14

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:25

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:master kit ph no2 kai ammonia.

tetra kh gh

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

fin rot

- Είδος Ψαριού:severum θηλυκο

- Ιστορικό Ψαριού:μεγεθος περιπου 9 εκ

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:διαλυμενα ,φαγωμενα πτερυγια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:καμια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:κανενα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1.

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έγινε επεξεργασία - leventis
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τα βρίσκουν στην εποχή ζευγαρώματος....είναι σίγουρατα ψάρια σου αρσενικο θηλυκο?? ,υπάρχει δυνατοτητα το ψάρι να μεταφερθει καπου μόνο του?

Μια φωτο θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει δυνατοτητα να το παω αλλου .

ειναι αρσενικο θηλυκο κατα 99%

παλιωτερα δεν υπηρχε προβλημα το θηλυκο μαλλον στρεσαριστικε απο κατι και επαθε αυτην την ασθενεια ,το αρσενικο πρωσπαθει να το κανει να κινιθει αλλα ειναι μαλλον δυσκολο για το θηλυκο δεν το χτυπαει επιθετικα παντως αλλα με ποιο ηρεμα χτυπηματα κατι σαν φλερτ απλα το θηλυκο μαλλον χρειαζεται καποια θεραπεια.

σημερα εβγαλα το 50 % περιπου του νερου και προσθεσα νεο με αντιχλωριο φυσικα να δω αντιδρασεις και θα ενημερωσω.

οποιαδηποτε παρατηρηρη δεκτη.

Έγινε επεξεργασία - leventis
Link to comment
Share on other sites

Μια προληπτικη δόση με Ektozon αν δεις οτι η κατάσταση στις ουρές προχωράει.Θα πρότεινα σαν αντιχλωριο να χρησιμοποιησεις Aquasafe Tetra!

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα 2 φωτο στο αρσενικο φαινετε καθαρα απο κατω το τριγωνακι (οργανο)το θηλυκο ειναι σε αθλια κατασταση

post-12835-1308241692_thumb.jpg

post-12835-1308241706_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε το καταπολεμησα με TetraMedica GeneralTonic και σε 2 εβδομαδες το ψαρακι ηταν κομπλε

Link to comment
Share on other sites

απο ετσι που ητανε

1025673.th.jpg

εγινε ετσι σε 2 εβδομαδες

1025872.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

To ψάρι ειναι ταλαιπωρημένο,μπορεις να δοκιμάσεις και ενα φαρμακο γενικής χρήσης, οπως το tetra general tonic,esha 2000.Προσθεσε βιταμινες στη διατροφη του.

Ενημερωσε μας για οτιδηποτε :)

Link to comment
Share on other sites

θα παω αυριο να αγορασω ενα απο τα 2 (tetra general tonic,esha 2000 ) ελπιζω να μην ειναι αργα,και θα σας ανημερωνω για καθε κατασταση.

ελπιζω να το προλαβω.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα ξεκινησα θεραπεια με esha 2000 ελπιζω να το προλαβω και να μην ειναι αργα .

μου ειπαν οτι μαζι με το esha 2000 κανει καλο να βαλω της ιδιας εταιτειας και exit .

να δοκιμασω η ειναι υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να επηρεασω και να μην βάλεις φάρμακο, η γνώμη μου είναι πως είναι έτσι απο τα "παιχνίδια" που κάνει το ζεύγος. Εμένα συχνά πυκνά τρογωνται έτσι μεταξύ τους. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να επηρεασω και να μην βάλεις φάρμακο, η γνώμη μου είναι πως είναι έτσι απο τα "παιχνίδια" που κάνει το ζεύγος. Εμένα συχνά πυκνά τρογωνται έτσι μεταξύ τους. Προσωπικά δεν έχω βάλει ποτέ φάρμακο.

κατανοω αυτο που λες αλλα ειδες την φωτο?πυστευεις οτι αυτη η τραγικη κατασταση της θηλυκιας ειναι απο παιχνιδακια μεταξυ τους? γιατι ειναι πολλη χαλια,οντως ο αρσενικος κανει παιχνιδι αλλα δεν την χτυπαει πολλη δυνατα κατιο σαν ναζια δηλ και η θηλυκια ολο κρυβετε.

τελος παντων εγω ξεκινισα θεραπεια και πυστευω να πιασει αν και σημερα ειδα μερικα σημαδια βελτιωσεις απο θεμα συμπεριφορας παντα και οχι απο επαναφορα δερματος των πτερυγιων.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα ξεκινησα θεραπεια με esha 2000 ελπιζω να το προλαβω και να μην ειναι αργα .

μου ειπαν οτι μαζι με το esha 2000 κανει καλο να βαλω της ιδιας εταιτειας και exit .

να δοκιμασω η ειναι υπερβολη?

Ισχυει κατι τετοιο αλλα εαν το ψαρι ειναι ταλαιπωρημενο τοτε μην το επιβαρυνεις παραπανω.Για οτιδηποτε νεοτερο ενημερωσε.

Link to comment
Share on other sites

καμια διαφορα μεχρι τωρα συνεχιζει και κρυβετε και τα πτερυγια ειναι στα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

κατανοω αυτο που λες αλλα ειδες την φωτο?πυστευεις οτι αυτη η τραγικη κατασταση της θηλυκιας ειναι απο παιχνιδακια μεταξυ τους? γιατι ειναι πολλη χαλια,οντως ο αρσενικος κανει παιχνιδι αλλα δεν την χτυπαει πολλη δυνατα κατιο σαν ναζια δηλ και η θηλυκια ολο κρυβετε.

τελος παντων εγω ξεκινισα θεραπεια και πυστευω να πιασει αν και σημερα ειδα μερικα σημαδια βελτιωσεις απο θεμα συμπεριφορας παντα και οχι απο επαναφορα δερματος των πτερυγιων.

Είδα τη φωτό. Εμένα έχει γίνει κατα καιρούς πολυ χειρότερα.... Μπορεί να βλέπεις παιχνιδακια αλλα τα σεβερουμ είναι δυνατά και γρήγορα, και όταν παίζουν τσιμπιουνται...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα να κανω το εξης αν ειναι βλακεια πεστ δεν υπαρχει προβλημα.

λεω να βαλω την θηλυκια μεσα σε ενα πλαστικο ενυδρειακη (φωτο) που εχει και αεραγωγους για την κυκλοφορια του νερου και αυτη τη γυαλα να την βαλω μεσα στο ενυδρειο ουτος ωστε να μην ενοχλειται απο το αρσενικο και να μην στρεσσαρετε.

η απορια ειναι αν θα αντεξει σε τοσο περιορισμενο χωρο μεχρι να γινει καλα η θα χτυπιετε?

post-12835-1308654819_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα να κανω το εξης αν ειναι βλακεια πεστ δεν υπαρχει προβλημα.

λεω να βαλω την θηλυκια μεσα σε ενα πλαστικο ενυδρειακη (φωτο) που εχει και αεραγωγους για την κυκλοφορια του νερου και αυτη τη γυαλα να την βαλω μεσα στο ενυδρειο ουτος ωστε να μην ενοχλειται απο το αρσενικο και να μην στρεσσαρετε.

η απορια ειναι αν θα αντεξει σε τοσο περιορισμενο χωρο μεχρι να γινει καλα η θα χτυπιετε?

Δε θα εχεις αποτελεσμαρα δυστυχως, η κυκλοφορια του νερου δε θα είναι σωστη,δες τις "γεννηστρες" ψαριων,ειναι γεματες με σχισμες,οχι μονο πάνω.Καλύτερα να μην το επιχειρήσεις είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα να κανω το εξης αν ειναι βλακεια πεστ δεν υπαρχει προβλημα.

λεω να βαλω την θηλυκια μεσα σε ενα πλαστικο ενυδρειακη (φωτο) που εχει και αεραγωγους για την κυκλοφορια του νερου και αυτη τη γυαλα να την βαλω μεσα στο ενυδρειο ουτος ωστε να μην ενοχλειται απο το αρσενικο και να μην στρεσσαρετε.

η απορια ειναι αν θα αντεξει σε τοσο περιορισμενο χωρο μεχρι να γινει καλα η θα χτυπιετε?

Πιο πιθανό να χειροτερέψει απο το στρεσαρισμα μέσα στο κουτακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για εμένα αυτα τα ψάρια είναι πολυ ανθεκτικά, μην μπλέξείς με φάρμακα, σου προτείνω να δημιουργήσεις μια καλή κρυψώνα σε μια γωνία του ενυδρείου όπου η θηλυκή να μπορεί να κρύβεται με πέτρες ή ξύλα ώστε να εξαφανίζεται απο το πεδίο του αρσενικού. Το τάισμα θέλει προσοχή πέταγε φαγητό κοντά της αποσπώντας την προσοχή του αρσενικού ώστε να τρώει η θηλυκή. Τα 125 λίτρα για Σεβερούμ δεν θα έλεγα οτι είναι ένα μακροπρόθεσμο πλάνο για μετα την ενηλικίωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...