Jump to content

Συστημα ψυξης


ARIS F

Recommended Posts

Εκανα και εγω (αλλοι μου το εφτιαξαν να πω την αληθεια) ενα συστημα ψυξης,δειτε το και περιμενω γνωμες!

16062011384.jpg

16062011390.jpg

Uploaded with ImageShack.us

16062011392.jpg

Εχει 2 blower με 2 διακοπτες ωστε να λειτουργουν ειτε μαζι ειτε το καθενα ξεχωριστα.

Το ξυλο ειναι τρυπημενο πανω απο τα ανεμιστηρακια(δεν φαινεται στις φωτο).

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σαν κατασκευη φενεται ωραιο.

Τωρα το αν ειναι καλο η οχι θα μας το πεις εσυ.

Αν κατεβαζει την θερμοκρασια ειναι super. :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα με τους 2 μαζι και κατεβασε μισο βαθμο σε ελαχιστο χρονο,τωρα σε μαγαλες ζεστες δεν ξερω τι θα κανει,θα δειξει...

Σημερα εχει δροσια οποτε δεν ειχα την δυνατοτητα να του κανω καλο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα με τους 2 μαζι και κατεβασε μισο βαθμο σε ελαχιστο χρονο,τωρα σε μαγαλες ζεστες δεν ξερω τι θα κανει,θα δειξει...

Σημερα εχει δροσια οποτε δεν ειχα την δυνατοτητα να του κανω καλο τεστ.

Το μονο λαθος που βλεπω ειναι οτι δεν εχεις μονοσει τα φισακια απο τους διακοπτες και με την εξατμηση μπορει να παρει νερο επανω οποτε κανε κατι για αυτο.!

Link to comment
Share on other sites

Το μονο λαθος που βλεπω ειναι οτι δεν εχεις μονοσει τα φισακια απο τους διακοπτες και με την εξατμηση μπορει να παρει νερο επανω οποτε κανε κατι για αυτο.!

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη,θα το κοιταξω!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φενεται εγω θα τα εφερνα πιο κοντα και θα εβαζα αλλο ενα η δυο αμα χωραγανε και θα τα κατεβαζα λιγο πιο κοντα στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι βλέπω τα ανεμηστηράκια είναι αρκετά ψηλά, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με την εξάτμιση.

Αλλά επειδή έχεις 220V, ένα θερμοσυστελόμενο μακαρόνι θα ήταν καλό για θέμα ασφάλειας (αν πας να σηκώσεις κανά καπάκι, μην βρεθείς στον απεναντι τοίχο).

Link to comment
Share on other sites

Εγινε η διορθωση στη μονωσης!

Σημερα λογω ζεστης το εβαλα να δουλευει αλλα αν πας κοντα μοιριζει ψαριλα...μπλιαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε κάποια στιγμη στο σύστημα σου έναν ελεγκτή θερμοκρασίας (sct-1000/eliwell) για να μην ασχολήσαι καθόλου :)

και κάτι άλλο για να το ξέρεται... μην χρησιμοποιείτε ανεμιστήρες 230V για τέτοιες εφαρμογές γιατί εκτός των θεμάτων ασφαλείας (λόγο τάσης και νερού) έχουν και τρομακτική κατανάλωση σε σχέση με τους αντίστοιχους 12V :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ελεγκτή θερμοκρασίας που είναι ακριβός μπορείς να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη με 3 ευρώ και να το ρυθμισεις αναλόγως, εγώ αυτό εχω κάνει με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για ελεγκτή θερμοκρασίας που είναι ακριβός μπορείς να βάλεις ένα χρονοδιακόπτη με 3 ευρώ και να το ρυθμισεις αναλόγως, εγώ αυτό εχω κάνει με επιτυχία.

Αυτο εχω σκεφτει αλλα αν μπορεσω να βαλω θερμοστατη θα ηταν ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ενυδρεια που έχω, ένα γλυκού και ένα θαλασσινού τα δουλεύω με χρονοδιακόπτες, το μόνο που με απασχολεί είναι η εξάτμιση του νερου, σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση με τον ελεγκτή θερμοκρασίας αλλά υπολόγισε πάνω από κατοστάρικο για να το αποκτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ενυδρεια που έχω, ένα γλυκού και ένα θαλασσινού τα δουλεύω με χρονοδιακόπτες, το μόνο που με απασχολεί είναι η εξάτμιση του νερου, σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση με τον ελεγκτή θερμοκρασίας αλλά υπολόγισε πάνω από κατοστάρικο για να το αποκτήσεις.

παιδιά τι λέτε; :)

από 20 ευρώ ξεκινάει ο sct-1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...