Jump to content

"misty Emerald"-by Raven


Recommended Posts

Στηθηκε προχτες ..

Ογκος: 24 λιτρα

Διαστασεις: 40Χ20Χ30

Διακοσμητικα υλικα: πετρες απο τη φυση, ξυλα και ριζες απο τη φυση.

Φωτισμος: 36 watt PL 6000κ

Τεχνικος εξοπλισμος: fogger

Φυτα: Selanginella krausiana , Pteris cretica, Lysimachia nummularia, Hemianthus micranthemoides "cuba", Fissidens zippelianus, flame moss, Ranunculus papulentus,Glossostigma elatinoides, Marsilea hirsuta, Pogostemon helferi, Selanginella martensii, Fittonia argyroneura, willow moss, Plagiomnium trichomanes, Adiantum capillus veneris, Microsorum pteropus.

119f848f.jpg

9d6f1434.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα δν υπαρχεις ετσι..........δν ξερω αν φτανουν τα χιλια μπραβο......!!!! :):hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Ειναι ονειρεμενο! :)

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Ειναι ονειρεμενο! :ninja:

xaxaxaxaxaxa :):hysterical::thumbup: εχω λιωσει

Link to comment
Share on other sites

πανέμορφο :):hysterical::thumbup::ninja:

θα βάλεις μέσα τίποτα

ποιο foger έχεις

Link to comment
Share on other sites

Μην το χαρίσεις στον Aris_F

Δώστο σε μένα !!!!!!!!!!!!!!!!

:):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τρομερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη δουλειά,να το χαίρεσαι!

Για να μαθαίνουμε όμως κι εμείς οι αδαείς,όταν λες με fogger,είναι φυτεμένο με τεχνιτή βροχή χωρίς νερό?

Link to comment
Share on other sites

Στηθηκε προχτες ..

Ογκος: 24 λιτρα

Διαστασεις: 40Χ20Χ30

Διακοσμητικα υλικα: πετρες απο τη φυση, ξυλα και ριζες απο τη φυση.

Φωτισμος: 36 watt PL 6000κ

Τεχνικος εξοπλισμος: fogger

Φυτα: Selanginella krausiana , Pteris cretica, Lysimachia nummularia, Hemianthus micranthemoides "cuba", Fissidens zippelianus, flame moss, Ranunculus papulentus,Glossostigma elatinoides, Marsilea hirsuta, Pogostemon helferi, Selanginella martensii, Fittonia argyroneura, willow moss, Plagiomnium trichomanes, Adiantum capillus veneris, Microsorum pteropus.

119f848f.jpg

9d6f1434.jpg

πολυ ομορφο,οτι πρεπει για να βαλεις κανενα Agalychnis calidryas,ή κανενα Ceratophrys OrnataCeratophrys cornuta ή καμια αραχνη

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο,οτι πρεπει για να βαλεις κανενα Agalychnis calidryas,ή κανενα Ceratophrys OrnataCeratophrys cornuta ή καμια αραχνη

Αν ειναι να βάλει βάτραχο.... Καλύτερα να βάλει αυτούς!!!!

dark%20frog.jpg

Αλλα ξεχαστο να ξαναβαλεις χερι μεσα χιχιχιχιχ :)

Eπισεις είναι πολύ ωραίο το σκηνικό συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να βάλει βάτραχο.... Καλύτερα να βάλει αυτούς!!!!

dark%20frog.jpg

Αλλα ξεχαστο να ξαναβαλεις χερι μεσα χιχιχιχιχ :)

Eπισεις είναι πολύ ωραίο το σκηνικό συγχαρητήρια!!!!!!!!!!!

για ποιο λογο???

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο???

αμα σε ακουμπήσει αυτό το πανέμορφο βατραχάκι πεθαίνεις...

είναι στη λίστα με τα 10 πιο δηλητηριώδη ζώα στον πλανήτη :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο αποτελεσμα :)

αμα σε ακουμπήσει αυτό το πανέμορφο βατραχάκι πεθαίνεις...

είναι στη λίστα με τα 10 πιο δηλητηριώδη ζώα στον πλανήτη :hysterical:

Τα βατραχακια αυτα στην αιχμαλωσια δεν εχουν δηλητηριο , οποτε δεν υπαρχει ο φοβος να το ακουμπησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος αο εδω θελει το κακο του Raven :)

Απιστευτο στησιμο μπραβο σου!

Τι σκευτεσαι να βαλεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην συγνωμη που αργησα να απαντησω , αλλα δεν ειχα χρονο. Σας ευχαριστω ολους που μποηκατε στον κοπο να το δειτε και να αφησετε ενα σχολιο.

:bigemo_harabe_net-170:

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Πρεπει να το χαρισεις στον ARIS F...

Ειναι ονειρεμενο! :thumbup:

Αρη δεν πιανουν τα βουντου..εχω βαλει ματοχαντρα και σκορδο στο τραριουμ :wacko:

πανέμορφο :):hysterical::thumbup::thumbup:

θα βάλεις μέσα τίποτα

ποιο foger έχεις

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι το fogger..μου το χαρισε φιλος που το παρηγγειλε απο ebay νομιζω. :hysterical:

Πολύ όμορφη δουλειά,να το χαίρεσαι!

Για να μαθαίνουμε όμως κι εμείς οι αδαείς,όταν λες με fogger,είναι φυτεμένο με τεχνιτή βροχή χωρίς νερό?

Το fogger ειναι ενα ηχανηματακι που μπαινει σε ενα δοχειο με νερο και παραγει ομιχλη. Χρησιμευει στην διατηρηση της υγρασιας σε υψηλα επιπεδα, αλλα δεν ειναι ακρως απαραιτητο. Ειναι ομως πολυ ωραιο να το χαζευει κανεις και δινει μια κινηση και μια μυστηριωδη ατμοσφαιρα :thumbup:

πολυ ομορφο,οτι πρεπει για να βαλεις κανενα Agalychnis calidryas,ή κανενα Ceratophrys OrnataCeratophrys cornuta ή καμια αραχνη

Δεν προκειται να βαλω ζωντανα μεσα. Για 2 λογους:

1. ειναι πολυ μικρο. ουτε η παλαμη μου δεν χωραει μεσα.

2. τα ζωνταν θελουν και περιποιηση και εγω θελω κατι ξεκουραστο και ομορφο που να μην απαιτει πολλη φροντιδα.

Καποιος αο εδω θελει το κακο του Raven :thumbup:

Απιστευτο στησιμο μπραβο σου!

Τι σκευτεσαι να βαλεις μεσα?

Δεν εχω παραπονο. Εδω μεσα κανεις δεν θελει το κακο μου :rasp:

Τα τοξικα βατραχακια , σωστα ειπωθηκε οτι παβουν να παραγουν την θανατηφορα βατραχοτοξινη στην αιχμαλωσια. Το δηλητηριο δεν μπορουν νατο παραξουν μονα τους και ειναι δανεικο απο τα fire ants με τα οποια τρεφονται στον βιοτοπο τους.

Επειδη μου ζητηθηκε και απο αλλα μελη να εξηγησω πως στηθηκε και τι απαιτησεις εχει ενα τετοιο συστηματακι θελω να το κανω εδω ωστε να πληροφορηθουν οσοι ενδιαφερονται.

-αρχισα με το υποστρωμα αλλα εκανα ενα λαθος και μια παραλειψη που θα φανει στο μελλον... παραμελησα το στραγγιγμα της περισσειας νερου που συσσωρευεται στον πατο του ενυδρειου.

Το σωστο λοιπον και πολυ βασικο επισης, ειναι να μπει στον πατο καποιο υλικο που να επιτρεπει το νερο να περναει μεσα απο το το χωμα. Συνηθως χρησιμοποιειται χονδρο χαλικι, λαβα, ή εκεινες οι κεραμικες χονδρες μπαλιτσες που βαζουν στις γλαστρες.

απο πανω επειτα απλωνουμε το χωμα , το οποιο στην περιπτωση μου επελεξα να ειναι αρκετα οξινο. Χρησιμοποιησα λοιπον algoflash για γαρδενιες και καμελιες.

-πανω απο το χωμα και αφου του εδωσα σχημα και επιπεδα, τοποθετησα το hardscape (ξυλακια, ριζες, πετρες, ξερα φυλλα, κουκουναρια και οτι αλλο μπορει να φανταστει ο καθενας)

-τελος φυτεψα τα φυτα, οπως ακριβως θα καναμε στον κηπο. Τα γρασιδια ηταν ετοιμα απο emersed καλλιεργεις που διατηρω χρονια τωρα στο μπαλκονι μου. Τα βρυοφυτα και οι moss πολυ απλα τις τοποθετηα-ακουμπησα εκει που ηθελα. Εδω δεν υπαρχουν ρευματα νερου να τις παρασυρουν και προφανως δεν χρειαζονται δεσιμο.

-Ο φωτισμος ειναι ενα diy κρεμαστο φωτιστικο με μια λαμπα ΡL 36 βαττ και υπηρχε απο πριν , οταν η γυαλα ηταν γαριδο-ενυδρειο.

- τελος για να μην διαφευγει η υγρασια, πρεπει να προνοησουμε για το σφραγισμα του συστηματος. Οχι ομως εντελως ! τα φυτα πρεπει να αναπνεουν , το συστημα να αεριζεται σωστα ωστε να μην αναπτυχθουν μυκητες και σαπισουν τα φυτα μας. Εγω πολυ προχειρα εβαλα μια διαφανη σακουλα μεχρι να βρω καποιο κομματι τζαμι ή πλεξιγκλας.

- Η συντηρηση περιοριζεται σε λιγο ψεκασμα με ενα ψεκαστηρακι και νερο απο Α/Ο. Αυτο γινεται καθημερινα τωρα που τα φυτα ειναι φρεσκα (καποια βγηκαν απο το ενυδρειο) και θελουν πολλη υγρασια για να επιβιωσουν.

Σε λιγο καιρο, οταν τα φυτα αρχισουν να ριζωνουν και να προσαρμοζονται, τα ψεκασματα θα αραιωσουν και τον χειμωνα θα γινουν εβδομαδιαια.

Το κλαδεμα σε συνδυαασμο με την συνηθως αργη αναπτυξη των emersed φυτων και την επιλογη μικροσωμων ειδων, δεν αποτελει καθολου προβλημα. Το προηγουμενο vivarium που εχω ακομα, το κλαδεψα για 1η φορα επειτα απο 8-9 μηνες !!

-για τις ζεστες του καλοκαιριου, προνοησα και διαλεξα ειδη τροπικα ως επι το πλειστον που αντεχουν και ευνοουνται απο "τροπικες" θερμοκρασιες και υγρασιες. Το χειμωνα παλι, και μονο η λαμπα και η θερμοκρασια του σπιτιου που δεν πεφτει κατω απο 15 βαθμους ακομα και το καταχειμωνο, εξασφαλιζουν οτι ολα τα φυτα θα αντεξουν.

\Δεν βαζει κατι αλλο ο νους μου αυτη τη στιγμη, ειμαι και κουρασμενος απο την δουλεια...

Οτι αλλες αποριες υπαρχουν, ευχαριστως να τις λυσω γιατι ειναι πραγματικα πανεμορφα αυτου του ειδους τα ζουγκλοειδη συστηματακια και τρομερα ευκολα και ανεξοδα.

Για μενα οποιος εχει ενα αδειο ενυδρειακι που να μην το χρειαζεται, θα επρεπε να δοκιμασει κατι παρομοιο . Ισως να εκπλαγειτε ευχαριστα για την αισθηση που χαριζουν σε ανα χωρο τετοια συστηματα ! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην συγνωμη που αργησα να απαντησω , αλλα δεν ειχα χρονο. Σας ευχαριστω ολους που μποηκατε στον κοπο να το δειτε και να αφησετε ενα σχολιο.

Αρη δεν πιανουν τα βουντου..εχω βαλει ματοχαντρα και σκορδο στο τραριουμ :rasp:

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι το fogger..μου το χαρισε φιλος που το παρηγγειλε απο ebay νομιζω. :ninja:

Το fogger ειναι ενα ηχανηματακι που μπαινει σε ενα δοχειο με νερο και παραγει ομιχλη. Χρησιμευει στην διατηρηση της υγρασιας σε υψηλα επιπεδα, αλλα δεν ειναι ακρως απαραιτητο. Ειναι ομως πολυ ωραιο να το χαζευει κανεις και δινει μια κινηση και μια μυστηριωδη ατμοσφαιρα :)

Δεν προκειται να βαλω ζωντανα μεσα. Για 2 λογους:

1. ειναι πολυ μικρο. ουτε η παλαμη μου δεν χωραει μεσα.

2. τα ζωνταν θελουν και περιποιηση και εγω θελω κατι ξεκουραστο και ομορφο που να μην απαιτει πολλη φροντιδα.

Δεν εχω παραπονο. Εδω μεσα κανεις δεν θελει το κακο μου :thumbup:

Τα τοξικα βατραχακια , σωστα ειπωθηκε οτι παβουν να παραγουν την θανατηφορα βατραχοτοξινη στην αιχμαλωσια. Το δηλητηριο δεν μπορουν νατο παραξουν μονα τους και ειναι δανεικο απο τα fire ants με τα οποια τρεφονται στον βιοτοπο τους.

Επειδη μου ζητηθηκε και απο αλλα μελη να εξηγησω πως στηθηκε και τι απαιτησεις εχει ενα τετοιο συστηματακι θελω να το κανω εδω ωστε να πληροφορηθουν οσοι ενδιαφερονται.

-αρχισα με το υποστρωμα αλλα εκανα ενα λαθος και μια παραλειψη που θα φανει στο μελλον... παραμελησα το στραγγιγμα της περισσειας νερου που συσσωρευεται στον πατο του ενυδρειου.

Το σωστο λοιπον και πολυ βασικο επισης, ειναι να μπει στον πατο καποιο υλικο που να επιτρεπει το νερο να περναει μεσα απο το το χωμα. Συνηθως χρησιμοποιειται χονδρο χαλικι, λαβα, ή εκεινες οι κεραμικες χονδρες μπαλιτσες που βαζουν στις γλαστρες.

απο πανω επειτα απλωνουμε το χωμα , το οποιο στην περιπτωση μου επελεξα να ειναι αρκετα οξινο. Χρησιμοποιησα λοιπον algoflash για γαρδενιες και καμελιες.

-πανω απο το χωμα και αφου του εδωσα σχημα και επιπεδα, τοποθετησα το hardscape (ξυλακια, ριζες, πετρες, ξερα φυλλα, κουκουναρια και οτι αλλο μπορει να φανταστει ο καθενας)

-τελος φυτεψα τα φυτα, οπως ακριβως θα καναμε στον κηπο. Τα γρασιδια ηταν ετοιμα απο emersed καλλιεργεις που διατηρω χρονια τωρα στο μπαλκονι μου. Τα βρυοφυτα και οι moss πολυ απλα τις τοποθετηα-ακουμπησα εκει που ηθελα. Εδω δεν υπαρχουν ρευματα νερου να τις παρασυρουν και προφανως δεν χρειαζονται δεσιμο.

-Ο φωτισμος ειναι ενα diy κρεμαστο φωτιστικο με μια λαμπα ΡL 36 βαττ και υπηρχε απο πριν , οταν η γυαλα ηταν γαριδο-ενυδρειο.

- τελος για να μην διαφευγει η υγρασια, πρεπει να προνοησουμε για το σφραγισμα του συστηματος. Οχι ομως εντελως ! τα φυτα πρεπει να αναπνεουν , το συστημα να αεριζεται σωστα ωστε να μην αναπτυχθουν μυκητες και σαπισουν τα φυτα μας. Εγω πολυ προχειρα εβαλα μια διαφανη σακουλα μεχρι να βρω καποιο κομματι τζαμι ή πλεξιγκλας.

- Η συντηρηση περιοριζεται σε λιγο ψεκασμα με ενα ψεκαστηρακι και νερο απο Α/Ο. Αυτο γινεται καθημερινα τωρα που τα φυτα ειναι φρεσκα (καποια βγηκαν απο το ενυδρειο) και θελουν πολλη υγρασια για να επιβιωσουν.

Σε λιγο καιρο, οταν τα φυτα αρχισουν να ριζωνουν και να προσαρμοζονται, τα ψεκασματα θα αραιωσουν και τον χειμωνα θα γινουν εβδομαδιαια.

Το κλαδεμα σε συνδυαασμο με την συνηθως αργη αναπτυξη των emersed φυτων και την επιλογη μικροσωμων ειδων, δεν αποτελει καθολου προβλημα. Το προηγουμενο vivarium που εχω ακομα, το κλαδεψα για 1η φορα επειτα απο 8-9 μηνες !!

-για τις ζεστες του καλοκαιριου, προνοησα και διαλεξα ειδη τροπικα ως επι το πλειστον που αντεχουν και ευνοουνται απο "τροπικες" θερμοκρασιες και υγρασιες. Το χειμωνα παλι, και μονο η λαμπα και η θερμοκρασια του σπιτιου που δεν πεφτει κατω απο 15 βαθμους ακομα και το καταχειμωνο, εξασφαλιζουν οτι ολα τα φυτα θα αντεξουν.

\Δεν βαζει κατι αλλο ο νους μου αυτη τη στιγμη, ειμαι και κουρασμενος απο την δουλεια...

Οτι αλλες αποριες υπαρχουν, ευχαριστως να τις λυσω γιατι ειναι πραγματικα πανεμορφα αυτου του ειδους τα ζουγκλοειδη συστηματακια και τρομερα ευκολα και ανεξοδα.

Για μενα οποιος εχει ενα αδειο ενυδρειακι που να μην το χρειαζεται, θα επρεπε να δοκιμασει κατι παρομοιο . Ισως να εκπλαγειτε ευχαριστα για την αισθηση που χαριζουν σε ανα χωρο τετοια συστηματα ! :hysterical:

Εγω σιγουρα θα το δοκιμασω.

Εχω ενα μικρο ενυδρειο 20 λιτρων.

Μηπος υπαρχει καποιο Link που διχνουν οα αυτα με φωτοργαφιες και τε σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολες πληροφοριες στο internet. Αρκει μια αναζητηση μεσω google και θα σας βγαλει πολλα αποτελεσματα. Υπαρχουν σελιδες, φορουμ και πολλα βινεακια στο you tube :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου.

Υ.Γ. Εχω κι εγω GSXR :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Στρατο.

Ειναι ακομα πολυ νωρις . Θελω να δω πως θα παει στο μελλον. Ποια φυτα θα πανε καλυτερα και ποια οχι. Θα ενημερωνω με φωτογραφικο υλικο οταν θα αρχισει να παιρνει μορφη.

Μαλλον τελη καλοκαιριου θα στησω και ενα μεγαλυτερο Vivarium που το εχω στα σχεδια μου απο περυσι :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο! δεν εχω λογια! καταφερες και εφερες την φυση στο σπιτι σου! μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...