Jump to content

νέος αγρότης


babis_gr

Recommended Posts

γεια σε όλους!

Χτίζω ένα νέο ενυδρείο 50lit (έχω μία ωραία ιδέα για το καπάκι του, αν την υλοποιήσω και έχει επιτυχία θα στείλω φωτο) και θέλω να το φυτέψω(αν είναι εύκολο θα το προσπαθήσω να μου βγει βιοτοπικο).

Το πιθανότερο είναι να το παραχωρήσω σε 3 scalarάκια(ξέρω ότι είναι ρηχό για αυτά, άλλα προς το παρόν είναι μικρά και δεν έχουν απαιτήσεις).

Θα ήθελα λοιπόν για μία ακόμη φορά τα φώτα σας (daylight, αν γίνεται :) ).

Τι φυτά ταιριάζουν για τα σκαλάρια, και ποια είναι τα πιο γρήγορα σε ανάπτυξη και ευκολότερα ως προς την καλλιέργεια?

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ζωντανα φυτα(ενυδρείου) και δεν θα ήθελα άλλη μία αποτυχία στη ζωή μου.

Επίσης αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει και κάποια καλή λάμπα(μισές δουλειές θα κάνουμε?).

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 0,55cm X 0,30cm X 0,30 cm.

Μπορώ αρχικά να αποφύγω την προσθήκη CO2?

Η άγνοια μου ως προς τις μαγιές και τις ζάχαρες με φοβίζει...

ευχαριστώ για των χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σου κι εσένα Μπάμπη,

Εγώ θα σου έλεγα αν μπορείς να κάνεις το ενυδρείο σου λίγο πιο ψηλό. Έτσι θα μπορείς να βάλεις και περισσότερα είδη φυτών αλλά και τα σκαλαράκια σου θα είναι πιο άνετα. Αν από την άλλη έχεις ήδη πάρει/φτιάξει το ενυδρείο αγνόησε την παραπάνω γνώμη μου. :rolleyes:

1. Φυτά: εγώ θα πρότεινα anubias nana (ψιλοαργούν στην ανάπτυξη αλλά είναι ανθεκτικά), java fern, java moss, καμιά cryptocoryne (wendtii, pontederiifolia...), lilaleopsis για γκαζόν, και ότι άλλο θες αρκεί να μην ξεπερνά σε πλήρη ανάπτυξη τα 30 cm.

2. Φωτισμός: πιστεύω, κι ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος, πως με μια power compact 36Watt 860 (Osram Dulux L, μήκος 41.5 cm, 6000Κ) και ένα ηλεκτρονικό ballast θα είσαι απόλυτα καλυμένος.

3. Καλό θα ήταν να βάλεις CO2 (με μαγιά και ζάχαρη). Είναι πανεύκολο και για τα λίτρα σου θα είναι ότι πρέπει. Όσο αφορά την παρασκευή ρίξε μια ματιά στο post μου στο θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=ST&f=56&t=405

και θα δεις ότι το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια ανεπίστροφη, ένα μπουκάλι 1.5 lt coca-cola (άδειο :) ), ζάχαρη, μαγιά, σόδα (αν θες) και μια αερόπετρα.

Όσο για τις αποτυχίες είναι κι αυτές μέσα στο πρόγραμμα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Συμφωνώ ότι το ενυδρείο θα πρέπει να γίνει ψηλότερο αφού θέλεις να βάλεις σκαλάρια (30 cm είναι πολύ χαμηλό για αυτά). Ή ξεχνάς τα σκαλάρια ή φτιάχνεις μεγαλύτερο.

Επίσης με 30 cm ύψος και την λάμπα που σου προτείνει ο φίλος istellas θα έχεις πρόβλημα άλγης με δεδομένο ότι δεν σκέφτεσαι άμεσα να βάλεις μπουκάλα για παροχή CO2 (το diy δεν είναι αρκετό για αυτά τα επίπεδα φωτισμού). Άλλωστε τα φυτά που σκέφτεσαι να βάλεις δεν χρειάζονται έντονο φωτισμό καθώς σε γενικές γραμμές είναι χαμηλών απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Τα 50 λιτρα είναι πάρα πολύ λίγα για 3 σκαλάρια.

Ελπίζω να μην τα κρατήσεις πολύ καιρό εκεί μέσα ...

Έγινε επεξεργασία - Markos
Link to comment
Share on other sites

1. Φυτά: εγώ θα πρότεινα anubias nana (ψιλοαργούν στην ανάπτυξη αλλά είναι ανθεκτικά), java fern, java moss, καμιά cryptocoryne (wendtii, pontederiifolia...), lilaleopsis για γκαζόν, και ότι άλλο θες αρκεί να μην ξεπερνά σε πλήρη ανάπτυξη τα 30 cm.

2. Φωτισμός: πιστεύω, κι ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος, πως με μια power compact 36Watt 860 (Osram Dulux L, μήκος 41.5 cm, 6000Κ) και ένα ηλεκτρονικό ballast θα είσαι απόλυτα καλυμένος.

1976[/snapback]

καλημέρα!

και εγώ κάτι σε java moss κτλ προσανατολιζόμουν αλλά δεν ήξερα κατα πόσο είναι κατάλληλα για αρχάριους. Σε ευχαριστώ γιατι συμβουλή σου, και εμένα η λάμπα που μου προτείνεις μου φαίνεται πολύ καλή.

Τι είναι το ballast? :)

Σχετικά με το ύψος του ενυδρείου δεν μπορεί να αλλάξει κάτι γιατί εχω ξεκινήσει να κολλάω τα τζάμια. Δεν νομίζω όμως να "χαλαστουν¨τα scalarόπουλα, το ύψος τους δεν ξεπερνά τα 4cm είναι κουτάβια ακόμα, απλά θέλω να μεγαλώσουν σε high-class γειτονιά! Αργότερα το εν λόγο ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ζωοτόκα και τα scalaria θα πάρουν μετάθεση σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, αν υπάρχει και κάποια παραπάνω γνώμη θα είναι ευχάριστα δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

και εγώ κάτι σε java moss κτλ προσανατολιζόμουν αλλά δεν ήξερα κατα πόσο είναι κατάλληλα για αρχάριους. Σε ευχαριστώ γιατι συμβουλή σου, και εμένα η λάμπα που μου προτείνεις μου φαίνεται πολύ καλή.

Τι είναι το ballast? :)

Σχετικά με το ύψος του ενυδρείου δεν μπορεί να αλλάξει κάτι γιατί εχω ξεκινήσει να κολλάω τα τζάμια. Δεν νομίζω όμως να "χαλαστουν¨τα scalarόπουλα, το ύψος τους δεν ξεπερνά τα 4cm είναι κουτάβια ακόμα, απλά θέλω να μεγαλώσουν σε high-class γειτονιά! Αργότερα το εν λόγω ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ζωοτόκα και τα scalaria θα πάρουν μετάθεση σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Η λάμπα είναι μεν πολύ καλή αλλά θέλει πολύ προσοχή στην αρχή μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Το ballast είναι ηλεκτρονικός μετασχηματιστής για να λειτουργήσει η power compact.

Το αν θα χαλαστούν τα σκαλαρόπουλα είναι σχετικό. Μπορεί να σου φαίνεται ότι έχουν τον απαραίτητο χώρο για να ζήσουν και να κολυμπούν όμως ένα μικρό ενυδρείο μπορεί να είναι περιοριστικό και να μην έχουν σωστή ανάπτυξη. Αφού λες ότι είναι 4cm είναι ήδη αρκετά μεγάλα για αυτό το ενυδρείο!

Όταν λες "high-class γειτονιά" τι εννοείς ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα 36watt power compact για 40 λίτρα καθαρό νερό είναι πάρα πολλά. Άσε που το ύψος θα είναι πολύ μικρό. Ποιο καλά θα πρότεινα 18άρα ή το πολύ 24άρα για τέτοιο ενυδρείο στα ίδια Kelvin.

Τώρα τι είναι το balast? Είναι ο ηλεκτρονικός μηχανισμός ο οποίος αναλαμβάνει να ανάψει λάμπες τύπου power compact, Τ8(οι γνωστές φθορίου) ή Τ5 (πιο λεπτές από την Τ8) και δεν χρησιμοποιεί starter και δεν κάνει flickering(το τρεμόπαιγμα την ώρα που ανάβει η λάμπα). Οι λάμπες Power Compact μπρούν να ανάψουν μόνο με ηλεκτρονικό balast ενώ οι Τ8 μπορούν και χωρίς αυτό με τους γνωστούς μετασχηματιστές και starters.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχετε δίκιο.... 36W είναι πάρα πολλά.

Όπως είπε και ο JDP πήγαινε σε μια 18άρα ή σε Τ5.

Link to comment
Share on other sites

:) με πείσατε. δεν θα βάλω τα σκαλάρια τελικά. Θα ρήξω λίγα ζωοτόκα να τελείωνω.

Σχετικά με την λάμπα, σύμφωνα με το γνωμικό ότι χρειάζονται 2W για κάθε 4-5 lit. τότε στα 18-20W είναι μια χαρά. Εξ'άλλου και το βάθος είναι μικρό.

Τελικά CO2 θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω?

Υ.Γ.: high class γειτονιά είναι όταν έχει ζωντανά φυτα, με πλαστικά πάμε σε δυτικά προάστια...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: high class γειτονιά είναι όταν έχει ζωντανά φυτα, με πλαστικά πάμε σε δυτικά προάστια...:rolleyes:

2040[/snapback]

Εμείς εδώ στο περιστέρι έχουμε πάντως φυτεμένα!!! :)

Χωρίς πλάκα τώρα μπορείς πολύ εύκολα να φτιάξεις ένα πανέμορφο φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων σε αυτά τα λίτρα άν ακολουθήσεις τις συμβουλές που σου είπαν οι υπόλοιποι! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λίτρα νομίζω ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και διοξείδιο σε μορφή ταμπλέτας , που ενδείκνυνται για πιο μικρά ενυδρεία! :rolleyes:

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι και καλύτεροι γνώστες από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:blush: ζητώ χιλια συγνώμη απ'όλους σας άλλα λόγο άδειας δεν έμπενα καθόλου στο forum, και τώρα που το θυμήθηκα είδα ότι πολλοί από εσάς συνεχίσατε να μου στέλνετε τις πολύτιμες συμβουλές σας! Σας ευχαριστώ όλους έστω και μετα από ένα μήνα.

:hysterical: Τελικά το εν λόγο ενυδρείο τελείωσε, φυτεύτηκε(+παροχή CO2 D.I.Y.) και κατοικηθηκε από 3 Mikrogeophagus Ramirezi. και όλα αυτά χαρις τη βοήθειά σας.

:blush: Σύντομα θα ανεβάσω και φώτο του ενυδρείου μαζί με σχέδια για την κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

αντε καλορίζικο ελπίζω να δούμε σύντομα τις φωτό να το χαρούμε και εμείς :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...