Jump to content

Alfablok


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..

η ερωτηση ειναι η εξης:εχει κανεις κατασκευαστικη εμπειρια απο αυτο το δομικο υλικο;

κανει για κατασκευη μεσα στο νερο;

οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι που να το απαγορευει σαν υλικο, για καποια κατασκευη εντος ενυδρειου.

ειμαι ετοιμος να ξεκινησω μια κατασκευη με αυτο,αν καποιος φιλος γνωριζει κατι θα ηθελα να μου δωσει πληροφοριες.

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη η ερωτηση σου.

Πες μου, τι ακριβως σκεφτεσαι να φτιαξεις και που θα βρισκεται το υλικό αυτό.

Εχω πολλες απαντησεις να σου δωσω, αλλα πρωτα θα ηθελα να εχω τις σωστες ερωτησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

η ερωτηση ειναι η εξης:εχει κανεις κατασκευαστικη εμπειρια απο αυτο το δομικο υλικο;

κανει για κατασκευη μεσα στο νερο;

οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω κατι που να το απαγορευει σαν υλικο, για καποια κατασκευη εντος ενυδρειου.

ειμαι ετοιμος να ξεκινησω μια κατασκευη με αυτο,αν καποιος φιλος γνωριζει κατι θα ηθελα να μου δωσει πληροφοριες.

ευχαριστω προκαταβολικα

σκεφτομαι να φτιαξω ενα φοντο-πλατη που θα κατεβαινει μεχρι κατω και θα δημιουργει και σπηλιες και ρογμες με τρυπες για να κρυβονται τα ψαρια.

οσο θα κατεβαινει θα ειναι πιο παχυ.

το υλικο νομιζω επιτρεπει και την παραμονη του χωρις καμια επικαλυψη με καποιο αλλο υλικο D1 πχ

κατι αλλο σημαντικο που περιεχει το υλικο ειναι η χαλαζιακη αμμος!!!!!!!!!!!

πες μου τι ξερεις :)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να φτιαξω ενα φοντο-πλατη που θα κατεβαινει μεχρι κατω και θα δημιουργει και σπηλιες και ρογμες με τρυπες για να κρυβονται τα ψαρια.

οσο θα κατεβαινει θα ειναι πιο παχυ.

το υλικο νομιζω επιτρεπει και την παραμονη του χωρις καμια επικαλυψη με καποιο αλλο υλικο D1 πχ

κατι αλλο σημαντικο που περιεχει το υλικο ειναι η χαλαζιακη αμμος!!!!!!!!!!!

πες μου τι ξερεις :)

Το υλικό εχει υψηλες αντοχες για θλιπτικες καταπονήσεις. Δηλαδη αντεχει να βαλεις από πανω του φορτίο-βαρος. Σε μονιμες πλευρικες καταπονίσεις οπου προφανως θα έχουμε και ε3φελκισμό, δε νομιζω να ασντεξει. Θα μειωθει κατα πολύ η αντοχη του.

Δεν εχω καταλαβει βεβαια αν απο πισω θα υπαρχει και κάτι αλλο.

Γνωριζω το υλικό ειναι θερμομονωτικό, αλλα από οσο γνωριζω ΔΕΝ ειναι μη υδατοπερατό. Αυτο σημαινει οτι δε νομιζω να μπορεσει να κρατησει τα νερα.Φοβαμαι και για τους αρμους και για το ιδιο το υλικό σε χρονια εκθεση του σε νερο οτι θα κορεστει και θα διαπεραστει αργα η γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό εχει υψηλες αντοχες για θλιπτικες καταπονήσεις. Δηλαδη αντεχει να βαλεις από πανω του φορτίο-βαρος. Σε μονιμες πλευρικες καταπονίσεις οπου προφανως θα έχουμε και ε3φελκισμό, δε νομιζω να ασντεξει. Θα μειωθει κατα πολύ η αντοχη του.

Δεν εχω καταλαβει βεβαια αν απο πισω θα υπαρχει και κάτι αλλο.

Γνωριζω το υλικό ειναι θερμομονωτικό, αλλα από οσο γνωριζω ΔΕΝ ειναι μη υδατοπερατό. Αυτο σημαινει οτι δε νομιζω να μπορεσει να κρατησει τα νερα.Φοβαμαι και για τους αρμους και για το ιδιο το υλικό σε χρονια εκθεση του σε νερο οτι θα κορεστει και θα διαπεραστει αργα η γρηγορα.

ωραιος!!!!!!!!!

απο πισω δεν θα υπαρχει τιποτα

αν λοιπον το καλυψω με D1 και με καποια ρητινη μετα;

εχω στειλει mail και στην εταιρια αλλα δεν εχω απαντηση ακομα,θα παρω τηλ

αν και συ μαθεις κατι αν θες μου λες :)

τι αλλες επιλογες μου προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!!!!!!!!!

απο πισω δεν θα υπαρχει τιποτα

αν λοιπον το καλυψω με D1 και με καποια ρητινη μετα;

εχω στειλει mail και στην εταιρια αλλα δεν εχω απαντηση ακομα,θα παρω τηλ

αν και συ μαθεις κατι αν θες μου λες :thumbup:

τι αλλες επιλογες μου προτεινεις;

Μαθε κυρίως από τι υλικό ειναι φτιαγμενο γιατι δε θυμαμαι.

Αλλα... αν δε μπει τιποτα απο πισω... εισαι σιγουρος οτι θα αντεξει τις πιέσεις του νερου?? Εγώ όχι... :bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

οκ παιδια εμαθα τελικα απο την εταιρια

το υλικο δεν κανει για κατι τετοιο, για οποιαδηποτε μονιμη κατασκευη κατω απο νερο γενικα.

αυτη ηταν η επισημη απαντηση απο μηχανικο της εταιριας UTONK

παμε για αλλα λοιπον κατασκευη απο φελιζολ

θα τα πουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...