Jump to content

2217 ή 2036


n4speed

Recommended Posts

Eheim ecco pro 300 - 2036 ή Eheim 2217 για 240 λίτρα ενυδρείο με 4σκαλαρια, 8corydoras, 1ancistrus , 1 geophagus ?

Τα βρίσκω στα ίδια χρήματα.

Ως τώρα έχω ενα εσωτερικό που μπουκώνει συχνα , με αποτελεσμα να θέλει ανα 10 μέρες καθαρισμα.

Θα δω διαφορα , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε!

Υπαρχει επισης και το Fluval 305 σε αυτα τα λεφτα που θεωρω πως ειναι ακομα καλυτερο σε σχεση με τα αλλα δυο σχετικα με αυτα που προσφερει και ειναι και αυτο αξιολογο.

Εαν διατηρησεις να εχεις μεσα και το εσωτερικο φιλτρο θα σου προτεινα ενα 2036 ή ενα Fluval 305.

Εαν το βγαλεις το εσωτερικο θα σου προτεινα δυο 2036 αντικρηστα και διαγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και εγω μιας που ψαχνομαι για φιλτρο?τα fluval βγαινουν και με spray bar?η μπορεις να κανεις καμια πατεντα να βαλεις ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι και εγω μιας που ψαχνομαι για φιλτρο?τα fluval βγαινουν και με spray bar?η μπορεις να κανεις καμια πατεντα να βαλεις ?

Δεν εχουν spray bar αλλα εαν θες να βαλεις μπορεις ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν spray bar αλλα εαν θες να βαλεις μπορεις ανετα.

Χμμμμ....τωρα με εβαλες σε σκεψεις αφου μπορω να βαλω και spray bar..το μονο που με απασχολει ειναι αν χωραει να μπει απο τα ανοιγματα στο καπακι γιατι εχω και την πλατη της juwel και με φοβιζουν τα σπασιματα που εχουν στις σωληνες...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ....τωρα με εβαλες σε σκεψεις αφου μπορω να βαλω και spray bar..το μονο που με απασχολει ειναι αν χωραει να μπει απο τα ανοιγματα στο καπακι γιατι εχω και την πλατη της juwel και με φοβιζουν τα σπασιματα που εχουν στις σωληνες...

Κοιτα, ετσι οπως το καταλαβαινω εγω δεν νομιζω να αντιμετωπισης καποιο προβλημα μια που ο σωληνας ειναι ελαστικος και ισα ισα που θα τον προσαρμοσης και ποιο ευκολα.

Οπως και να εχει ριξτο μια ματια και απο κοντα σε ενα μαγαζι για να το δεις καλυτερα εαν σου κανει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω το θεμα μου εδω για να μη χαλαω το θεμα του φιλου με τις ερωτησεις μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62985

Link to comment
Share on other sites

To εσωτερικο φιλτρο αν και αρκετα καλο (2 θηκες για βιολογικα υλικα, 2 σφουγγαρια και 900λιτρα ανα ωρα θεωρητικη ροη) μπουκώνει γρήγορα με αποτελεσμα να πεφτει η σταθμη μέσα του και να μένουν τα βιολογικά υλικά στεγνά. Πιστέυω ότι αυτό ίωσς μειώνει κατά πολύ την φίλτρανση αλλά και σκοτώνει τις αποικίες βακτηριων .Επειδή το ενυδρείο βρίσκεται σε σπίτι ιπου πηγαίνω κάθε 2-3 μέρες, θέλω κάτι απολύτως αξιόπιστο και καλο.

Ένας φίλος πήρε το 305 το οποίο μου φαίνεται πολύ βολικο κλπ , αλλά ο ίδιος μου λέει εγω τώρα θα περνα το 2217.

Ερώτηση: πόσο κάνει να γεμίσει με υλικά κάποιος ένα 2217? Γιατί το 2036 έρχεται γεμάτο στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Nα βάλω και το 2071 της Eheim Professionel στην σύγκριση? Εχει κάποιες ευκολίες που το 2217 δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 2071 και σαφως ειναι ανωτερο κατασκευαστικος, εχει καλαθακια, υλικα φιλτρανσης, priming system, ευκολο κουμπομα ξεκουμπομα των λαστιχων και η μιση καταναλωση ρευματος. Σαφως μετα απο ενα μηνα χρειαζεται καθαρισμα γιατι πρωτον εχω μεγαλα ψαρια και βρομιζουν πολυ και δευτερων πεφτει αρκετα η ροη.

Το θεμα ειναι το τη ιχθυοφωρτοση θα εχεις και το καθε ποσο θα το συντηρης γιατι αλλιως προσωπικα θα μου επεφτε λιγο για της αναγκες μου ακομα και το 2071 σε 240 λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...