Jump to content

Καρχαριας ?????


kyriakos_

Recommended Posts

Αυτόν ''Cat Shark, Black Banded'', τον είχα στο ενυδρείο μου 3 χρόνια, περιττό να πω ότι τον είχε η οικογένεια σαν συντροφιά, τον τάιζαν τα παιδιά μου με το χέρι καλαμάρια ροδέλες από το μάρκετ, και τον χάιδευαν στο κεφάλι, όταν ανέβαινε να φάει, δεν πείραζε ψάρια!!!

Όταν έγινε γύρω στους 45 πόντους και δεν χώραγε στο ενυδρείο, τον έδωσα σε μαγαζί μεγάλο, ο οποίος τον πούλησε σε δημόσιο ενυδρείο!

Το τι έγινε στο σαλόνι μου για να τον βάλω στην πλαστική σκάφη, δεν περιγράφεται!!!

Όσο για τους φίλους που λένε ότι αυτά τα ζώα δεν κάνουν για ενυδρεία, νομίζω ότι κανένα άγριο ζωντανό δεν κάνει, ούτε τα δελφίνια, ούτε οι φάλαινες, αλλά ούτε και τα τροπικά ψάρια υφάλων!!!! και πόσο μάλλον ούτε και τα κοράλλια των τροπικών υφάλων!!!!!

ΥΓ. Αυτό που πρέπει να προσέξει κανείς, είναι να μην παίδεψη το ζωντανό, δηλαδή να το μην βάλει σε μικρό ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Να θυμησω οτι κατα καιρους καποια καταστηματα ειχαν φιλοξενησει καποια ειδη απο καρχαριες.Δεν ειδα καποιον να βγει και να τους κανει <παρατηρηση>.Αλλωστε ολοι μας εχουμε καποια κοληματα με συγκεκριμενα ειδη ψαριων.Θεωρω ομως οτι πριν τα αποκτησουμε θα πρεπει να τους εχουμε εξασφαλισει της καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν ''Cat Shark, Black Banded'', τον είχα στο ενυδρείο μου 3 χρόνια, περιττό να πω ότι τον είχε η οικογένεια σαν συντροφιά, τον τάιζαν τα παιδιά μου με το χέρι καλαμάρια ροδέλες από το μάρκετ, και τον χάιδευαν στο κεφάλι, όταν ανέβαινε να φάει, δεν πείραζε ψάρια!!!

Όταν έγινε γύρω στους 45 πόντους και δεν χώραγε στο ενυδρείο, τον έδωσα σε μαγαζί μεγάλο, ο οποίος τον πούλησε σε δημόσιο ενυδρείο!

Το τι έγινε στο σαλόνι μου για να τον βάλω στην πλαστική σκάφη, δεν περιγράφεται!!!

Όσο για τους φίλους που λένε ότι αυτά τα ζώα δεν κάνουν για ενυδρεία, νομίζω ότι κανένα άγριο ζωντανό δεν κάνει, ούτε τα δελφίνια, ούτε οι φάλαινες, αλλά ούτε και τα τροπικά ψάρια υφάλων!!!! και πόσο μάλλον ούτε και τα κοράλλια των τροπικών υφάλων!!!!!

ΥΓ. Αυτό που πρέπει να προσέξει κανείς, είναι να μην παίδεψη το ζωντανό, δηλαδή να το μην βάλει σε μικρό ενυδρείο!

Μπραβο!!! οτι καλυτερο εχω διαβασει τον τελευταιο καιρο.... :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα καταστημα πετ στην λεωφορο Γαλατσιου το οποιο εχει ενα μελανοπτερο στην βιτρινα του !!

Περνα αν ειναι ο δρομος σου απο εκει και δες σε τι ενυδρειο τον εχει !! Αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο,τα παιδια ειναι ο.κ. και θα σου δωσουν και συμβουλες !

Υ.Γ. προσωπικα και εγω νομιζω οτι τετοιου ειδους ψαρια δεν ειναι για ενυδρεια!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα καταστημα πετ στην λεωφορο Γαλατσιου το οποιο εχει ενα μελανοπτερο στην βιτρινα του !!

Περνα αν ειναι ο δρομος σου απο εκει και δες σε τι ενυδρειο τον εχει !! Αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο,τα παιδια ειναι ο.κ. και θα σου δωσουν και συμβουλες !

Υ.Γ. προσωπικα και εγω νομιζω οτι τετοιου ειδους ψαρια δεν ειναι για ενυδρεια!!! :(

Για το συγκεκριμένο μαγαζί τον κρατάνε μάλλον σαν ατραξιόν(χωρίς να τους κατηγορώ βέβαια) και όταν αρχίζει και μεγαλώνει τον δίνουν...

Επειδή έχω ρωτήσει...

Α και για το είδος για πώληση το είχα πετύχει σε κάποιο online κατάλογο δεν θυμάμαι ποιου petshop 2-2μιση χιλιάρικα... :blink::):D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χρήστο Κανάκη, μάλον δεν θες να πιστέψεις οτι το hobby σου ειναι επιζήμιο για το περιβάλων, δεν χρειαζετε ουτε καρχαρία ούτε δελφίνι να παρεις για να σε "γονατίσει" καπιος οικολόγος ;) . Οχι εμεις που έχουμε 3 τίγρεις στο σαλόνι να λέμε απαράδεκτο και αναίσθητο καπιον που θέλει να βάλει πολικη αρκούδα στον κηπο.

Link to comment
Share on other sites

ουτε για αστειο

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο Κανάκη, μάλον δεν θες να πιστέψεις οτι το hobby σου ειναι επιζήμιο για το περιβάλων, δεν χρειαζετε ουτε καρχαρία ούτε δελφίνι να παρεις για να σε "γονατίσει" καπιος οικολόγος ;) . Οχι εμεις που έχουμε 3 τίγρεις στο σαλόνι να λέμε απαράδεκτο και αναίσθητο καπιον που θέλει να βάλει πολικη αρκούδα στον κηπο.

Οικολογους ποιους εννοεις;Αυτους που γεμιζουν τα βουνα μας με ειδη φιδιων που δεν ανηκουν στην πανιδα μας;

Link to comment
Share on other sites

Λεγωντας οικολόγο ενοώ τον οποιονδήποτε έχει μελετήσει το ξήλωμα των υφάλων της ινδονισίας πχ απο ψάρια αλα και απο κοράλια. Οσο ρίχνουμε χρήμα σε αυτο πάντα θα υπάρχει κάπιος που παραβένει τους νόμους για να πλουτίσει απο αυτο. Ισος έχω και άδικο αλα εγώ έτσι το βλέπω δυστιχώς.

http://www.forthefishes.org/ ένα δείγμα, απο τα χιλιαδες.

Έγινε επεξεργασία - sfedonas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πιασατε μεγαλη ιστορια,,,,ερωτηση.....τα καρχαριακια τους μελανοπτερους που φερνουν στα διαφορα πετ μαγαζια κατα περιοδους,,,ειναι εκτροφης?γιατι ειναι πολυ μικρα ηλικιακα,,,,ειχα ρωτησει τιμη και μου ειπαν 3,000 ,,,,

οσο για τον καρχαρια σε ενα ενυδρειο 8 τονους ,,,ειναι σαν να βαζεις 5 αγριους δισκους σε 400 λιτρα,,,οσο ευτυχισμενοι ειναι οι δισκοι τοσο θα ειναι και ο μελανοπτερος

Link to comment
Share on other sites

Καρχαρίας σε ενυδρείο ? :P Και τι θα το ταίζεις ? Κατεψυγμένα καλαμάρια ? χαχα Άσε που οι καρχαρίες δεν κάνουν για ενυδρεία, θα σουψοφήσει σχετικά γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...