Jump to content

ενυδρειο αμαζονιου φυτεμενο


giannis.edessa

Recommended Posts

Για σε ολους !!!!

μετα απο πολυ καιρο ποu περασε απο την τελευταια φορα που ειχα ενυδρειο

μπορεσα και απεκτισα ξανα ευδρειο, υπαρχουν αυτη την στιγμη δυο δισκοι pigeon blood blue

4 altum scalar , tetra cardinal και neon !!!!

ακομη μερικα coyzdoras ,pleco που δεν φαινονται και πολυ!!

ενα πληρη βιντεο ...http://www.youtube.com/watch?v=gM15O9xRL-o

:thumbup::bye2: :

Έγινε επεξεργασία - giannis.edessa
Link to comment
Share on other sites

Ποσταρω το βίντεο σου σε παράθυρο :thumbup:

Πάρα πολύ καλό το αμαζονιακό σου

Δέν ξέρω για τους άλλους πάντως εγώ πολύ σπάνια βλέπω ενυδρείο με σκαλάρια και δίσκους μαζί και μου αρέσει φοβερά

:bye2:

Πές μας τί έχεις απο εξοπλισμό,ρουτίνες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου στο pleco το βράδυ μη κάνει τίποτα μαγκιές με τους Δίσκους.

Σίγουρα θα το έχεις ξανακούσει αλλά νιώθω την υποχρέωση να στο θυμήσω ότι οι Δίσκοι είναι κοπαδόψαρα.

Κάνε μια γενική παρουσίαση του ενυδρείου να μας δείξεις το μεράκι σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχε το νου σου στο pleco το βράδυ μη κάνει τίποτα μαγκιές με τους Δίσκους.

Σίγουρα θα το έχεις ξανακούσει αλλά νιώθω την υποχρέωση να στο θυμήσω ότι οι Δίσκοι είναι κοπαδόψαρα.

Συμφωνω! Ειδικα τον πλεκο θα τον εβγαζα, ΧΘΕΣ!!!

Επισης αν θελουμε να ειμαστε "Βιοτοπικα" σωστοι (Μιας και ειναι ενυδρειο Αμαζονιου!) , οι Βαλισνεριες και οι Ανουμπιες δεν κολλανε............ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το ενυδρειο εχει διαστασεις 120χ40 χ50 πανοραμικο!!!!

ειναι της eheim !!!

:thumbup:

εχω δυο αντλιες eheim 2217 kai eheim 2213

βασικα με επιασε η παλια τρελα και παλι μπηκα στο θεμα...

θα βαλω κιαλουσ δισκους απο εβδομαδα και θα βαλω νεο βιντεο

για φωτισμο δυο 38 w

μοβ και λευκη

εβαλα δοκιμαστικα και co2 που το εφτιαξα μονος

οπως βλεπω δουλευει αψογα και τα φυτα διχνουν βελτιωση!!!

Link to comment
Share on other sites

τα αλτουμ ειναι αγρια και οπως φαινεται δεν υπαρχει προβλημα σημπεριφορας απεναντι στα αλλα ψαρια

παντως δεν θα μεινει ετσι!!!

το υποσχομαι......

Link to comment
Share on other sites

τα αλτουμ ειναι αγρια και οπως φαινεται δεν υπαρχει προβλημα σημπεριφορας απεναντι στα αλλα ψαρια

παντως δεν θα μεινει ετσι!!!

το υποσχομαι......

1)Altum με δισκους δεν θα τα συνδιαζα καθως στο μεγαλωμα τους μπορει να δειξουν επιθετικες συμπεριφορες απεναντι στους δισκους!

2)Αν ψαξεις λιγακι το φορουμ θα δεις οτι ποτε δεν συνδιαζουμε αγρια ψαρια με ψαρια εκτροφης. Στη θεση σου λοιπον θα διαλεγα............

Link to comment
Share on other sites

1)Altum με δισκους δεν θα τα συνδιαζα καθως στο μεγαλωμα τους μπορει να δειξουν επιθετικες συμπεριφορες απεναντι στους δισκους!

2)Αν ψαξεις λιγακι το φορουμ θα δεις οτι ποτε δεν συνδιαζουμε αγρια ψαρια με ψαρια εκτροφης. Στη θεση σου λοιπον θα διαλεγα............

τα γνωριζο και τα δυο , απλως εφωσον δεν υπειρξε προβλμα μεχρι τωρα δεν λεω να το αλλαξω!!!

Link to comment
Share on other sites

τα γνωριζο και τα δυο , απλως εφωσον δεν υπειρξε προβλμα μεχρι τωρα δεν λεω να το αλλαξω!!!

Eπιλογη σου τοτε.Θα συμφωνησω με οσα προαναφερθησαν και καλο θα ειναι να εχεις το νου σου παντως.Καλη συνεχεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κάνεις μια σωστή παρουσίαση με βάση τη φόρμα που θα βρεις εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50683

Link to comment
Share on other sites

τα γνωριζο και τα δυο , απλως εφωσον δεν υπειρξε προβλμα μεχρι τωρα δεν λεω να το αλλαξω!!!

Οτι πεις!

Απλα και τα δυο πιθανα προβληματα που σου αναφερα, θα τα δεις μακροπροθεσμα!!!

Καλη συνεχεια με το ενυδρειο σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ανε βασα κιαλο βιντεο με την πρωτη αναναιωση!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλές γρήγορες αναπνοές βλέπω στο βιντεάκι σου... από μετρήσεις πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του γρήγορου ρυθμού αναπνοής, ειδικά του Blue Diamond που φαίνεται να τον ενοχλεί κάτι, το Pigeon στην αρχή του βίντεου πάει απο την μια άκρη του ενυδρείου στην άλλη με τα πλαινά πτερύγια κολλημένα στο σώμα του. Επίσης πρόσεξα ένα σκαλάρε να κινεί νευρικά και κυκλικά τα πτερύγια του προς το τέλος.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου όπως παραμέτρους, αλλαγές νερού και πόσο καιρό έχεις τα ψάρια. Μήπως βοηθήσουμε και αποφύγεις προβλήματα μελλοντικά (αν όντως υπάρχει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιαννη!!!

Το ενυδρειο σου σαν οπτικο αποτελεσμα ειναι παρα πολυ ομορφο και φαινεται οτι εχει μερακι.

Ο blue diamont δεν ειναι καλα φιλαρακι κατι εχει για να εχει σκουρινει ετσι και να αναπνέει τοσο γρηγορα.

Το τι εχει δυστυχως δεν εχω την εμπειρια για να στο πω,θα σε βοηθησουν ελπιζω οι γιατροι του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο δικος ειναι καινουργιος και οταν εβγαλα το βιντεο τον ειχα φρεσκοβαλει!!!

βασικα στο sto pet shop τον δισκο τον ειχαν σε ph 6,5 kai εγω τους εχω σε ph 7,5

γιαυτο το ψαρι αναπνεει ετσι!!!! :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο δικος ειναι καινουργιος και οταν εβγαλα το βιντεο τον ειχα φρεσκοβαλει!!!

βασικα στο sto pet shop τον δισκο τον ειχαν σε ph 6,5 kai εγω τους εχω σε ph 7,5

γιαυτο το ψαρι αναπνεει ετσι!!!! :P:thumbup:

Φιλε μου το ph 7.5 που εχεις δεν ειναι σωστο για ολα τα ψαρια που εχεις

Φιλικα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

rastafarian ανοίγεις μεγάλη συζήτηση τώρα :P

Πάντως είμαι κι εγώ της άποψεις ότι θα μπορούσες να χαμηλώσεις το pH στο 7 ή και πιο κάτω αν μπορείς.

Βέβαια υπάρχουν άτομα που έχουν κρατίσει Δίσκους σε ψηλά pH αλλά το ζητούμενο δεν είναι να επιζήσουν απλά.

Αν ο Blue ανέπνεε έτσι λόγου κακής προσαρμογής φαντάζομαι ότι τώρα είναι καλύτερα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

rastafarian ανοίγεις μεγάλη συζήτηση τώρα :P

Πάντως είμαι κι εγώ της άποψεις ότι θα μπορούσες να χαμηλώσεις το pH στο 7 ή και πιο κάτω αν μπορείς.

Βέβαια υπάρχουν άτομα που έχουν κρατίσει Δίσκους σε ψηλά pH αλλά το ζητούμενο δεν είναι να επιζήσουν απλά.

Αν ο Blue ανέπνεε έτσι λόγου κακής προσαρμογής φαντάζομαι ότι τώρα είναι καλύτερα, σωστά?

Φιλε BiggBilly δεν ειμαι δισκας αλλα μου αρεσει να διαβαζω για ολα τα ψαρια και να μαθαινω γενικα για τα ενυδρεια.Ποτε δεν ειχα δισκους αλλα απ οτι εχω διαβασει για να ζουν καλα οι δισκοι θελουν κοπαδι και χαμηλο ph,οπως και τα υπολοιπα ψαρια που εχει ο φιλος και γι αυτο το ειπα.Τωρα μπορει οι δισκοι να ζουν και ph7,5 και σε 8 αλλα το θεμα ειναι πως ζουν..μαλλον πως επιβιωνουν...Επεισης ειδα οτι στο πετ σοπ τα ειχαν σε 6,5 και τα εβαλε σε 7,5..

Αν κανω καποιο λαθος στο ph των δισκων που εγραψα ας με διορθωσουν οι δισκαδες :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

:P Έγινε επεξεργασία - giannis.edessa
Link to comment
Share on other sites

βασικα μεχρι να παρω ph controller προσπαθω με τιρφη και νερο οσμωσης να καλυτερεψω το νερο!!! :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

βασικα μεχρι να παρω ph controller προσπαθω με τιρφη και νερο οσμωσης να καλυτερεψω το νερο!!! :P:thumbup:

Να ρωτησω κατι?Εχω την εντιπωση οτι το ph controler εχει σχεση με το co2 αν δεν κανω λαθος...Τι σχεση εχει με το οτι θες να ριξεις το ph?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε BiggBilly δεν ειμαι δισκας αλλα μου αρεσει να διαβαζω για ολα τα ψαρια και να μαθαινω γενικα για τα ενυδρεια.Ποτε δεν ειχα δισκους αλλα απ οτι εχω διαβασει για να ζουν καλα οι δισκοι θελουν κοπαδι και χαμηλο ph,οπως και τα υπολοιπα ψαρια που εχει ο φιλος και γι αυτο το ειπα.Τωρα μπορει οι δισκοι να ζουν και ph7,5 και σε 8 αλλα το θεμα ειναι πως ζουν..μαλλον πως επιβιωνουν...Επεισης ειδα οτι στο πετ σοπ τα ειχαν σε 6,5 και τα εβαλε σε 7,5..

Αν κανω καποιο λαθος στο ph των δισκων που εγραψα ας με διορθωσουν οι δισκαδες :P

Οι δίσκοι εκτροφής μετά απο πολλές γενιές στα ενυδρεία μας γεννιούνται και μεγαλώνουν πιά ακόμα και απο μεγάλους εκτροφείς σε ph 7.0 και πάνω.

Γιάννη, ο δίσκος σου έχει "ανάσες" και δεν είναι θέμα προσαρμογής μάλλον. Aναπνέει γρήγορα με τα βράγχια τελείως ανοιχτά.

Παρακολούθησέ τον. :thumbup:

Σαν στήσιμο το ενυδρείο σου είναι καταπληκτικό. :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

αυτο πιστευο και εγω απλως οπως το ειδα τωρα που ειναι πεμπτη μερα ,πρεπει να εχει παθει ph sock!!!!! :thumbup::hysterical:

εσεις τι λετε :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...