Jump to content

τι είναι αυτό


Recommended Posts

Καλησπέρα

Ειμαι καινούριος και άσχετος. Στο nano μου που μόλις έστρωσε κάθε βράδυ πάνω στο βράχο στην ίδια τρύπα βγαίνει και ανοίγει αυτό.Εχει και χοντρό κορμό καφετί που δεν φαίνεται στις φωτο.Τι είναι και τι το κάνω;

post-10999-1309203552_thumb.jpg post-10999-1309203607_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινεται και τοσο καθαρα.Αν μπορεις βγαλε μια πιο καθαρη φωτογραφια και αν γινεται απο το πλαι για να φαινεται και ο κορμος του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βγάλω τον κορμό γιατί από τότε που έβαλα το φιλτρακι δεν βγαίνει ολόκληρο. Μήπως είναι polychaete worm αλλά δεν μετακινείται. Aiptasia πάντως δεν είναι σίγουρα τόχω ελέγξει αρκετές φορές. Δεν θέλω απόλυτη γνώμη. Μόνο με τι σας μοιάζει και αν κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο tube worm ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Και τι το κάνουμε αυτό.Το βγάζουμε;

Αν ειναι κατι τετοι δεν το πειραζεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι φαίνεται όταν είναι κλειστόpost-10999-1309516077_thumb.jpg post-10999-1309516118_thumb.jpg

Συγγνωμη για την παρεμβαση,δεν κατεχω δυστυχως ακομα απο reef αλλα τυχγανει να ειμαι απο παραθαλασσια περιοχη και νομιζω πως εχω δει και εχω γευτει πολλα απο δαυτα.. :thumbup:

Μηπως ειναι πεταλιδα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ανεβασεις καποια πιο κοντινη και καθαρη φωτο;

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν ειναι ''κλειστο''οπως λες αλλα απλα μετακινηθηκε?αν μπορεις ψαξε να δεις μηπως πηγε αλλου...

και κοντινη φωτογραφια να μην βγαλει αν το φωτογραφισει στο προφιλ του νομιζω πως θα λυθει το μυστηριο,αν μπορεις αγγιξε το με κατι απαλα να δεις ειναι σκληρο μαλακο..

Παιδια το ενδεχομενο πεταλιδας απορριπτεται? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να ειναι καποιο ειδος ανεμωνης

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να ειναι καποιο ειδος ανεμωνης

:P

Στρατο οπως αυτο δηλαδη,τι ακριβως ειναι?

Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικη,δεν εχω ιδεα απ ολα αυτα και θα ηθελα να μαθω.. :thumbup:post-2091-1309638535_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υπαρχει στο ενυδρειο σου;

Κινειται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υπαρχει στο ενυδρειο σου;

Κινειται;

Μακαρι να ειχα reef, τυχαια το βρηκα ψαντοντας στο διαδικτυο...

Αυτο που αλεγες στον robin περι ανεμωνης,εχεις καποια φωτο να μας δειξεις?

Ειναι περιεργη να δω αυτην την ανεμωνη που μοιαζει με πεταλιδα.. :thumbup:

(Τα σεβη μου Στρατο,ειδα την παρουσιαση του reef σου :P )

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο που εχει ο φιλος δεν εχει σχεση με τη φωτογραφια που ανεβασες.Τουλαχιστον εγω δε βλεπω ομοιοτητα.

Μια υποθεση εκανα,αλλα ας περιμενουμε και τους πιο εμπειρους στο θαλασσινο να μας πουν τη γνωμη τους :P

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο που εχει ο φιλος δεν εχει σχεση με τη φωτογραφια που ανεβασες.Τουλαχιστον εγω δε βλεπω ομοιοτητα.

Μια υποθεση εκανα,αλλα ας περιμενουμε και τους πιο εμπειρους στο θαλασσινο να μας πουν τη γνωμη τους :hysterical:

ΟΚ αν και πιστευω πως αν φανταστεις πως θα ειναι απο πανω,ανφανς,του robin σε σχεση μ αυτο που ανεβασα (profil) δεν μοιαζουν? :hysterical: αλλιως ψηφιζω πεταλιδα :thumbup:

Εεεεεεελα οι θαλασσινοι να ριξουν τα φωτα τους..... :P

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ αν και πιστευω πως αν φανταστεις πως θα ειναι απο πανω,ανφανς,του robin σε σχεση μ αυτο που ανεβασα (profil) δεν μοιαζουν? :hysterical: αλλιως ψηφιζω πεταλιδα :thumbup:

Εεεεεεελα οι θαλασσινοι να ριξουν τα φωτα τους..... :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=568923

Οι φωτο ειναι απο πανω

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=568923

Οι φωτο ειναι απο πανω

Mε συγχωρεις λογο κεκτημενης ταχυτητας μπερδευτηκα,αν φανταστεις πως θα ειναι απ το πλαϊ εννοουσα...

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξεις στις φωτο του φιλου μας,θα δεις πως αυτος ο οργανισμος φαινεται να ειναι κλειστος απο εξω προς τα μεσα.Σαν να εχει μαζευτει,και εχει αφησει μονο μια μικρη τρυπα.

:P

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξεις στις φωτο του φιλου μας,θα δεις πως αυτος ο οργανισμος φαινεται να ειναι κλειστος απο εξω προς τα μεσα.Σαν να εχει μαζευτει,και εχει αφησει μονο μια μικρη τρυπα.

:P

ναι το καταλαβα,απλως αναρωτιωμουν αν αυτο που ανεβασα εχει την ιδιοτητα που μολις ειπες... :thumbup:

Οπως ξανα ειπα ειμαι ασχετη,οποτε καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μοιάζει με αυτό; http://www.hawaiisfishes.com/inverts/cnida...Hookena_600.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλαβα,απλως αναρωτιωμουν αν αυτο που ανεβασα εχει την ιδιοτητα που μολις ειπες... :thumbup:

Οπως ξανα ειπα ειμαι ασχετη,οποτε καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω... :hysterical:

Να μιλας.Να μιλας και να λες τη γνωμη σου.

Μια παρεα ειμαστε :P

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μοιάζει με αυτό; http://www.hawaiisfishes.com/inverts/cnida...Hookena_600.jpg

Fotisgt, τι ειναι αυτο???πολυ ομορφο!!

(Παρεμπιπτοντως Φωτη,γλυκοκοιταζω να φτιαξω τον καταραχτη σου αλλα λογω χρονου δεν τα καταφερνω... :P )

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνη.

(Πάντα υπάρχει χρόνος...Έστω και μαύρα μεσάνυχτα :P )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...