Jump to content

πως να πιασω ψαρακια απο την θαλλασα για το ενυδριο


abou

Recommended Posts

γεια σας παιδιά. εδώ και καιρώ που βουτάω στην θάλασσα για ψαροντουφεκο έχω δει πάρα πολλά όμορφα μικρά ψαράκια και θα ήθελα να κάνω ένα ενυδρείο με δικά μας είδη αλλά πως να τα πιάσω χωρείς να τα τραυματίσω???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά. εδώ και καιρώ που βουτάω στην θάλασσα για ψαροντουφεκο έχω δει πάρα πολλά όμορφα μικρά ψαράκια και θα ήθελα να κάνω ένα ενυδρείο με δικά μας είδη αλλά πως να τα πιάσω χωρείς να τα τραυματίσω???

φιλε ειναι δυσκολα να συντιρισης μεσογειακα ψαρια γιαυτο αστα στην φυση τους :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι δυσκολα να συντιρισης μεσογειακα ψαρια γιαυτο αστα στην φυση τους :thumbup:

δεν ειναι και τοσο δυσκολο, αν εχεις σωστο εξοπλισμο βεβαια

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και τοσο δυσκολο, αν εχεις σωστο εξοπλισμο βεβαια

:thumbup:

Μπορείς να δεις το συγκεκριμένο θέμα που νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά και σε διάφορες άλλες απορίες που έχεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1764

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μπορεις να χρησιμοποιησεις κιουρτο για να τα πιασεις ασφαλη απλως χρειαζεται υπομονη και βαθια νερα να τον ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αbu αν εισαι αρχαριος ( 0 γνωσεις δηλαδη) καλητερα να μην βιαστεις. Μαθε καποια πραγματα για κυκλο αζωτου και γενικα για θαλασσινο ενυδρειο παραμετρους νερου κλπ κλπ (εχει εδω πολλα topic). και μετα ξεκινατο. Στο δικο μου τα ψαρευα με αγκιστρι και πετονια και απλα εβγαζα με προσοχη το αγκυστρι και τα εβαζα σε κουβα με αεραντλια. Στο σπιτι τους εβαζα λιγο ΕΚΤΟΖΟΝ (υπαρχει ακομα αυτο? δεν γνωριζω) για να απολυμανο τυχων παρασιτα ή αν εχουν κατι και μετα μπλουμ μεσα.

Αλλα θελει να ξερεις απο ενυδρεια. Αν κατεχεις καλα για το πως δουλευει ενα ενυδρειο εστω τροπικου νερου τοτε με 2-3 αθρακια που θα διαβασεις εδω θα σου ειναι παιχνιδακι για να το φτιαξεις. Βεβαια....πρεπει να εχεις και αναλογη τσεπη για τον εξοπλισμο...κατι που στις μερες μας ειναι λογο κρισης ειναι λιγο σκληρα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά. εδώ και καιρώ που βουτάω στην θάλασσα για ψαροντουφεκο έχω δει πάρα πολλά όμορφα μικρά ψαράκια και θα ήθελα να κάνω ένα ενυδρείο με δικά μας είδη αλλά πως να τα πιάσω χωρείς να τα τραυματίσω???

Καλησπερα καλητερα να πας να αγορασεις απο καποιο καταστημα ειναι κριμα να πιανεις ψαρια τα οποια ειναι ελευθερα και να τα βαζεις σε ενα ενυδρειο αυτο ισχυει για ολα τα ζωα σκεψου το λιγο ειναι σα να σε βαλουν εισοβεια σε φυλακη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...