Jump to content

Corydoras Sterbai


fisakis

Recommended Posts

Φιλοι μου, θα ηθελα λιγο να συζητησουμε το πως μπορουμε να μεγαλωσουμε σωστα μωρα κορυντορας, ωστε αυτα να ξεπεταχτουν και να παρουν τα πανω τους.

Ενα πολυ καλο θεμα που αφορα κυριως για το πως θα εχουμε αυγα και πως αυτα θα εκολαφθουν ειναι εδω!

Εδω και πανω απο ενα μηνα προσπαθω να κανω αναπαραγωγη. Ειχα και περυσι αυγα, αλλα δεν το ειχα κυνηγησει λωγω χρονου. Τωρα ομως το επιχειρησα, ομως με αποτυχια. Ενω καταφερνω να εχω αυγα τα οποια στη συνεχεια θα εκολαφθουν, δεν μπορω να τα μεγαλωσω. Το πολυ να ζησουν 8-10 ημερες, αλλα συνηθως τη 3-4η ημερα τα χανω.

Τα αυγα απομονωνονται απο το ενυδρειο που γεννηθηκαν και τοποθετουνται σε ενα μικρο με αεραντλια και μπλε μεθυλαινιου. Επειτα μολις τα αυγα σκασουν και κανω προσαρμογη, τα νεογεννητα θα μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο 30-40 λιτρων με φιλτρο με φιολογικο υλικο και αεροκουρτινα. Τα ταιζω με υγρη τροφη και τροφη σε σκονη. Το νερο που εχει το ενυδρειο ειναι μισο οσμωση και μισο βρυσης. Μην με ρωτησετε μετρησεις, γιατι δεν εχω κανει. Επισης προσθετω και βιταμινες. Αρχικα παλευα με θερμοκρασια 24 βαθμων αλλα τωρα που καλοκαιριασε παιζω στους 28-29.

Θα ηθελα να μαθω τι νερο χρειαζονται, τι τροφες πρεπει να ριχνω, θερμοκρασια, ρουτινες και οτι αλλο ειναι χρησιμο. Κατι κανω λαθος.

Επισης, τα αυγα φουγκιαζουν αν δεν βαλω μπλε μεθυλενιου. Περισυ, εβγαζα μωρα χωρις αυτο. Που οφειλεται το φουγκιασμα?

Εχω και ενα φιλο που εχει φαγωθει να του βγαλω ψαρακια!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, θα ηθελα λιγο να συζητησουμε το πως μπορουμε να μεγαλωσουμε σωστα μωρα κορυντορας, ωστε αυτα να ξεπεταχτουν και να παρουν τα πανω τους.

Ενα πολυ καλο θεμα που αφορα κυριως για το πως θα εχουμε αυγα και πως αυτα θα εκολαφθουν ειναι εδω!

Εδω και πανω απο ενα μηνα προσπαθω να κανω αναπαραγωγη. Ειχα και περυσι αυγα, αλλα δεν το ειχα κυνηγησει λωγω χρονου. Τωρα ομως το επιχειρησα, ομως με αποτυχια. Ενω καταφερνω να εχω αυγα τα οποια στη συνεχεια θα εκολαφθουν, δεν μπορω να τα μεγαλωσω. Το πολυ να ζησουν 8-10 ημερες, αλλα συνηθως τη 3-4η ημερα τα χανω.

Τα αυγα απομονωνονται απο το ενυδρειο που γεννηθηκαν και τοποθετουνται σε ενα μικρο με αεραντλια και μπλε μεθυλαινιου.το μπλε του μεθυλαινιου δεν ειναι απαραιτητο , μπορεις να βαλεις και φυλλα καταπα αλλα ουτε αυτα ειναι απαραιτητα Επειτα μολις τα αυγα σκασουν και κανω προσαρμογη, τα νεογεννητα θα μεταφερθουν σε αλλο ενυδρειο 30-40 λιτρων με φιλτρο με φιολογικο υλικο και αεροκουρτινα. Ισως αυτο να ειναι το προβλημα σου το οτι μεταφερεις τα μικρα μολις σκασουν ,Τα ταιζω με υγρη τροφη και τροφη σε σκονη.Υγρη δεν ειναι απαραιτητη , καλυτερα τροφη σε σκονη και καθημερινες αλλαγες 40- 50%. Το νερο που εχει το ενυδρειο ειναι μισο οσμωση και μισο βρυσης. Μην με ρωτησετε μετρησεις, γιατι δεν εχω κανει. Επισης προσθετω και βιταμινες.Ουτε οι βιταμινες ειναι απαραιτητες τις πρωτες μερες , συχνα ταισματα με τροφη σε σκονη και μπορεις 1-2 ταισματα την ημερα να τα κανεις με αρτεμια της ocean nutrition ( στο βαζακι Instant Baby brine Shrimp) . Αρχικα παλευα με θερμοκρασια 24 βαθμων αλλα τωρα που καλοκαιριασε παιζω στους 28-29. Αλλο ενα θεμα που μπορει να εχεις ειναι με την θερμοκρασια .... 26 βαθμους ειναι το ιδανικο .

Θα ηθελα να μαθω τι νερο χρειαζονται, τι τροφες πρεπει να ριχνω, θερμοκρασια, ρουτινες και οτι αλλο ειναι χρησιμο. Κατι κανω λαθος.

Επισης, τα αυγα φουγκιαζουν αν δεν βαλω μπλε μεθυλενιου. Περισυ, εβγαζα μωρα χωρις αυτο. Που οφειλεται το φουγκιασμα? Μπορει να μην εχεις καλη κυκλοφορια , μπορει να μην ειναι γονιμοποιημενα ολα τα αυγα , μπορει να ετυχε , μπορει μπορει ... :thumbup:

Εχω και ενα φιλο που εχει φαγωθει να του βγαλω ψαρακια!!! :bye2:

Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια :bye2:

Έγινε επεξεργασία - minoas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το εενδιαφερον σου!!!

Για τα αυγα να πω οτι χωρις μπλε μεθυλαινιου φουγιαζουν ολα. Αρχικα σκεφτικα οτι φταινε τα λιτρα του δοχειου που τα βαζω να εκκολαφθουν που ειναι πολυ λιγα και μια φουρνια αφεθηκε στο ενυδρειο που ειναι οι γονεις, αλλα και παλι. Καταπα δεν εχω παρει, αλλα γιατι να το κανω αφου εχω το μπλε? Κανω σκεψεις για τυρφη, αλλα ειναι απαραιτητο? Ρωταω γιατι αν ολα πανε καλα αργοτερα, θα μεταφερθουν σε ενυδρειο χωρις τυρφη.

Για τη μεταφορα που λες των μωρων μολις σκασουν δεν το ειχα σκεφτει στα σοβαρα. Τα μεταφερω γιατι η γεννηστρα που σκανε τα αυγα ειναι μικρη και εχει μια ποσοτητα απο το μεθυλαινιο.

Για τη τροφη θα το λαβω υποψην μου! Οι καθημερινες αλλαγες εφοσον εχω ενα βιολογικο φιλτρο ειναι απαραιτητες? Αν ναι να το αφαιρεσω, ωστε να μην τα ταλαιπωρω ασκοπα με τη κυκλοφορια.

Θα ηθελα μια διευκρινιση για τις ιδανικες τιμες του ΡΗ, σκληροτητων για τα μωρα.

Ενας φιλος μου ειπε οτι επειδη κινουνται στο βυθο και οι φυσαλιδες της αεραντλιας δεν περνανε τοσο χαμηλα, υπαρχει ελλειψη οξυγονου σε τετοιο υψος. Εχει βαση αυτο?

Το θεμα ειναι οτι σταματησαν να γεννουν τωρα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το εενδιαφερον σου!!!

Για τα αυγα να πω οτι χωρις μπλε μεθυλαινιου φουγιαζουν ολα. Αρχικα σκεφτικα οτι φταινε τα λιτρα του δοχειου που τα βαζω να εκκολαφθουν που ειναι πολυ λιγα και μια φουρνια αφεθηκε στο ενυδρειο που ειναι οι γονεις, αλλα και παλι. Καταπα δεν εχω παρει, αλλα γιατι να το κανω αφου εχω το μπλε? Κανω σκεψεις για τυρφη, αλλα ειναι απαραιτητο? Ρωταω γιατι αν ολα πανε καλα αργοτερα, θα μεταφερθουν σε ενυδρειο χωρις τυρφη.

Για τη μεταφορα που λες των μωρων μολις σκασουν δεν το ειχα σκεφτει στα σοβαρα. Τα μεταφερω γιατι η γεννηστρα που σκανε τα αυγα ειναι μικρη και εχει μια ποσοτητα απο το μεθυλαινιο.

Για τη τροφη θα το λαβω υποψην μου! Οι καθημερινες αλλαγες εφοσον εχω ενα βιολογικο φιλτρο ειναι απαραιτητες?εγω εκανα καθημερινες αλλαγες και ειχα και κρεμαστο φιλτρο με σιποραξ μινι μεσα και με την κυκλοφορια που εκανε το φιλτρο δεν ειχα καποιο προβλημα εαν και ηταν καπως αρκετη Αν ναι να το αφαιρεσω, ωστε να μην τα ταλαιπωρω ασκοπα με τη κυκλοφορια.

Θα ηθελα μια διευκρινιση για τις ιδανικες τιμες του ΡΗ, σκληροτητων για τα μωρα. το ph που ειχα και οι σκληροτητες γενικοτερα ηταν βρυσης ( 7 - 7.2 ph kai 10 -12 gh , kh ) , εκει που κοιταγα να μην εχω μεταβολες ειναι στη θερμοκρασια ( οσο γινεται σταθερα στους 26 ) οταν ειναι μικρα και μολις παρουν λιγο τα πανω τους μπορουν να 'κατσουν'' στη θερμοκρασια των 28 :P

Ενας φιλος μου ειπε οτι επειδη κινουνται στο βυθο και οι φυσαλιδες της αεραντλιας δεν περνανε τοσο χαμηλα, υπαρχει ελλειψη οξυγονου σε τετοιο υψος. Εχει βαση αυτο?Δεν γνωριζω για να σου πω εαν παιζει καποιο ρολο αυτο

Το θεμα ειναι οτι σταματησαν να γεννουν τωρα... :thumbup: θα ξεκινησουν παλι ( ειναι να μην γινει η αρχη )

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

να ενημερωσω ετσι για το αρχειο, οτι τελικα τα καταφερα! Το προβλημα ηταν στη τροφη. Αφου καταναλωσαν το λεκιθικο σακο, ταϊσα με ροτιφερ για καμια εβδομαδα περιπου και επειτα καλιεργησα αρτεμια και τα ταιζα για 2 ακομη εβδαμδες. αργοτερα ξηρη τροφη σε σκονη. Με αυτη τη συνταγη οσα γεννηθηκαν μεγαλωσαν.

ευχαριστω για τη βοηθεια οσων με βοηθησαν ειτε μεσα απο το θεμα που ανοιξα, ειτε στους ψαροκαφεδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω πριν 1 μηνα βρηκα ενα μεγαλουτσικο μωρο μεσα στο φιλτρο, το εβγαλα, το αφησα ελευθερο στο ενυδρειο και μεγαλωνει κανονικοτατα!μηπως ειναι θεμα τυχης τελικα και οχι συνθηκων;δεν ξερω κ πολλα πραγματα βεβαια αλλα νομιζω οτι μεσα στο φιλτρο δεν επικρατουν και οι καλυτερες συνθηκες.τι λετε εσεις;παντως αυτο το διαστημα εχω καθε εβδομαδα αυγα στο ενυδρειο μου ειναι καλο αυτο;τα δικα μου ειναι corydoras albino.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα δεν είναι να έχεις μόνο αυγά :) αλλα να μπορέσεις να τα μεγαλωσεις . Δεν θα έλεγα ότι είναι θέμα τύχης η αναπαραγωγή . Όπως σε όλα τα είδη που φιλοξενούμε στα ενυδρεια μας προσπαθούμε να έχουμε όσο γίνεται τις παραμέτρους του νερού μας με αυτές του βιοτικού του κάθε ψαριού . Εφόσον το έχουμε καταφέρει τότε το μόνο που κρέμεται απο τη τύχη είναι να σου κάτσει ζευγάρι απο εκει και πέρα απλά απολαμβάνεις . Αρκετά ψάρια προσαρμόζονται εύκολα σε σκληρό , μαλακό . Ουδέτερο πεχα

Δοκίμασε να μεταφερεις τα αυγά σε ένα μικρότερο ενυδρειο η σε κάποιο ταπερ με αεραντλια για δεις εάν είναι γονιμοποιημενα τα αυγά . Εάν θες ρίξε μια ματιά σε ένα παλαιότερα θέμα που είχα κάνει για την αναπαραγωγή των στερμπαι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...