Jump to content

Ερώτηση για φωτισμό


panos.35

Recommended Posts

Έχω ένα RIO 300 και το έχω κάνει reef. Αυτή την στιγμή ο φωτισμός που έχω είναι:

2 x 54W juwel λευκές MARINE και

2 x 54W juwel μπλέ ακτινικές.

Έχω δύο ερωτήσεις:

1. Φτάνει ο φωτισμός αυτός ή πρέπει να τον αυξήσω. Αν είναι να τον αυξήσω μου δίνεται τις προτάσεις σας?

2. Κάθε πότε πρέπει να αντικαθιστώ τις λάμπες?

Ευχαριστώ.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές καλώς είναι ο φωτισμός σου . Βέβαια εξαρτάται και απο , τή κοράλλια θέλεις να φιλοξενήσεις.

Αλλαγή , σε 6 με 8 μήνες .

Έγινε επεξεργασία - frakto
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές καλώς είναι ο φωτισμός σου . Βέβαια εξαρτάται και απο , τή κοράλλια θέλεις να φιλοξενήσεις.

Αλλαγή , σε 6 με 8 μήνες .

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό το 6-8 μήνες καθώς μιλάμε για T5 νομίζω. Γνώμη μου 12 μήνες για ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων και μεχρι και 24 μήνες για χαμηλών απαιτήσεων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ένα reef υψηλών απαιτήσεων. (Ας το επιβεβαιώσουν όσοι το έχουν δει)

Τις λάμπες Τ5 τις αλλάζω κάθε τρία (3) χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και μια διευκρίνηση. Φυσικά και οι λάμπες λειτουργούν με καλά ballast και όχι με κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ψαχνω και εγω λαμπες 120 εκ για το juwel για reef.απο που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό το 6-8 μήνες καθώς μιλάμε για T5 νομίζω. Γνώμη μου 12 μήνες για ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων και μεχρι και 24 μήνες για χαμηλών απαιτήσεων :thumbup:

Προσωπικά έχω ένα reef υψηλών απαιτήσεων. (Ας το επιβεβαιώσουν όσοι το έχουν δει)

Τις λάμπες Τ5 τις αλλάζω κάθε τρία (3) χρόνια.

Πάσο !

Εγώ στο δικό μου Τ5 και ΜΗ της αλλάζω κάθε χρόνο!

:bye2:

Link to comment
Share on other sites

Καθε χρονο νομιζω ειναι αρκετα καλα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια λαμπες Τ5 marine για reef που θα βρω?

120 εκατοστα ψαχνω να ειναι οι λαμπες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, για τις απαντήσεις σας. Ξέχασα να σας πω όχι έχω ψάρια και μόνο μαλακά κοράλια. Απλώς έλεγα μήπως προσθέσω δύο λάμπες ακόμα, μία λευκή και μία fuji purple για να βοηθήσω στην ανάπτυξη των κοραλιών.

Όσο αφορά τις λάμπες τις έχω σχεδόν ένα χρόνο τώρα. Μάλλον θα ακολουθήσω την τακτική της ετήσιας αλλαγής. Τα ballast που χρησιμοποιώ δεν είναι κινέζικα είναι ένα της osram και το άλλο tridonic.

Φίλε Τσαπ, βλέπω ότι είσαι εκτός Αθήνας. Εγώ τις juwel λάμπες τις παίρνω από ένα ενυδρειάδικο εγώ στον Γέρακα Αττικής. Εσύ τώρα αν δεν κατεβαίνεις συχνά στην Αθήνα θα σου πρότεινα να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...