Jump to content

Tι Να Ταίζω Και Σε Τι Ποσότητες Τον Μονομάχο?


mahites9

Recommended Posts

Καλησπέρα, οι τοφές που έχω σεκφτεί να του δίνω και έχω προμηθευτεί είναι ι κλασικές νιφάδες, bloddworms και αρακάς. σε τι ποσότητα προτείνεται να τις δίνω? σύμφωνα με αυτά που διάβασα καλο θα είναι 1 φορά την εβδομάδα να δίνω αποφλειωμένο αρακά. από εκεί και πέρα 3 ημέρες νιφάδες και 3 τα σκουλήκια είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ταίζεις τον μονομάχο 5-6 μπουκές καθημετινά ανάλογα με το μέγεθος του

Εμένα που είναι μεγάλος και φαγανός του δίνω αρκετά

Πρέπει η κοιλιά του να έχει μια ωραία καμπύλη και να είναι φουσκωτή,ΜΗΝ τουμπανιάσει όμως

Με τον καιρό θα βρείς πόση τροφή θέλει καθώς δεν υπάρχει ενας standard κανόνας.Κάθε ψάρι έχει διαφορετική πέψη και μεταβολισμό. :P

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να τον ταιζεις 2-3 φορες την ημερα αλλα να παρακολουθεις οτι παει [του.λ..τα] μπορεις να του δινεις

εναλαξ το φαι του για να μην βαριεται και κανενα κουνουπακι θα σε αγαπηση τρελα και θα τρωει απο το χερι σου με λιγη υπομονη οσο για την ποσοτητα εγω του δινω 3-5 σκουλικακια 3-4 νιφαδες οχι ολα μαζι .αρακα 1 φορα την εβδομαδα και σε περιπτωση δυσκοιλιοτητας για 2-3 ημερες μονο αρακα εγω αυτα κανω και τα παμε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μη γελάσετε, έχω μια χαζή απορία (καθότι νέος): Όταν λέτε αρακά εννοείτε τον κανονικό αρακά που τρώμε και εμείς?

Έγινε επεξεργασία - aua
Link to comment
Share on other sites

Μη γελάσετε, έχω μια χαζή απορία (καθότι νέος): Όταν λέτε αρακά εννοείτε τον κανονικό αρακά που τρώμε και εμείς?

ναι

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω χωρις σαλτσα ντοματας και καροτακια,πατατες και τα συναφη.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω χωρις σαλτσα ντοματας και καροτακια,πατατες και τα συναφη.... :thumbup:

εννοητε :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Και γω μια φορά την εβδομάδα του δίνω λίγο αρακά...προσοχή όμως με τον αρακά να είναι αποφλοιωμένος και ν ατο κόβεις στα τέσσερα ή σε μικρότερα κομμάτια ( ανάλογα με το μέγεθος του ). Μια φορά του έδωσα λίγο μεγαλύτερο κομμάτι ( το μισό μπιζέλι ) και το είχε στο στόμα του για κανένα 3ωρο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...