Jump to content

ΤΟ ΨΑΡΟΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ


Mpampis11

Recommended Posts

Ένα καινούργιο ζευγαράκι "τζαμπο" snakeskin

post-17804-1310108603_thumb.jpg

Η θηλυκιά είναι 15 και κάτι ψηλά.

Τον αρσενικό μπροστά δεν μπόρεσα να τον μετρήσω. (Δεν έφτανε η μεζούρα). :P

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα καινούργιο ζευγαράκι "τζαμπο" snakeskin

post-17804-1310108603_thumb.jpg

Η θηλυκιά είναι 15 και κάτι ψηλά.

Τον αρσενικό μπροστά δεν μπόρεσα να τον μετρήσω. (Δεν έφτανε η μεζούρα). :hysterical:

:thumbup::hysterical::P

Ti ομορφιά ρε φιλε!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Ωραία γκόμενα!!!

Βουρ βρε...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια,αντε καλες αναπαραγωγες!Να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος απο δισκους αλλα γενικα μ αρεσει να μαθαινω,τον κωνο γιατι τον βαζετε?Βοηθαει με καποιο τροπο στην αναπαραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια,αντε καλες αναπαραγωγες!Να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος απο δισκους αλλα γενικα μ αρεσει να μαθαινω,τον κωνο γιατι τον βαζετε?Βοηθαει με καποιο τροπο στην αναπαραγωγη?

Τον βαζουν για να παει το ζευγαρι και να αφησει τα αυγα του εκει πανω , βεβαια δεν ειναι απαραιτητο οτι θα παει στο κωνο να τα ''παρκαρει'' :P μπορει να γεννηση στο τζαμι , στο σωληνα του φιλτρου και γενικοτερα οπου βολευει το ζευγαρι ,

εκτος απο το κλασικο κωνο ''κυκλοφορουν'' και αλλοι σε παρομιο σχημα , αυτο που μας ενδιαφερει ειναι η καθαρη - λεια επιφανεια :thumbup:

7.jpg

ptcone.jpg

DSCF0372.jpg

discus17.jpg

bellcone.jpg

38.jpg

c5d8940bb4357bdef99ba52401ee7f11.image.330x413.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα καινούργιο ζευγαράκι "τζαμπο" snakeskin

post-17804-1310108603_thumb.jpg

Η θηλυκιά είναι 15 και κάτι ψηλά.

Τον αρσενικό μπροστά δεν μπόρεσα να τον μετρήσω. (Δεν έφτανε η μεζούρα). :P

Mπαμπη ωραια ψαρια ρε φιλε !!!!!

:thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες,απλα να μαθαινουμε τι κανουν αυτα που βλεπουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια δουλεια,αντε καλες αναπαραγωγες!Να ρωτησω κατι γιατι ειμαι ασχετος απο δισκους αλλα γενικα μ αρεσει να μαθαινω,τον κωνο γιατι τον βαζετε?Βοηθαει με καποιο τροπο στην αναπαραγωγη?

Για να μην αρχίσουν να γεννάνε σε τζάμια, θερμαντήρες και εξόδους φίλτρων. Αν δεν τα προσέξεις την μέρα που καθαρίζουν για να γεννήσουν.... την έχασες την γέννα. Οπότε βάζεις τον κώνο αν έχεις σίγουρο ζευγάρι και περιμένεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Mπαμπη ωραια ψαρια ρε φιλε !!!!!

:):(

Τhanks Minoa. Είδη το πρωί ξαναετοιμάζονταν.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Μπάμπη ειλικρινά φοβερή δουλειά μπράβο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και πάμε στα δύσκολα.

Για αρχή το αυτόματο άδειασμα των ενυδρείων.

Έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο.

Από τα ενυδρεία βγαίνουν μικροί σωλήνες 3/16 ή και όσμοσης και καταλήγουν σε μια μεγάλη που στην άκρη της και φυσικά έξω απο το δωματιάκι θα υπάρχει μια βάνα.

Για αρχή γεμίζουμε απο την βάνα με νερό ώστε να γεμίσουν όλα τα σωληνάκια και ο μεγάλος σωλήνας.

Μετά κάθε φορά που θα ανοίγουμε την βάνα το νερό θα τρέχει έξω όπως αδειάζουμε νερό σε ένα ενυδρείο.

Μπορεί επίσης να φεύγει το νερό από τα σωληνάκια κατευθείαν έξω από το δωματιάκι (χωρίς τον μεγάλο σωλήνα) και να καταλήγει σε έναν ταχυσύνδεσμο 4 θέσεων με βάνα.

Πιστεύετε ότι κάποιος απο τους δύο τρόπους θα δουλέψει; Θα φεύγει κάθε φορά το ίδιο νερό από κάθε ενυδρείο; Αν όχι πως μπορούμε να το πετύχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Και πάμε στα δύσκολα.

Για αρχή το αυτόματο άδειασμα των ενυδρείων.

Έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο.

Από τα ενυδρεία βγαίνουν μικροί σωλήνες 3/16 ή και όσμοσης και καταλήγουν σε μια μεγάλη που στην άκρη της και φυσικά έξω απο το δωματιάκι θα υπάρχει μια βάνα.

Για αρχή γεμίζουμε απο την βάνα με νερό ώστε να γεμίσουν όλα τα σωληνάκια και ο μεγάλος σωλήνας.

Μετά κάθε φορά που θα ανοίγουμε την βάνα το νερό θα τρέχει έξω όπως αδειάζουμε νερό σε ένα ενυδρείο.

Μπορεί επίσης να φεύγει το νερό από τα σωληνάκια κατευθείαν έξω από το δωματιάκι (χωρίς τον μεγάλο σωλήνα) και να καταλήγει σε έναν ταχυσύνδεσμο 4 θέσεων με βάνα.

Πιστεύετε ότι κάποιος απο τους δύο τρόπους θα δουλέψει; Θα φεύγει κάθε φορά το ίδιο νερό από κάθε ενυδρείο; Αν όχι πως μπορούμε να το πετύχουμε;

είναι λίγο μπέρδεμα σκέψου καταρχήν να μπορείς να δημιουργήσεις συγκοινωνούντα δοχεία

2)πως θα γεμίζουν απο την βάνα θα συνδέσεις με ύδρευση?και μετά πώς θα αδιάζουν

θα πρώτηνα: εγώ θα έκανε τρύπες στο κάτω μέρος των ενυδρείων τοποθετούμε σωλήνες π.χ. για πότησμα πλαστικούς με πλαστικές βάνες και μπλούμ έξω ανοιγμα βάνας και τρεχόυμενο νερό αλλιως φ40 pvc όπου θα ενώνονταν με μία φ75 κάθε ενυδρείο και μπλούμ έξω αλλιώς σκέψου κάτι σαν τον νιπτήρα του μπάνιου σου και την μπανιέρα ολα μαζί ενώνονται σε ενα πατοσίφωνο και πάνε στην κεντρική παντα να υπάρχουν κλήσεις

για γέμισμα εάν γίνετε και έχεις παροχή νερού πχ. απο κάποια βρυση εχω να σου πρωτήνω ιδέες

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο μπέρδεμα σκέψου καταρχήν να μπορείς να δημιουργήσεις συγκοινωνούντα δοχεία

2)πως θα γεμίζουν απο την βάνα θα συνδέσεις με ύδρευση?και μετά πώς θα αδιάζουν

θα πρώτηνα: εγώ θα έκανε τρύπες στο κάτω μέρος των ενυδρείων τοποθετούμε σωλήνες π.χ. για πότησμα πλαστικούς με πλαστικές βάνες και μπλούμ έξω ανοιγμα βάνας και τρεχόυμενο νερό αλλιως φ40 pvc όπου θα ενώνονταν με μία φ75 κάθε ενυδρείο και μπλούμ έξω αλλιώς σκέψου κάτι σαν τον νιπτήρα του μπάνιου σου και την μπανιέρα ολα μαζί ενώνονται σε ενα πατοσίφωνο και πάνε στην κεντρική παντα να υπάρχουν κλήσεις

για γέμισμα εάν γίνετε και έχεις παροχή νερού πχ. απο κάποια βρυση εχω να σου πρωτήνω ιδέες

Αυτή είναι η έυκολη ιδέα για αρχή, το άδειασμα.

Από την βάνα θα γεμίσουν μία φορά, ώστε αφού είναι γεμάτοι, κάθε φορά που θα ανοίγουμε την βάνα που θα είναι κάτω απο το ύψος των ενυδρείων, μπαμ - όλα έξω. Τρύπες στον πάτο :bowdown: το ξεχνάμε γιατί μου έχει φύγει ο δικός μου και δεν ξεστήνω με τίποτα. :):thumbup: . Η μεγάλη σωλήνα θα έχει βέβαια κλίση αλλά νομίζω δεν είναι απαραίτητο. Τώρα το καλοκαίρι θα γεμίζω κατευθείαν απο την βρύση μέσω των προφίλτρων. Τι προτείνεις εσύ για γέμισμα? Κατα προτίμηση με άλλο σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Απο υδραυλικα δεν ξερω και πολλα,αλλα μια συμβουλη.Οποιο συστημα και εαν εφαρμοσεις,η σωληνες μεσα στο ενυδρειο να ειναι βυθησμενες τοσο,οσο η αλλαγη που θα κανεις.Στο λεω αυτο γιατι τα κουκλακια σου μπορει να σου κανουν με την βανα καμια ζαβολια και να πιασεις πατο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απο υδραυλικα δεν ξερω και πολλα,αλλα μια συμβουλη.Οποιο συστημα και εαν εφαρμοσεις,η σωληνες μεσα στο ενυδρειο να ειναι βυθησμενες τοσο,οσο η αλλαγη που θα κανεις.Στο λεω αυτο γιατι τα κουκλακια σου μπορει να σου κανουν με την βανα καμια ζαβολια και να πιασεις πατο :bowdown:

:) Ούτε που το σκέφτηκα. Έχεις δίκιο. Θα πάρω αυτές με το λουκέτο. Πρέπει οι σωλήνες να είναι βυθισμένοι περίπου 8-10 πόντους απο τον πάτο γιατί μια φορά στις 15 θα κάνω μια πολύ καλή αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

για γέμισμα:

λοιπόν βάζεις ένα ταφ 1/2ιντσα στη βρύση εξω ώστε να μην την καταργίσουμε και τραβας μια σωληνα απο το ταφ 1/2ιντσα μες το δωμάτιο και πίσω απο κάθε ενυδρίο αφήνεις αναμονή με ταφ και στο τέλος της σωλήνας βάζουμε τάπα ....τώρα στην κάθε αναμονή βάζεις βάνα 1/2 ίντσας και ήτε συνδέεις ενα σπιραλ και ανοιγοντς την βάνα γεμίζεις το κάθε ενυδρείο ξεχωρηστά ήτε κάνεις τρύπα στο ενυδρείο ψηλά και βάζεις φλοτέρ και γεμίζει μόνο του όπως το καζανάκι σου :bowdown::)

ελπίζω να σε βοηθάω και όχι να σε μπερδεύω

Link to comment
Share on other sites

για γέμισμα:

λοιπόν βάζεις ένα ταφ 1/2ιντσα στη βρύση εξω ώστε να μην την καταργίσουμε και τραβας μια σωληνα απο το ταφ 1/2ιντσα μες το δωμάτιο και πίσω απο κάθε ενυδρίο αφήνεις αναμονή με ταφ και στο τέλος της σωλήνας βάζουμε τάπα ....τώρα στην κάθε αναμονή βάζεις βάνα 1/2 ίντσας και ήτε συνδέεις ενα σπιραλ και ανοιγοντς την βάνα γεμίζεις το κάθε ενυδρείο ξεχωρηστά ήτε κάνεις τρύπα στο ενυδρείο ψηλά και βάζεις φλοτέρ και γεμίζει μόνο του όπως το καζανάκι σου :):thumbup:

ελπίζω να σε βοηθάω και όχι να σε μπερδεύω

Παντος εγω εχασα την μπαλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

για γέμισμα:

λοιπόν βάζεις ένα ταφ 1/2ιντσα στη βρύση εξω ώστε να μην την καταργίσουμε και τραβας μια σωληνα απο το ταφ 1/2ιντσα μες το δωμάτιο και πίσω απο κάθε ενυδρίο αφήνεις αναμονή με ταφ και στο τέλος της σωλήνας βάζουμε τάπα ....τώρα στην κάθε αναμονή βάζεις βάνα 1/2 ίντσας και ήτε συνδέεις ενα σπιραλ και ανοιγοντς την βάνα γεμίζεις το κάθε ενυδρείο ξεχωρηστά ήτε κάνεις τρύπα στο ενυδρείο ψηλά και βάζεις φλοτέρ και γεμίζει μόνο του όπως το καζανάκι σου :thumbup::thumbup:

ελπίζω να σε βοηθάω και όχι να σε μπερδεύω

Ναι! Σωστό. Είχα κολλήσει. :wootwoot:

Πάω να πάρω υλικά. Το βράδυ αν τελειώσω έχει φωτορεπορτάζ.

Για το άδειασμα δεν έχω αποφασίσει όμως.... :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Παντος εγω εχασα την μπαλα :thumbup:

Πάρε τηλέφωνο τον Μπέο και τον Μάκη να σου την βρούν....... :bowdown::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντος εγω εχασα την μπαλα :thumbup:

το περίμενα αυτό :bowdown: δεν ήθελα να σάς μπερδέψω :)

απλά δεν ξέρω πως να το πω(να τα γράψω δλδ) είναι όπως την φώτο του Μπάμπη με βάνα σε κάθε ενυδριάκη και σπιραλάκια ....

και με το φλοτέρ φαντάσου το καζανάκι σου ή κανένα ντεπόζιτο μόλις πέσει η στάθμη γεμίζει

τα πα καλύτερα??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μπάμπη μακαρι να μουνα αθηνα αλλα λείπω πολυ πολυ μακρια θα ρχώμουνα να στα σχεδιάσω και οτι χριάζοσουνα!!!!

παιδιά να μην φένομαι παράξενος εχω γνώση υδραυλικών και προσπαθω να βοηθησω τον μπάμπη(και όλους) απλά μετατρέπω αλλες συσκευές(πχ καζανάκι) σε ενυδρεία .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο μια επισκεψη στο σπιτι του Μπαμπη τραβηξα μερικες φωτο απο τα ψαρακια που εχει στο fishroom :wootwoot::wootwoot:

DSC_3545.jpg

DSC_3546.jpg

DSC_3547.jpg

DSC_3548.jpg

DSC_3551.jpg

DSC_3552.jpg

DSC_3553.jpg

DSC_3554.jpg

DSC_3556.jpg

DSC_3558.jpg

DSC_3560.jpg

DSC_3564.jpg

DSC_3566.jpg

DSC_3569.jpg

Μεχρι το βραδυ θα εχει ανεβει και το βιντεακι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...