Jump to content

ΤΟ ΨΑΡΟΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ


Mpampis11

Recommended Posts

Mπαμπη τα ραφια τι κοστος ειχαν ?

Δεν είναι απλά dexion. Είναι ειδικά για βάρος πάνω απο 1 τόννο.

Το κομμάτι στην φωτογραφία είναι μήκος 2.13, βάθος 0.60, και ύψος 1.0 μέτρο και κόστησε περίπου 210 ευρώ.

Το κόστος ανέβηκε γιατί πήρα 4 δοκούς για δύο σειρές ενυδρείων.

Η δεξιά πλευρά με 0.80, 0.60, 1.0 και πάλι 4 δοκούς κόστισε 66 ευρώ.

Θα ανεβάσω φώτο να τα δείς το βράδυ μάλλον.

Όποιος θέλει έρχεται για καφέ να δει απο κοντά και να μου πούν γνώμες. :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι απλά dexion. Είναι ειδικά για βάρος πάνω απο 1 τόννο.

Το κομμάτι στην φωτογραφία είναι μήκος 2.13, βάθος 0.60, και ύψος 1.0 μέτρο και κόστησε περίπου 210 ευρώ.

Το κόστος ανέβηκε γιατί πήρα 4 δοκούς για δύο σειρές ενυδρείων.

Η δεξιά πλευρά με 0.80, 0.60, 1.0 και πάλι 4 δοκούς κόστισε 66 ευρώ.

Θα ανεβάσω φώτο να τα δείς το βράδυ μάλλον.

Όποιος θέλει έρχεται για καφέ να δει απο κοντά και να μου πούν γνώμες. :P:thumbup:

Θα περασω ενα σ/κ να δω και τα ψαρακια μου :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι γελας βρε εσυ :P:thumbup: Καηκα ε με 2 πιτσιρικια θα μου κανουν το ενυδρει δισκαδικο :hysterical:

Λοιπόν....

Παίρνουμε το high speed και 5-6 σακούλες με δίσκους και ερχόμαστε να στείσουμε το καινούργιο σου ενυδρείο. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Θα περασω ενα σ/κ να δω και τα ψαρακια μου :thumbup::hysterical:

To κοριτσάκι σου μόνο.

Ο αρσενικός σου μετά από 5μηνη νοσηλεία και διάφορα που πέρασε ο κακομοίρης τον έβγαλα απο την πρίζα και τα κ@%$φάρμακα και.... :P

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

To κοριτσάκι σου μόνο.

Ο αρσενικός σου μετά από 5μηνη νοσηλεία και διάφορα που πέρασε ο κακομοίρης τον έβγαλα απο την πρίζα και τα κ@%$φάρμακα και.... :P

:hysterical:

Δεν υπαρχει προβλημα :thumbup:

Μια χαρα τα πας παντος !!!!

Κeep Walking :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μητερα μου φρικαρε οταν πηγε να μπει το 8ο στο σαλονι!!

Βεβαθια... η μαμαδες εχουν μεγαλυτερες αντοχες απο τις γυναικες!!

Θα ερθω οποτε θελεις να το δω και απο κοντα το δωματιακι και να βοηθησω και σε οτι χρειαστεις.

Παντως... εγω θα σου προτεινα να βαλεις οποσδηποτε τη θερμομόνωση εσωτερικα, γιατι τα δυσκολα θα ερθουν το χειμωνα!! Που θα πρεπει να δουλευουν οι θερμοστατες ολο το 24ωρο για να εχεις τους 29 βαθμους στους δισκους.

Παντως,... αν εχεις τη δυνατοτητα φτιαξε το fish room απο panel πολυουρεθανης.

http://www.tsikrikis.gr/products.php?cpath=2

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μητερα μου φρικαρε οταν πηγε να μπει το 8ο στο σαλονι!!

Βεβαθια... η μαμαδες εχουν μεγαλυτερες αντοχες απο τις γυναικες!!

Θα ερθω οποτε θελεις να το δω και απο κοντα το δωματιακι και να βοηθησω και σε οτι χρειαστεις.

Παντως... εγω θα σου προτεινα να βαλεις οποσδηποτε τη θερμομόνωση εσωτερικα, γιατι τα δυσκολα θα ερθουν το χειμωνα!! Που θα πρεπει να δουλευουν οι θερμοστατες ολο το 24ωρο για να εχεις τους 29 βαθμους στους δισκους.

Παντως,... αν εχεις τη δυνατοτητα φτιαξε το fish room απο panel πολυουρεθανης.

http://www.tsikrikis.gr/products.php?cpath=2

Καλημέρα

Καλά τα πάνελ και το dow. Το πρόβλημά μου είναι ότι το δωματιάκι είναι όλο τσίγγινο και θα πρέπει να βιδώσω πάνω στον τσίγγο με βίδες. Σκέφτομαι τα προβλήματα διαρροών από την βροχή.

Μήπως με σκέτη σιλλικόνη να ήταν καλύτερα;

Το κλοστος αυτού του πάνελ που είναι φοβερό για σπιτάκι είναι κάπως εφικτό.

Τα 14 τμ που χρειάζομαι 290Ε.

Έλα σ/κ για καφέ και φόρεσε και την φόρμα εργασίας :P

Έγινε επεξεργασία - Mpampis11
Link to comment
Share on other sites

Τα Ντοβ εχουν θηλυκομα στην ακρη του,και δεν θα το βαλεις με βιδες αλλα με σπρει πολυουρεθανης.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,να το κανεις πριν βαλεις μεσα τα ενυδρεια και μακρια για μερικες μερες τα παιδια :P

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες όπως είμαστε τώρα και με τα πειραματικά δισκοζευγαράκια μου.

post-17804-1309936509_thumb.jpg

Είσοδος για ρεύμα και παροχή νερού.

post-17804-1309936553_thumb.jpg

Πάρα πολύ καλώδιο

post-17804-1309936571_thumb.jpg

Τα ζευγάρια

post-17804-1309936658_thumb.jpg

Ο Blue Cobalt που περιμένει την σύζυγο. Θα γεννήσουν σε ph σταθερά 6.5 όπου είχαν και την τωρινή πετυχημένη γέννα. Δεν πειραματίζομαι σε αυτά :P

post-17804-1309936822_thumb.jpg

Αυτό το ζευγάρι stendker θα γεννήσει σε ph 5.5 - 6.0 και θερμοκρασία 30-31β.

post-17804-1309936948_thumb.jpg

Aυτό το ζευγάρι stendker θα γεννήσει σε ph 5.5 - 6.0 αλλά σε θερμοκρασία 28-29 β.

post-17804-1309937109_thumb.jpg

Και αυτά τα Τονυ θα γεννήσουν σε νερό βρύσης.

Βασικά θέλω να δω σε ποιό ενυδρείο θα υπάρξουν περισσότερα γονιμοποιημένα αυγά και τον ρυθμό ανάπτυξης των μικρών. Τις συνθήκες θα τις αφήσω ίδιες μέχρι να γίνουν 1.5 - 2 μηνών.

Μετά θα πειραματιστώ με το αν πρέπει οι γονείς να φεύγουν νωρίς ή όχι.

Επίσης όπως φαίνεται και στην πρώτη γενική φωτο θα φτιάξω και μια γεννήστρα φυτεμένη και με μια ρίζα μέσα, χωρίς κώνο, για να πειραματιστώ στο να κάνω αλλαγές κάθε 3 μέρες.

Περιμένω μόνο να βρώ έναν αρσενικό scribelt για να προχωρίσω.

Να σημειώσω ότι τα 3 ζευγάρια τα έχω βάλει με το ζόρι να ζευγαρώσουν, οπότε θα περιμένουμε λίγο για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο,να το κανεις πριν βαλεις μεσα τα ενυδρεια και μακρια για μερικες μερες τα παιδια :P

Όπως είδες είναι πια αργά.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είδες είναι πια αργά.... :thumbup:

Τοτε να το κανεις απο την εξωτερικη πλευρα,απλα αισθητικα επιδη δεν θα δειχνει καλο,μετα που θα κολλησεις τα φελιζολ να τα καλυψεις με 8 χιλιοστα πλακαζ θαλασσης και θα εισαι τζαμι,γιατι μπορεις και να το βαψεις>Παντος πρεπει να το κανεις ,γιατι το προβλημα θα ειναι οπως ειπε και ο Νικολουτσος τον χειμωνα.Τα λεφτα που θα δωσεις για ρευμα ( και οι Δισκοι θελουν 30αρια,ενω η Αφρικανες με 25 ειναι μια χαρα :hysterical: )Για ενα χειμωνα θα στα βγαλει. :P

Link to comment
Share on other sites

Dow???

Για κάνε καμιά επεξήγηση... Με ενδιαφέρει... Ξέρεις ένας ανεμηστήρας μεγάλος που δουλεύει 7-8 ώρες σερί καίει λίγο ρεύμα...

Το μπλε το μονωτικο "φελιζολ" που βαζουμε στους τοιχους εννοω. Εγω θα καλυπτα τοιχους και οροφη με αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να το κανεις απο την εξωτερικη πλευρα,απλα αισθητικα επιδη δεν θα δειχνει καλο,μετα που θα κολλησεις τα φελιζολ να τα καλυψεις με 8 χιλιοστα πλακαζ θαλασσης και θα εισαι τζαμι,γιατι μπορεις και να το βαψεις>Παντος πρεπει να το κανεις ,γιατι το προβλημα θα ειναι οπως ειπε και ο Νικολουτσος τον χειμωνα.Τα λεφτα που θα δωσεις για ρευμα ( και οι Δισκοι θελουν 30αρια,ενω η Αφρικανες με 25 ειναι μια χαρα :thumbup: )Για ενα χειμωνα θα στα βγαλει. :P

Αφού μπορώ να το βάψω νομίζω είναι εντάξει.

Αυτό που προτείνει ο Νίκος δεν κάνει δουλειά; Και είναι και ωραίο αισθητικά.

Χωρίς πλάκα τώρα... Έχω μετρήσει θερμοκρασία τζίγκου 42.5 εξωτερική και μέσα τα ενυδρεία αν δεν βάλω ανεμιστήρα δεν υπερβαίνουν τους 31 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε το μονωτικο "φελιζολ" που βαζουμε στους τοιχους εννοω. Εγω θα καλυπτα τοιχους και οροφη με αυτο...

Για εσωτερική μόνωση ποθυ θα ήταν και καλύτερα είναι πια αργά γιατί βιάστηκα και έβαλα τα ενυδρεία. Στην πίσω πλευρά δεν μπαίνει χέρι με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορώ να το βάψω νομίζω είναι εντάξει.

Αυτό που προτείνει ο Νίκος δεν κάνει δουλειά; Και είναι και ωραίο αισθητικά.

Χωρίς πλάκα τώρα... Έχω μετρήσει θερμοκρασία τζίγκου 42.5 εξωτερική και μέσα τα ενυδρεία αν δεν βάλω ανεμιστήρα δεν υπερβαίνουν τους 31 βαθμούς.

Οταν μπαινουμε στο αμαξι η λαμαρινα του ενω κατακαιει,το θερμομετρο δειχνει 32,γιατ μετρα στην σκια,το προβλημα σου εσενα και σαν δισκας ειναι ο χειμωνας.που θα πρεπει να κρατας 30 βαθμους.Η ανταστασης δεν θα σταματανε να δουλευουν και πολυ φοβαμαι οτι θα σου χρειαστουν και αλλες.Οποτε σκεψου πολυ σοβαρα την μονωση ,για να μην κανεις συνετερο την ΔΕΗ.

Αν θελεις υπαρχει και σε ρολο υαλοβαμβακας που μπορεις να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπαινουμε στο αμαξι η λαμαρινα του ενω κατακαιει,το θερμομετρο δειχνει 32,γιατ μετρα στην σκια,το προβλημα σου εσενα και σαν δισκας ειναι ο χειμωνας.που θα πρεπει να κρατας 30 βαθμους.Η ανταστασης δεν θα σταματανε να δουλευουν και πολυ φοβαμαι οτι θα σου χρειαστουν και αλλες.Οποτε σκεψου πολυ σοβαρα την μονωση ,για να μην κανεις συνετερο την ΔΕΗ.

Αν θελεις υπαρχει και σε ρολο υαλοβαμβακας που μπορεις να βαλεις.

Για την πίσω πλευρά εσωτερικά ίσως με βολέψει ο υαλοβάμβακας καλά λες. Απλά τον κόβω και τον πετάω πίσω απο τα ενυδρεία, και στα πλάγια και την πλευρά της πόρτας βάζω το dow. Θα τα μελετήσω και βλέπουμε. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως να ερθω να σε βοηθησω!!

Το κοστος στα πανελα ειναι 15€ το τετραγωνικό.

Αλλα αυτο θα ηταν ιδανικό αν ξεκηνουσες τωρα την ιδεα του fishroom. Αυτα βιδωνουν σε μεταλλικο σκελετο και ειναι τα πιο ιδανικα για θερμομονωση.

Τωρα οι λυσεις ειναι απλες.

1. Το χαιρεσαι ως έχει και σεπτεβρη-οκτωβρη το ξεστηνουμε για να βαλουμε τη μονωση εσωτερικα.

2. Δε βαζεις μονωση και θα δεις πως θα παει ο χειμωνας.

3. Στηνεις διπλα αλλο με πανελα πολυουρεθανης και αυτο το κανεις απλα αποθηκη,. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως να ερθω να σε βοηθησω!!

Το κοστος στα πανελα ειναι 15€ το τετραγωνικό.

Αλλα αυτο θα ηταν ιδανικό αν ξεκηνουσες τωρα την ιδεα του fishroom. Αυτα βιδωνουν σε μεταλλικο σκελετο και ειναι τα πιο ιδανικα για θερμομονωση.

Τωρα οι λυσεις ειναι απλες.

1. Το χαιρεσαι ως έχει και σεπτεβρη-οκτωβρη το ξεστηνουμε για να βαλουμε τη μονωση εσωτερικα.

2. Δε βαζεις μονωση και θα δεις πως θα παει ο χειμωνας.

3. Στηνεις διπλα αλλο με πανελα πολυουρεθανης και αυτο το κανεις απλα αποθηκη,. :P

Τι ειναι πανελα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστως να ερθω να σε βοηθησω!!

Το κοστος στα πανελα ειναι 15€ το τετραγωνικό.

Αλλα αυτο θα ηταν ιδανικό αν ξεκηνουσες τωρα την ιδεα του fishroom. Αυτα βιδωνουν σε μεταλλικο σκελετο και ειναι τα πιο ιδανικα για θερμομονωση.

Τωρα οι λυσεις ειναι απλες.

1. Το χαιρεσαι ως έχει και σεπτεβρη-οκτωβρη το ξεστηνουμε για να βαλουμε τη μονωση εσωτερικα.

2. Δε βαζεις μονωση και θα δεις πως θα παει ο χειμωνας.

3. Στηνεις διπλα αλλο με πανελα πολυουρεθανης και αυτο το κανεις απλα αποθηκη,. :P

Aν τα βιδώσω εξωτερικά με τρυπανόβιδες πάνω στην λαμαρίνα και όπου γίνει τρύπα στην λαμαρίνα βάλω σιλικόνη για στεγανοποίηση;

Αν φτιάξω και 2ο σπιτάκι σίγουρα το 1ο θα είναι το δωμάτιό μου γιατί εκεί θα με στείλει η γυναίκα μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν φτιάξω και 2ο σπιτάκι σίγουρα το 1ο θα είναι το δωμάτιό μου γιατί εκεί θα με στείλει η γυναίκα μου :P

Και δεν ξεκινας ΑΜΕΣΩΣ το δευτερο???

:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και δεν ξεκινας ΑΜΕΣΩΣ το δευτερο???

:hysterical::hysterical::hysterical:

Ωραία τότε.

Αγοράζω τα υλικά.... Σ/Κ όλοι σπίτι μου να το φτιάξουμε μπαμ μπαμ μήπως και ξεμείνω να έχω κάπου να κοιμηθώ :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε.

Αγοράζω τα υλικά.... Σ/Κ όλοι σπίτι μου να το φτιάξουμε μπαμ μπαμ μήπως και ξεμείνω να έχω κάπου να κοιμηθώ :P:thumbup:

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...