Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Echinodorus


Recommended Posts

καλησπερα!! ειμαι νεο μελος στο χομπι και αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με το Echinodorus... λιωνουν τα φυλλα και ζαρωνουν. ειχα τ ιδιο προβλημα στην αρχη με τη vallisneria μεχρι που αρχισαν να φυτρωνουν νεα φυλλα στην γυρω περιοχη και αναπρυσονται κανονικα.

περιεχομενα ενυδρειου 90LT:

ΨΑΡΙΑ: 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ 2 ΜΕΛΑΝΟΤΑΙΝΙΕΣ 2 ΜΟΛΛΥ 1 PLECO

ΦΥΤΑ: Echinodorus, vallisneria, anubia nana, (και ενα αλλο σαν μπαλα πρασινη - στρογγυλη)

ΑΠΟ ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΩ 1 philips aquarelle 18w kai 1 philips 860 daylight

φωτοπεριοδος 11-16 και 18-22:30

ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΙΣΙΟΥ

ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:

ΑΜΜΩΝΙΑ:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:1

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ τρεχει περιπου 1μησι μηνα

χρησιμοποιω λιπασμα dennerle v30 complete, ταμπλετες βυθου αντι για υποστρωμα, και flourish iron seachem(μολις το χρησιμοποιησα γιατι μου ειπαν στο waterinn οτι παιζει να εχω ελλειψη σιδηρου)

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ PLEASE!!!

smile.gif

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω λιπασμα dennerle v30 complete, ταμπλετες βυθου αντι για υποστρωμα, και flourish iron seachem(μολις το χρησιμοποιησα γιατι μου ειπαν στο waterinn οτι παιζει να εχω ελλειψη σιδηρου)

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ PLEASE!!!

smile.gif

Εγώ νομίζω τα ντοπάρεις!!!! συνήθως η έλλειψη σιδήρου παρουσιάζει κιτρινισμένα φύλλα,και σε μερικές φορές σαπισμα..

Προσπάθησε να μην το πιέζεις πολυ το ενυδρείο με λιπάσματα ,αστο να ανασάνει.. κόψε τα λιωμένα φύλλα και περίμενε κανα 2 εβδομάδες να δεις πως θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο christos k και ριθμησε την φωτοπεριοδο 8-9 ωρες σερι γιατι ετσι τους κοβεις την φωτοσυνθεση.Επεισης πρεπει να κοιταξεις την ψαροσυνθεση σου :P

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία του φυτού. :P

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΤΗ ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟ.

Δεν ξερω αν τ εχω ντοπαρει. το dennerle v30 complete το βαζω μια φορα το μηνα (δηλαδη μεχρι τωρα 2 φορες) και εριξα μια φορα μονο σιδηρο..δεδομενου οτι το ενυδρειο μου τρεχει μονο 1μησι μηνα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου νομιζω πως μεχρι τωρα τα εκανες ολα λαθος.θελει σωστη λιπανση,φωτοπεριοδο και σωστες αλλαγες νερου.επισης ταμπλετα λιπανσης κοντα στο ριζικο συστημα καθως και κλαδεμα θα το δυναμωσει πολυ το φυτο....

Link to comment
Share on other sites

Τις ταμπλετες τισ εχω στις ριζες των φυτων.. οσον αφορα τη λιπανση με τα λιπασματα που χρησιμοποιω, τις ακολουθω πιστα συμφωνα με αυτα που μου ειπαν απο το waterinn οπου και τα αγορασα... μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε καποια αλλαγη στη δοσολογια τους? αλλαγες νερου κανω 1φορα την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την ζημιά την κάνει ο Pleco σου;

Δες τα παρακάτω link και πες μας η κατάσταση των φύλλων σου μοιάζει με αυτή των φωτογραφιών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...23&hl=pleco

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...56&hl=pleco

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την ζημιά την κάνει ο Pleco σου;

Δες τα παρακάτω link και πες μας η κατάσταση των φύλλων σου μοιάζει με αυτή των φωτογραφιών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...23&hl=pleco

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...56&hl=pleco

Το θέμα μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία.

:P

Νομίζω ότι ο pleco σου είναι όντως πανευτυχής

Ρίχνεις καμιά ταμπλέτα βυθού να τρώει που και που ?

Κανένα αγγουράκι επίσης ?

Link to comment
Share on other sites

Πριν καν βαλω τον pleco ειχαν αρχισει και ελιωναν τα φυλλα του Echinodorus οπως επισης και της vallisneria με τη διαφορα οτι στη vallisneria εχουν φυτρωσει νεα φυλλα και αναπτυσονται κανονικα....

τον πλεκο τον ταιζω καθε μερα με ταμπλετιτσες μια την ημερα...

τον εχω παρατηρησει ομως οτι γλυφει μονο τα σαπια φυλλα... αμα ευθυνεται αυτος τον επνιξα...:Ρ

αυτη ειναι η anubia μου... μυριζομαι ελλειψη σιδηρου... :P

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο πλεκο μασουλαει τον εχινοδωρο.Ειναι η καλυτερη τους αυτο το φυτο.Ειχα και γω ενα σπ3 και τον εδωσα γιατι μου ειχε κανει τον εχινοδωρο τρυπητηρι.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνεις με τις ταμπλέτες και ποτέ στη ρίζα ακριβώς του φυτού.

Μην ακολουθείς τη δοσολογία γιατί αν κάθε μήνα βάζεις και καινούργια ταμπλέτα θα τα κάψεις (ισχύει ότι και στα φυτά επιφανείας, αν το παρακάνουμε με το λίπασμα ή την κοπριά :P απλά τα καίμε).

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω να δω πως θα παει το φυτο χωρις τον πλεκο για λιγο καιρο...αν κ πισευω οτι το κραταει καθαρο το ενυδρειο απο αλγη..

ταμπλετες μου ειπαν να τις αλλαζω περιπου καθε 6μηνες (μεχρι να λιωσουν)

το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω με τοσα που εχω ακουσει για τη δοσολογια των λιπασματων που βαζω... μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε σε αυτο? μηπως υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει στρωσει ακομα το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου; Πόσο καιρό είναι φυτεμένος στην ίδια θέση ο εχινοδορός; Τι βυθό έχεις;

Βλέποντας καλύτερα την φωτογραφία μπορώ να αποδώσω το τρύπημα των φύλλων στον pleco αλλά όχι και το κιτρίνισμα τους. Εκεί κάτι άλλο συμβαίνει...

Εγώ τις ταμπλέτες τις ανανεώνω παρατηρώντας την ανάπτυξη των φυτών που τρέφονται από αυτές. Όταν βλέπω ο ρυθμός ανάπτυξης τους να μειώνεται η παρουσιάζεται κάποιο άλλο πρόβλημα βάζω καινούργιες ταμπλέτες.

Για τα υπόλοιπα λιπάσματα (υγρά) αν το ενυδρείο σου δεν είναι φουλ φυτεμένο, θα ξεκινούσα με το 1/3 της αναγραφόμενης στη συσκευασία δόσης και από κει και πέρα πάλι με βάση την παρατήρηση θα αποφάσιζα πως θα συνέχιζα. Βέβαια σημαντικό ρόλο στις ανάγκες των φυτών για θρεπτικά συστατικά παίζει η ένταση φωτισμού και η ύπαρξη παροχής CO2. Αν τα παραπάνω υπάρχουν τα φυτά αναπτύσσονται πιο γρήγορα και πιο σωστά και συνεπώς έχουν μεγαλύτερες ανάγκες σε τροφή άρα και σε λιπάσματα.

Το αν έχει στρώσει ή όχι το ενυδρείο σου φαίνεται από τις μετρήσεις. Μηδενικά αμμωνία (ΝΗ3) και νιτρώδη (ΝΟ2) σε ενυδρείο που τρέχει κάποιο καιρό υποδηλώνουν στρωμένο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες σας.!!

το ενυδρειο μου τρεχει περιπου 1μιση μηνα.

στην ιδια θεση ειναι φυτεμενος απο τοτε που ξεκινησα το ενυδρειο.

ο βυθος μου ειναι χαλαζιακη ασπρη αμμος χωρις υποστρωμα.. χρησιμοποιω ταμπλετες και υγρο λιπασμα για τα φυτα οπως ανεφερα προηγουμενος.

τον πλεκο τον απομακρυνα προσωρινα και κλαδεψα τα λιωμενα φυλλα. ελπιζω να δω κατι καλο μετα απο αυτο.

μηπως μπορειτε να μου πειτε τωρα που ειναι αρχη καθε ποτε πρεπει να βαζω υγρο λιπασμα?

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα το Ρh μου και ειναι 8,2. εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα το Ρh μου και ειναι 8,2. εχω προβλημα?

Ναι ειναι λιγο ψηλά..ειδικα για τα Αngels !!! για τα φυτα σου ειναι εντάξει..

Link to comment
Share on other sites

στη βρυση μου ειναι 7.3 και στο ενυδρειο ειναι στα 8.2.

παρχει καποιος λογος που ανεβαινει?

υπαρχει καποιος τροπος να το ριξω ωστε να φτασει σε ιδανικες συθηκες για τα αγγελοψαρα?

εκανα τεστ με τα υγρα τεστ της ΑΡΙ και εχω αμμωνια 0 νιτρωδη 0.5 και νιτρικα περιππου 1..

επισης ξαφνικα εμφανιστικε πρασινο-μαυρη αλγη στην αμμο και στα φυλλα των φυτων. ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ...:@

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...