Jump to content

3 Aπορίες για γκαπυ!!!


Italoss

Recommended Posts

Καλησπερα για ακομη φορα.Θα ηθελα καταρχην να ευχαριστησω ολα τα members του Aquazone γιατι οι γνωσεις οι οποίες εχω παρει απο δω ειναι πραγματικα φοβερες και για την συνεχη προσπαθεια επιλυσεις απορρίων και προβληματων biggrin.gif

Σχετικα με την απορρία μου.Εχω ενα 54λίτρο ενυδρειο φυτεμενο (2 φυτακια) Θα μπουν και 2 καρυδες (αφου υποστουν την καταλληλη επεξεργασια συμφωνα με αρθρα απο το σάιτ) Και μεσα σημερα μολις εμαθα πως αντι για 3 γκαπυ του ιδίου ειδους εχω 2 απλα γκαπι και 1 endler guppy.Η τιμες μου μετα απο συζητισεις εδω μεσα και καταλληλη επεξεργασία πεσα στο επιθυμητο.Η πρωτη ερωτηση μου ειναι ποσα ψαρακια (παρομοιο μεγεθοσς με γκαπυ) μπορω να χωρεσω;Επισης χωρις να ειμαι σιγουρος πρεπει και τα 3 να ειναι αρσενικα μαλλον διοτι εχουν γονοποδιο (καλα που ειπα τον πετσοπα 1 αρσενικο κ τα αλλα θυληκα).Η 2η ερωτηση ειναι ποσα θυληκα γκαπυ να παρω (παιζει ρολο τον αν ειναι εντλερς ή μπορουν να διασταυρωθουν τα μεταξυ τους τα απλα γκαπυ με τα εντλερς)

Και η τελευταια ερωτηση ειναι θελω να ριξω μεσα 2 κορυδορες ή γατοψαρα (Δεν ξερω ποιο απο τα 2 ειναι καλυτερο) και καποιο αλλο ειδος (προεραιτικα) αλλα σε περιπτωση καποιας γεννας των γκαπυ ο πλυθησμος του ενυδρειου θα ανεβει τρομακτικα και επειδη ειναι 54λιτρο θα αντεξει η θα πρεπει να απομακρυνω τα μικρά; (αν και θα προτιμουσα να τα εχω στο ιδιο ενυδρειο διοτι δεν εχω αλλο και οικονομικα ειμαι αρκετα σφιγμενος αυτη την περιοδο blink.gif ).

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν.

Τα γκαπι και τα εντλερ μαζί ΔΕΝ μπορεις να τα βάλεις γιατι υβριδίζουν.

Αυτό σημένει ότι διασταυρονονται τα δυο είδη μεταξύ τους και βγάζουν υβρίδια ψαριών, τα οποία θα έχουν πολλα προβληματα (εαν ζησουν).

Εγω στα ίδια λίτρα ξεκινησα με ένα χαρέμι 4 ψαρια και τώρα είμαι κοντά στα 30 γκάπι. Το εαν αντέχει το σύστημα είναι καθαρά θέμα φίλτρανσης.

Πόσα υλικά χωράει το φίλτρο σου - ποσο συχνά ταίζεις - ποτε κανεις αλλαγές.

Κοριδορας δεν θα εβαζα μονο και μόνο επιδη το χαλίκη σου είναι πολυ χοντρο και εαν είδα καλα μοιαζει με λαβας. Τα κορυδόρας σκαβουν με το στόμα στην ΑΜΜΟ για αναζήτηση τροφής. Εαν το κάνουν (που θα το κάνουν) στο δικό σου χαλίκη θα τραυματιστούν.

Στη θέση σου θα έπερνα ενα χαρέμι για αρχή και θα προσθετα αλλο ένα μετά απο κανα μήνα. Αφου το φυτεβα καλαααα θα έβαζα και γαριδούλες και μετά θα απολάμβανα τις γέννες και θα ανταλαζα/χαριζα με αλλους τους γόνους :P

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Mε καλυψες για ακομη μια φορα 100% :P

Και το εντλερ τωρα τι να το κάνω;Επισης δεν θελω να παω παλι απο τον ιδιο να παρω γκαπι γιατι δεν το εμπιστευομαι.Του ειχα ζητηση 1χαρεμι και βρεθηκα με ενα εντλερ 2 αρσενικα (και ενα ακομη το οποιο ειχε πεθανει 2 μερες μετα την αγορα)

Link to comment
Share on other sites

Για τα γατοψαρα ισχυει οτι και για τους κορυδορες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο γατόψαρο αναφέρεσαι ;

Θες να σου δώσω εγω 4-5 θυλικά;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Aν σου ειναι ευκολο θα το εκτιμουσα πολυ γιατι οι πετσοπαδεσ (οχι ολοι προς θεου) μου φαινονται λιγο οτι να ναι.Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο γατοψαρο,οποιο ειναι καταλληλοτερο για συμβιωση με τα γκαπυ και συμβατο με τις τιμες του νερου

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι endler? υπάρχουν ποικιλίες καθαρόαιμων guppy που μοιάζουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρινοντας φωτο απο το ιντερνετ αυτο συμπαιρανα δεν ειμαι ομως και 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο για για να βαλεις ειτε γατοψαρα ειτε πλεκο. Θα σου ελεγα να βαλεις μονο τα γκαπυ κ κανα apple snail . Τωρα για να δουμε κ εμεις κατα ποσο ειναι γνησιο ή οχι το ψαρακι σου θα μπορουσες να βαλεις μια φωτο. να ξερεις πως γκαπακια θα μπορουσε να σου δωσει κ καποιος απο δω μεσα αρκει να βαλεις μια αγγελια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπερα μπορει να μου πει καποιος γιατι το θηλυκο γκαπυ που εχω ειναι και εγγυος απο σημερα ολο μονο του ειναι κανει τρελα κολπα βουλιαζει μονο του σα να ξεψυχαει μετα ξαναπεταγετε και μετα παλι ξαναβουλιαζει κρυβετε γενικα δε φενετε καλα ... αν μπορει ας μου εξηγησει καποιος α και ολο κατω απο το φιλτρο παει και καθετε αναποδα

Έγινε επεξεργασία - kostisrunner
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...