Jump to content

120 λίτρα μεσογειακό


Recommended Posts

Καλησπέρα

Παρακάτω σας παρουσιάζω το πρώτο μου ενυδρείο μεσογειακό , και η παρουσίαση γίνετε ώστε να πείτε την γνώμη σας όπως και να υπάρχει καταγεγραμμένη άλλη μια προσπάθεια να διατηρήσουμε στο σπίτι μας ένα μικρό κομμάτι που να θυμίζει την θάλασσα μας , να χαλαρώνουμε , τουλάχιστον για εμάς στην αθηνα που η καθημερινότητα μας έχει πολύ τσιμέντο .

Τα βραχάκια , ανεμονες και ψαρια είναι από το ίδιο σημείο κάποιας παραλίας στην ελευσίνα όπως και τα μιδια όπου δεν έχω καταλάβει εάν κάνουν η όχι σε κλειστά συστήματα , υπήρχε και ένας αχινός αλλα ήταν ήδη ταλαιπωρημένος από την θάλασσα και το πρωί τον έβγαλα καθώς παρατήρησα να του πέφτουν τα αγκάθια .

Για σκίμερ έχει γίνει κατασκευή DIY αεραντλίας όπου περιμένω την γνώμη σας .

Βιολογικό έχει λίγο siporax όπου μάλλον θα βγει όταν προσθέσω λίγο ακόμα βραχάκι .

Μετρήσεις

αλατότητα : 1028 αλλα έχει γίνει με υδρόμετρο που όπως έχω διάβαση δεν είναι αξιόπιστα και έχω ήδη παραγγείλει refectometer

οι αλλαγές γίνονται με αλάτι τις kent .

NO3 : 10-15

NO2 : 0

αμμωνία : 0

θερμοκρασία έχω λίγο ανεβασμένη στους 30 και σκέφτομαι ήδη για το πως θα φτιάξω κατασκευή με ανεμιστηράκια.

Από τροφή εχθές δοκίμασα να ταΐσω τις anemones με κατεψυγμένη του stendker για δίσκους και κάνανε party δεν αφήσανε τίποτα .

Τα ψαρια δεν τα έχω ταΐσει ακόμα πρέπει να είναι σαλπες και κέφαλοι

Μανώλης post-18360-1310205172_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - manolischania
Link to comment
Share on other sites

post-18360-1310205334_thumb.jpg Έγινε επεξεργασία - manolischania
Link to comment
Share on other sites

post-18360-1310205587_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

post-18360-1310205653_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι ανεμωνες δεν θα σου ζησουν.Οχι λογο εξοπλισμου αλλα λογου υψηλων απαιτησεων.Αυτες οι ανεμωνες θελουν πολυ περισσοτερο ακομα κ απο metal halide οπως κ οι sebae ετσι κ αυτες ζουνε πολυ ρηχα γι'αυτο κ εχουν πολυ μεγαλη απαιτηση φωτισμου(κ γι'αυτο κ οι sebae ειναι οι πιο φτηνες :P ).

Link to comment
Share on other sites

Το μύδι γνωρίζεις αν επηρεάζει το ενυδρείο αρνητικά ? δεν έχω καταλάβει ακόμα από όσο έχω ψάξει στο forum

Link to comment
Share on other sites

Το μύδι γνωρίζεις αν επηρεάζει το ενυδρείο αρνητικά ? δεν έχω καταλάβει ακόμα από όσο έχω ψάξει στο forum

To μυδι ειναι ενας οργανισμος που μεσω της αναπνοης του φιλτραρει το νερο μαζευοντας τροφη.Δυστηχως κ αυτος ειναι ενας ακομη πολυ δυσκολος οργανισμος για ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ειναι πολυ ομορφο, αλλα πιστευω οτι αν κανεις λαθη θα ερθει ευκολα τουμπα σε αυτα τα λιτρα.

Τα μεσογειακα συστηματα δεν ειναι λιγοτερο απαιτητικα απο τα τροπικα θαλασσινα.

Τα ψαρια σωστα αποφασισες να τα επιστρεψεις στη θαλασσα.

Θα ελεγα κι εγω να επιστρεψεις στο βιοτοπο τους και τις ανεμωνες αυτες και να κινηθεις αργα και προσεκτικα στην αρχη, φροντιζοντας κυριως την "καρδια " του συστηματος που δεν ειναι τα ζωντανα . αλλα ο εξοπλισμος και ο ζωντανος βραχος.

Η θερμοκρασια θελει κατεβασμα οπως λες, (προσεξε και την οξυγονωση) αλλα θα πρεπει να φροντισεις απο τωρα για την αναπληρωση και στη θεση σου θα πηγαινα για Α/Ο (αν δεν εχεις).

Βαλε κι αλλο ζωντανο βραχο και κανε συχνα μετρησεις. Το ρεφρακτομετρο ειναι must αν δεν κανεις αλλαγες απο τη θαλασσα.

Για ζωντανα-οταν σιγουρευτεις οτι ολα πανε καλα- επελεξε μικρα πλασματα της ακτογραμης, οπως γοβιοι, σαλιαρες, ερημιτες και γαριδουλες...και παλι σε μικρο αριθμο και οχι ολα μαζι.

Εχοντας την εμπειρια ενος μεσογειακου αλλα χωρις να ειμαι και γνωστης , η δικη μου αποψη ειναι οτι ενα επιτυχημενο μεσογειακο ενυδρειο για να αντεξει μακροπροθεσμα και να το ευχαριστηθει πραγματικα καποιος...θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 700 λιτρα -τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

από εξοπλισμό εκτος από το skimmer που είναι ιδιοκατασκευή ( δεν γνωρίζω αν κάνει σωστή δουλειά, πάντως βγάζει βρωμιά εάν αυτό είναι το κριτήριο στο εάν δουλεύει ) και εάν κυκλοφορητή 3000 λίτρα που έχω παραγγείλει για το συγκεκριμένο/ εξοπλισμόςυπάρχει μπόλικος ( 6 ενυδρεία με δίσκους ) . Για τα λίτρα πιστεύω είναι αρκετά τα 120 λίτρα όπου εκεί ξεκίνησα και τους δίσκους και είναι τώρα και σε 700 λίτρα , πιστεύω εάν μάθεις να συντηρείς σωστές παραμέτρους σε αυτά τα λίτρα το άμεσος επόμενο μεγαλύτερο ενυδρείο είναι ποιο εύκολα τα πράγματα , οποτε προς το παρόν η προσπάθεια διατήρησης του μεσογειακού θα γίνει σε αυτά τα λίτρα και οποιος έχει να προσθέσει μια συμβουλή , σχόλιο οτιδήποτε θα μπορούσε να βοηθήσει ,

είναι το ζητούμενο

Βράχο θα συμπληρώσω το επόμενο Σάββατο που θα πάω για ψώνια όπως και επιστροφή ακαταλληλων κατοίκων ( τις anemones σκέφτομαι να τις ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα μέχρι να μάθω κάτι παραπάνω για το είδος τους )

Ευχαριστώ

Μανώλης

Έγινε επεξεργασία - manolischania
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το θαλασσινό μέχρι τώρα , έχουν βγει σχεδόν όλοι οι θαλάσσιοι οργανισμοί μέχρι να βρω κάποιους που να κάνουν , εκτος από τις anemones( .

Προβληματισμός από μετρήσεις που δεν έχει τύχει ποτε να δω στο γλυκό :

N03 όπως και Ν02 έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν καν στο δείγμα

αμμωνία 0

Τα κεφαλόπουλα που είχα πριν τα βγάλω τρώγανε τα μύδια , μήπως τινάξανε το ενυδρείο τα μύδια ?

έκανα μια αλλαγή καλή 40 % αλλα δη άλλαξε κάτι στις μετρήσεις .

βράχο ζωντανό δεν έχω προσθέσει αλλα τον έχω σε καραντίνα με νερό από θάλασσα προς τοποθέτηση , δεν τον έβαλα φοβούμενος μήπως χρειαστεί να το ξεκινήσω από την αρχή το ενυδρείο και να τραυματιστεί μονο αυτός που υπάρχει ήδη μέσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...