Jump to content

Ζωντανός Βράχος


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κάποιος πεπειραμένος χομπίστας, πως καταλαβαίνουμε ότι ο βράχος μας είναι ακόμη ''ζωντανός''?

αυτήν την ερώτηση θα έπρεπε να την κάνω στα reef, αλλά εγώ έχω fowlr, υπόψιν ότι ο βράχος έχει αρκετή κοραλίνη επάνω!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πεπειραμένος χομπίστας, πως καταλαβαίνουμε ότι ο βράχος μας είναι ακόμη ''ζωντανός''?

αυτήν την ερώτηση θα έπρεπε να την κάνω στα reef, αλλά εγώ έχω fowlr, υπόψιν ότι ο βράχος έχει αρκετή κοραλίνη επάνω!

Που βρίσκετε ο βράχος.

Είναι στο νερό η εκτός.

Δεν βλέπεις κάποια ύπαρξη ζωής πάνω του;

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ενυδρείο πάνω από 3 χρόνια, ύπαρξη ζωής δεν βλέπω! δηλαδή τι πρέπει να δω?

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο ενυδρείο πάνω από 3 χρόνια, ύπαρξη ζωής δεν βλέπω! δηλαδή τι πρέπει να δω?

Πως είναι ο βράχος.

Δεν βλέπεις πάνω καμμια άλγη,κανένα σφουγγάρι η και κανένα σπειρογράφο;

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεχεις στο βραχο τις σωστες συνθηκες και τον εχεις μεσα στο νερο οπως λες δεν εχει κανενα προβλημα ισα ισα που αποκτα και καλυτερη βιολογια!! Η βιολογια δε φαινετε στο βραχο!!! Ενα ας πουμε μπακλιστικο ειναι να το μυριζουμε και να μυριζει θαλασσα ειναι ενας τροπος! Ελπιζω να σε βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεχεις στο βραχο τις σωστες συνθηκες και τον εχεις μεσα στο νερο οπως λες δεν εχει κανενα προβλημα ισα ισα που αποκτα και καλυτερη βιολογια!! Η βιολογια δε φαινετε στο βραχο!!! Ενα ας πουμε μπακλιστικο ειναι να το μυριζουμε και να μυριζει θαλασσα ειναι ενας τροπος! Ελπιζω να σε βοηθησα!

:):(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επάνω ή μέσα στις τρύπες δεν βλέπω τίποτα, ούτε σπειρογράφο ούτε σφουγγαράκια,

όμως είναι σε καλή (νομίζω) κυκλοφορία, και όταν μετακίνησα ένα

όντως το μύρισα και μύριζε θάλασσα! και γενικά το ενυδρείο μυρίζει θάλασσα. Η μυρωδιά της θάλασσας δεν μου φεύγει από το μυαλό,

γιατί την λατρεύω, και ασχολούμαι με τις καταδύσεις με αέρα, πάρα πολλά χρόνια!

Την ερώτηση την έκανα, μήπως επειδή έχω πολύ βιολογία, εξωτερική, αυτό επηρεάζει τον βράχο!

Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ηλία γεια σου.

Πολύ ωραίο είναι το ενυδρείο σου και μπράβο για την απόφαση σου να βάλεις ζωντανό βράχο σε FO .

Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις κάτι άλλο μέσα (ήδη είναι επικίνδυνο ) σε τόσο νέο ενυδρείο να βάλεις μεγάλα ψάρια και μάλιστα ευαίσθητα.

Κάνε υπομονή και θα ανταμωθείς χωρίς θανάτους , υπερβολικές αλγες και πολλές μετρήσεις.

Σύμφωνα με την εμπειρία μου σε 5-6 μήνες θα μάθεις το ενυδρείο σου και θα πάρει την όψη που περιμένεις.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη σου είναι να μην δοκιμάσω καμιά sinularia? γιατί έλεγα μήπως το ζωντανέψω λίγο! λόγω του ότι δεν θέλουν πάρα πολύ φωτισμό!

Όσο για τα ψάρια, που βλέπεις μεγάλα, όταν τα αγόρασα ήταν λίγο μεγαλύτερα από δίευρο! έτσι έγιναν μετά 3 χρόνια που είναι μέσα!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσε :) με δεν ήξερα ότι το ενυδρείο’ τρέχει’ τόσο καιρό…. (είδα το post 17/7 και μετά τις ψαρουκλες… :( )

Δεν είμαι κατάλληλος για να σε συμβουλέψω με τα κοράλλια (παίζω με μαλακά και εύκολα-πειραματίζομε με Led)

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο νέος βράχος θα βγάλει αλγες (όσο προσεκτικός και να είσαι)

Φαντάσου ότι εγώ μετά από 1,5 χρόνια άλλαξα το aqua space (με τα ιδία βράχια) ανακάτεψα και τον αραγονιτη (αναπόφευκτα) και ξαναπέρασα τις παιδικές ασθένειες (κυανοβακτιριο, αλγες,….)

Όποτε κάνω μια αλλαγή έχει effect , όχι άμεσα, μετά από 2-2,5 μήνες….

Link to comment
Share on other sites

Led φωτισμός είναι καλύτερος?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση….. αποδειγμένα όχι αλλά είναι τόσο οικονομικότερα σε κατανάλωση ρεύματος που είναι ελκυστικότατος ο πειραματισμός!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συζήτηση….. αποδειγμένα όχι αλλά είναι τόσο οικονομικότερα σε κατανάλωση ρεύματος που είναι ελκυστικότατος ο πειραματισμός!

Θα το ψάξω, γιατί το ρεύμα δαγκώνει, όμως πώς προσομοιάζουμε τις ακτινικές λάμπες, με μπλε LED?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω, γιατί το ρεύμα δαγκώνει, όμως πώς προσομοιάζουμε τις ακτινικές λάμπες, με μπλε LED?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=226

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον βράχο, εάν πέσει πολύ το CA μπορεί να πάθει ο βράχος?

γιατί μετά από λίγη εγκατάλειψη του ενυδρείου, το CA μετρήθηκε σε

260, και πώς ανεβαίνει? του ρίχνω Purple Up!

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία, πρόσθεσα 2 βράχους, και 2 σαρκόφυτα, μια μέρα το ένα και την επόμενη το άλλο, και το ΝΙΤΡΑΤ πήγε από 20 στο 150!!!

Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί, τι γίνεται?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ποσα κιλα ειναι οι βραχοι? μηπως ηταν ακουραριστοι..?δεν μετρας και αμμωνια...?

Link to comment
Share on other sites

Βράχοι 3 κιλά κουραρισμένοι, αμμωνία, νιτρίτ μηδενικά, μάλλον έγινε επειδή

κούνησα λίγο τους βράχους? αλλαγή νερού προγραμματισμένη για αύριο,

ή μεθαύριο.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

κανε κανα 2 αλλαγες στα κοντα τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

όσο κουραρισμένος και να είναι ο βράχος σίγουρα θα ανεβάσει νιτρικά και αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναγυρίσαμε στο 10 Νιτράτ ευτυχώς, γιατί έχω και μια sinularia και ένα σαρκόφυτο μέσα!

άυριο έχουμε αλλαγή νερού 100 λίτρα οπότε θα στρώσουμε λίγο, έχω παρατηρήσει πάντως παλαιότερα

ότι ακόμα και με τρεις αλλαγές νερού το νιτράτ δεν έπεφτε, οπότε για μένα μπορεί να βοηθά η

αλλαγή νερού, τα ζωντανά που έχουμε μέσα στο ενυδρείο, άλλα για το κατέβασμα του Νιτράτ χρειάζονται άλλα κόλπα!!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί η sinularia έχει γίνει τέλεια, το σαρκόφυτο δεν ανοίγει ολόκληρο, πάρα μόνο το 20% του μεγέθους του, τι μπορεί να το ενοχλεί, δεν καταλαβαίνω,

του άλλαξα θέση, έκλεισα την πολύ κυκλοφορία, τίποτα αυτό! οι μετρήσεις καλές, δεν ξέρω!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πολλες φορες δεν υπαρχει γιατι... με τα σαρκοφυτα.....μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...