Jump to content

SYLVANIA


iliasf

Recommended Posts

καλησπερα.εχει χρησιμοποιησει κανεις την παρακατω λαμπα http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...2pdf.php?id=230

την πηρα σημερα απο καταστημα με ηλεκτρολογικα σε τιμη 2,90 και η λαμπα που εχω σαν κυρια ειναι η η sylvania grolux http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12948.

ειναι σωστος σαν φωτισμος για τα ψαρια και τα φυτα?οπτικα δειχνει πολυ κιτρινο το αποτελεσμα και με τις 2 μαζι.

το ενυδρειο που την χρισμοποιω εχει μηκος 1 μετρο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει χρησιμοποιησει κανεις την παρακατω λαμπα http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...2pdf.php?id=230

την πηρα σημερα απο καταστημα με ηλεκτρολογικα σε τιμη 2,90 και η λαμπα που εχω σαν κυρια ειναι η η sylvania grolux http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12948.

ειναι σωστος σαν φωτισμος για τα ψαρια και τα φυτα?οπτικα δειχνει πολυ κιτρινο το αποτελεσμα και με τις 2 μαζι.

το ενυδρειο που την χρισμοποιω εχει μηκος 1 μετρο.

Καλησπέρα. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει την λάμπα που λες θα σου έλεγα να κρατήσεις την gro-lux, μιας και είναι μια από τις ιδανικότερες για φωτοσύνθεση. Τώρα αν δεν βγαίνουν τα Watt στα λίτρα που έχεις εγώ προσωπικά-χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω-θα πρόσθετα άλλη μια ίδια(gro-lux) μιας και μου αρέσει το χρώμα που βγάζει. Πάντως αν θες να την κρατήσεις και να την χρησιμοποιείς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Παρακάτω σου επισυνάπτω δύο αρχεία στα οποία μπορείς να δεις, σε ποιο φάσμα διεγείρεται η χλωροφύλλη ώστε να κάνει φωτοσύνθεση. Πάντως η gro-lux συμφωνεί απόλυτα με το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχει χρησιμοποιησει κανεις την παρακατω λαμπα http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...2pdf.php?id=230

την πηρα σημερα απο καταστημα με ηλεκτρολογικα σε τιμη 2,90 και η λαμπα που εχω σαν κυρια ειναι η η sylvania grolux http://www.sylvania-lamps.com/catalog/pdfl...df.php?id=12948.

ειναι σωστος σαν φωτισμος για τα ψαρια και τα φυτα?οπτικα δειχνει πολυ κιτρινο το αποτελεσμα και με τις 2 μαζι.

το ενυδρειο που την χρισμοποιω εχει μηκος 1 μετρο.

Καλησπέρα. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει την λάμπα που λες θα σου έλεγα να κρατήσεις την gro-lux, μιας και είναι μια από τις ιδανικότερες για φωτοσύνθεση. Τώρα αν δεν βγαίνουν τα Watt στα λίτρα που έχεις εγώ προσωπικά-χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω-θα πρόσθετα άλλη μια ίδια(gro-lux) μιας και μου αρέσει το χρώμα που βγάζει. Πάντως αν θες να την κρατήσεις και να την χρησιμοποιείς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Παρακάτω σου επισυνάπτω ένα αρχείο στο οποίο μπορείς να δεις, σε ποιο φάσμα διεγείρεται η χλωροφύλλη ώστε να κάνει φωτοσύνθεση. Πάντως η gro-lux συμφωνεί απόλυτα με το αρχείο.

post-2052-1162851443_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα παρατήρησες κι εσύ από τα σχεδιαγράμματα και από το οπτικό αποτέλεσμα, η λάμπα που πήρες εκπέμπει (εκτός από την κορυφή στα 450nm-κυανό) κυρίως στο πράσινο-κίτρινο (550-620nm). Αυτό σημαίνει πως το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι να "κιτρινίζει" αρκετά. Αντιθέτως η Grolux αν δεις το σχεδιάγραμμα έχει φάσμα περισσότερο στο ερυθρό (κι αυτό σε κορυφές και όχι μονοκόμματο όπως η άλλη). Συνδυασμός των δύο αυτών λαμπτήρων θα σου δίνει μια κιτρινοκόκκινη απόχρωση στο νερό του ενυδρείου σου. Θα μπορούσες να πάρεις μια λάμπα με φάσμα στα 6500 Κ όπως η Osram 865 η οποία είναι λευκή (daylight) με φάσμα στα 6500 Κ.

Πληροφοριακά να ξέρεις ότι προτιμούμε λάμπες όπου το φάσμα τους δεν περιλαμβάνει πολύ πράσινο και κίτρινο, μιας και όπως είπε και ο Νίκος (με το σχήμα) τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν τόσο μεταξύ του εύρους 500-600nm αλλά έξω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα παρατήρησες κι εσύ από τα σχεδιαγράμματα και από το οπτικό αποτέλεσμα, η λάμπα που πήρες εκπέμπει (εκτός από την κορυφή στα 450nm-κυανό) κυρίως στο πράσινο-κίτρινο (550-620nm). Αυτό σημαίνει πως το οπτικό αποτέλεσμα θα είναι να "κιτρινίζει" αρκετά. Αντιθέτως η Grolux αν δεις το σχεδιάγραμμα έχει φάσμα περισσότερο στο ερυθρό (κι αυτό σε κορυφές και όχι μονοκόμματο όπως η άλλη). Συνδυασμός των δύο αυτών λαμπτήρων θα σου δίνει μια κιτρινοκόκκινη απόχρωση στο νερό του ενυδρείου σου. Θα μπορούσες να πάρεις μια λάμπα με φάσμα στα 6500 Κ όπως η Osram 865 η οποία είναι λευκή (daylight) με φάσμα στα 6500 Κ.

Πληροφοριακά να ξέρεις ότι προτιμούμε λάμπες όπου το φάσμα τους δεν περιλαμβάνει πολύ πράσινο και κίτρινο, μιας και όπως είπε και ο Νίκος (με το σχήμα) τα φυτά δεν φωτοσυνθέτουν τόσο μεταξύ του εύρους 500-600nm αλλά έξω από αυτό.

αρα αν δεν βρω daylight στα 25watt να βαλω και δευτερη grolux η να παρω καποια της serra η arcadia daylight απο ενυδρειακο καταστημα?ευχαριστω για την βοηθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σίγουρα θα βρεις σε Osram 865/25W. Αλλιώς όποια από τις 2 θες μπορείς να βάλεις. Το αισθητικό (οπτικό) αποτέλεσμα που σου αρέσει εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σίγουρα θα βρεις σε Osram 865/25W. Αλλιώς όποια από τις 2 θες μπορείς να βάλεις. Το αισθητικό (οπτικό) αποτέλεσμα που σου αρέσει εσένα.

καλημερα. μηπως ξερεις καποιο καταστημα που να εχει αυτεσ τις λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. μηπως ξερεις καποιο καταστημα που να εχει αυτεσ τις λαμπες?

Σε οποιδήποτε μαγαζί με λάμπες και γενικά ηλεκτρολογικά. (Ή τουλάχιστον στα περισσότερα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Σε οποιδήποτε μαγαζί με λάμπες και γενικά ηλεκτρολογικά. (Ή τουλάχιστον στα περισσότερα!!!)

Συμφωνώ όπου έχει Osram θα βρεις, είναι κλασσική λάμπα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Osram daylight έχει 14 watt;;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδες αγορασα σημερα μια Sera blue sky royal και η λαμπα λεει

"Sylvania

Standard

F15W/154-T8

Daylight"

Δεν επρεπε να λεει blue sky? :)

Link to comment
Share on other sites

Η blue sky royal εχει 12000Κ ενώ η Sylvania Standard F15W/154-T8 Daylight είναι της σειράς 865 συνεπώς εχει 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο η δικια μου δλδ ειναι daylight? και οχι blue sky?

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο η δικια μου δλδ ειναι daylight? και οχι blue sky?

H δική σου είναι μια κλασσική daylight, όχι νούμερο 865, αλλά 154, που σημαίνει ότι είναι η standard (και φθηνότερη που υπάρχει) σειρά με δείκτη χρωματικής απόδοσης CRI=75, που χρησιμοποιείται κατά κόρον και παντού σαν απλή daylight... :)
Link to comment
Share on other sites

Αρα με εκλεψε σαν να λεμε αυτος στο pet shop?

μου πουλησε μια απλη λαμπα για blue sky?

Έγινε επεξεργασία - deJean
Link to comment
Share on other sites

Τελικα την πηγα πισω και μου την αλλαξε και μου λεει οτι καπου της ειχα δωσει και μου τις αλλαξανε

και του λεω δωσε μου τα λευτα μου πισω και πηγα σε εναν αλλο και βρηκα την ιδια και η λαμπα λεει

πανω sera blue sky royal 12000 kelvin και εχει τεραααααααααααστια διαφορα!!!! ακου λεει να μου πουλησει

μια κοινη φθορισμου των 65000Κ για 12000!!!!

τελος καλο ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σου συνιστω ανεπιφυλακτα να συνεχισεις να χρησιμοποιεις τις sylvania gro-lux . Ειναι κορυφαια λαμπα και ισως η φθηνοτερη επωνυμη . Αλλαξα προσφατα τις λαμπες και εβαλα OSRAM floral ( η καπως ετσι ) αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο την αποδοση τους. Αρκετα χαμηλοτερη αναπτυξη φυτων . :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...