Jump to content

Αεραντλια απαραιτητη ;;;


kalmichalis

Recommended Posts

Ευχαριστω για τα σχολια σου φιλε Αndreas301.Οι αποψεις μου αυτες ειναι βαση των ενδειξεων που εχω απο το phcontroler και απο τον μετρητη redox.Tωρα οσον αφορα την παρουσιαση των ενυδρειων μου θα προσπαθησω να την κανω συντομα.

Αυτή ήταν και η απάντηση που περίμενα :bowdown: Δηλαδή απλά ίσως ως ένα βαθμό ισχύει (ως ένα σημείο φυσικά γιατί όπως είπα και παραπάνω πάντα υπάρχει ένας βαθμός σχετικότητας) ότι έχεις καταφέρει να βρεις τη σωστή ισορροπία για το δικό σου ενυδρείο στη βάση της ποσότητας διάχυσης (πιθανώς αυξημένης), φωτοπεριόδου, λίπανσης, φυτομάζας κλπ.

Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι και ίσως το πιο σημαντικό αυτής της σσυζήτησης. Ισορροπία.

Περιμένουμε με ενδιαφέρον παρουσίαση φίλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα εγω δεν ειπα οτι δεν βαζουμε ποτε αεραντλια αλλα το να την εχω 24 ωρες το 24ωρο σε φυτεμενο το βρισκω λιγο υπερβολικο :bowdown:

Αν την εχεις ολη μερα να δουλευει και εχεις ενα ενυδρειο με diy co2 η ριχνεις co2 σε ζουμακι θα μεινει τιποτα μεσα?Εγω ειμαι υπερ στο να υπαρχει μια αεραντλια αλλα να μη δουλευει στο φουλ,ας αναβει το βραδυ οπως ειπες και εσυ.Εγω παντως στο δικο μου με το diy co2 που ειχα ,ειχα και καλη αναταραξη,ηταν και φουλ φυτεμενο και ποτε δεν αντιμετοπισα προβλημα ελειψης οξυγονου :)

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα εγω δεν ειπα οτι δεν βαζουμε ποτε αεραντλια αλλα το να την εχω 24 ωρες το 24ωρο σε φυτεμενο το βρισκω λιγο υπερβολικο :bowdown:

Αν την εχεις ολη μερα να δουλευει και εχεις ενα ενυδρειο με diy co2 η ριχνεις co2 σε ζουμακι θα μεινει τιποτα μεσα?Εγω ειμαι υπερ στο να υπαρχει μια αεραντλια αλλα να μη δουλευει στο φουλ,ας αναβει το βραδυ οπως ειπες και εσυ.Εγω παντως στο δικο μου με το diy co2 που ειχα ,ειχα και καλη αναταραξη,ηταν και φουλ φυτεμενο και ποτε δεν αντιμετοπισα προβλημα ελειψης οξυγονου :)

Επί της ουσίας συμφωνούμε :thumbup:

Ό,τι γράφτηκε ήταν με καλή διάθεση (όπως πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας συμφωνούμε :)

Ό,τι γράφτηκε ήταν με καλή διάθεση (όπως πάντα)

Ναι συμφωνουμε Ανδρεα και εννοειτε πως οτι γραφτηκε ηταν με καλη διαθεση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ο καθε ενας απο εμας εχει βρει καποιες ισοροποιες στην χρηση ή μη της αεραντλιας.

Προσωπικα στο φουλ φυτεμενο μου εχω μονο μια ελαχιστη αναταραξη της επιφανειας απο την εξοδο του φιλτρου για οξυγωνοση και διασπαση των λιπων, και μετα φυσικα η μεγαλυτερη πηγη οξυγωνου ειναι τα ιδια τα φυτα!

Οταν ομως εχουμε πχ λιγα φυτα αργης αναπτυξης σε συνδιασμο με μεγαλη ιχθιοφωρτωση αρα και πολλα αποβλητα που θα πρεπει να οξειδωθουν και να διασπαστουν απο τα βακτηρια τοτε περαν της αναταραξης θα μπορουσε να βοηθησει και μια αεραντλια επιπλεων μια που το οξυγωνο ειναι το μεσων οξειδωσης των οργανικων ουσιων και μπορουμε να εχουμε ελειψη οξυγωνου ακομα και για τα ψαρια μας.

Οπως και να εχει η ισοροποια σε ενα κλειστο οικοσυστημα ειναι η αρχη και το τελος γιατι και η υπερβολικη οξειδωση μπορει να προκαλεσει ευτροφισμο λογο πολλων ανοργανων στοιχειων που δεν θα προλαβαινουν τα φυτα μας να αποροφυσουν και τοτε οι αλγες παραμονευουν συν του οτι η μεγαλη συγκεντρωση αποβλητων σε συνδιασμο με την συψη αυτων αυξανουν και την συγκεντρωση και των παθογωνων βακτηριων που μπορουν να βλαψουν και τα ψαρια μας.

Αν και ξεφυγα λιγο απο το θεμα, αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι το οτι η αεραντλια δεν ειναι ενα απαραιτητο μεσο απο την στιγμη που εχουμε τις σωστες ισοροποιες στο ενυδρειο μας και πιστευω περαν των σωστων μηχανικων και βιολογικων φιλτρων τα φυτα ειναι αλλο τοσο απαραιτητα για να εχουμε ενα υγιες ενυδρειο, αλλιως οι τακτικες αλλαγες νερου και ο τακτικος καθαρισμος των μηχανικων φιλτρων ειναι τ Α και το Ω με αεραντλια ή χωρις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...