Jump to content

Φωτισμός για το βράδυ


veko

Recommended Posts

Άκουω γνώμες για νυχτερινό φως που θα απαλλάσσει τα ψάρια από το άγχος. Προσανατολίζομαι σε λεντοταινία 3m.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Άκουω γνώμες για νυχτερινό φως που θα απαλλάσσει τα ψάρια από το άγχος.

λιγο υπερβολικο μου φαινεται αυτο που ειπες..... :(:)

συνηθως για τα δικα μας ματια βαζουμε φεγγαροφως,και λιγοτερο για το ''αγχος'' των ψαριων μας...

ΥΓ.η λεντοταινια που σκεφτεσαι ειναι μια απλη φτηνη και σχετικα δοκιμασμενη λυση.εξαρταται βεβαια και απο την ποιοτητα που θα βρεις και θα το καταλαβεις αυτο σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

λιγο υπερβολικο μου φαινεται αυτο που ειπες..... :):bowdown:

συνηθως για τα δικα μας ματια βαζουμε φεγγαροφως,και λιγοτερο για το ''αγχος'' των ψαριων μας...

ΥΓ.η λεντοταινια που σκεφτεσαι ειναι μια απλη φτηνη και σχετικα δοκιμασμενη λυση.εξαρταται βεβαια και απο την ποιοτητα που θα βρεις και θα το καταλαβεις αυτο σε βαθος χρονου.

Κάποια πληροφορία για πριν την αγορά γίνεται;Είδος χρώματος θερμό,ψυχρό ή μπλε;Μάρκα λεντοταινίας;Αριθμός λεντ για ενός μέτρου καπάκι;Κάποια λινκ για το καλύτερο φεγγαρόφως;Τώρα υπερβολή είναι κάτι σχετικό στο χόμπι μας.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ο νυχτερινός φωτισμός δεν πρέπει να μένει ενεργός για όλη τη διάρκεια της νύχτας.Τα ψάρια χρειάζονται κάποιες ώρες πλήρους συσκότισης για να ξεκουραστούν,καθώς δεν έχουν βλέφαρα να κλείσουν.

Θα πρότεινα 1 και μόνο led στα 12V , 1 watt ψυχρού λευκού.

t10-led.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης στα ΙΚΕΑ εχει λεντοτενια ενα μετρο αδιαβροχη μεσα σε πλαστικο ,με μετασχηματιστη.Μονο 12 ευρω .

Τα watt του ειναι 1,2.Αξιζει. :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας για τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις σας και εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι ένα φεγγαροφως για 3 ώρες μετά τον κύριο φωτισμό είναι ότι πρέπει.

Συμφωνώ με τον FotisGt.Τα ψάρια δικαιούνται να έχουν ένα διάστημα πλήρους συσκότισης.

Μην ξεχνάμε και οτι είτε θάλασσα είναι είτε λίμνη,ποτάμι το βράδυ μόνο το φεγγάρι φωτίζει.

Και όχι συνέχεια.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...