Jump to content

Γκουράμι


aggelonias

Recommended Posts

εν ολιγης η ιστορια..ενας φιλος εχει στο ενυδρειο του 4 γκουραμι..2 αρσ 2 θυλ...λαθος συνδιασμος αλλα το εκανε το λαθος..το προβλημα ειναι οτι τα 2 αρσενικα παλευουν συνεχεια με αποτελεσμα το ενα απο τα 2 να εχει χασει το ενα του ματι...(δεν το ηξερα οτι παλευουν μεχρι τετοιου οριου)συνεχιζω λοιπον..αποφασισε να βγαλει το χτυπημενο γκουραμι απο το ενυδρειο και να το χαρισει σε πετ σοπ..λογο ομως της καταστασης του δεν το δεχετε ο πετσοπας..ετσι η επιλογες ειναι 2..η το υιοθετω εγω αλλα πρεπει αναγκαστικα να μπει στο 63 λιτρων ενυδρειο μου μαζι με τα ζοωτοκα μου η του κανει ευθανασια.κατι που ειναι πολυ κριμα..δωστε μου τα φωτα σας..να το κρατισω?και εαν ναι υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργισει προβλημα στα ζοωτοκα μου?το ειδος του ειναι Pearl Gourami

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να βαλεις μια αγγελια εδω και να το χαρισεις γιατι στα 63 λιτρα με ζωοτοκα θα εχει προβλημα,θελουν μαλακο νερο τα γκουραμι

Link to comment
Share on other sites

αρχικα να σου πω πως το γνωρισμα ενος καλου χομπιστα ειναι η υπομονη πραγμα που μαλλον δεν το εχεις πολυ αναπτυξει..... :bowdown:

απο εκει και μετα τα γκουραμι απο τη φυση τους ειναι τσαμπουκαδες μεταξυ τους...και να απομακρυνει το ενα ο φιλος σου αυτο δεν σημαινει πως θα ησυχασει απο καυβγαδες...μετα τα pearl οπως και τα blue ειναι παλιοχαρακτηρες.....υπαρχουν και πιο ηρεμα ειδη οπως πχ τα dharf....

Link to comment
Share on other sites

οκ ..απλα δεν ηθελα να ταραξω τα ψαρακια μου βαζοντας μεσα ενα ψαρι για το οποιο δεν γνωριζω πολλα.... :bowdown: και υπηρχε η πιθανοτητα να μου χαλασει την γαληνη του ενυδρειου μου......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...