Jump to content

Paludarium-vivarium


Recommended Posts

Παιδια χαιρετω..ασχολουμΑΙ ΜΕ τα ενυδρεια 2,3 χρονακια τωρα με κυριως ζωοοτοκα αλλα εχω στησει και και με δισκους η και αγγελοψαρα σε φιλους μου οι οποιοι ειχαν την οικονοομικη ευχερεια και τον χωρο να χουν μεγαλα ενυδρεια..

Σκεφτομαι να κανω κατι ..καταρρακτωδες..κατ βασην ναι καλα καταλαβατε κατι με καταρρακτη..λιγα φυτα..ενυδρυοφιλα μαλλον....απλα εχω αρκετες αποριες..

πχ..πως θα ανακυκλουται το νερο αφου η σταθμη του θαναι χαμηλη;; και για να φτιαξω την πλατη..εκτος απο τις ετοιμες τυπου jewel μπορω να χρησιμοποιησω πολυστερινη η θα μουχλιασει;;

Καλη συνεχεια σε ολους,

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω κατι ..καταρρακτωδες..κατ βασην ναι καλα καταλαβατε κατι με καταρρακτη..λιγα φυτα..ενυδρυοφιλα μαλλον....απλα εχω αρκετες αποριες..

Καλώς τον

Θα βάλεις μόνον ψάρια ή σκέφτεσαι να βάλεις και βατραχάκια

Για να κάνεις κάτι καταρακτώδες θα πρέπει να εχεις και λίγο ύψος

Ένας καταρράκτης ή.......πολλαπλοί καταρράκτες

Τι διαστάσεις σκέφτεσαι να του δώσεις!

Το ύψος του νερού δεν θα πρέπει να σε προβληματίσει γιατί σχεδόν όλοι οι κυκλοφορητές σε καλύπτουν.

Πλάτη μπορείς να κάνεις με μπλέ φελιζόλ (Dow) και να το φιλοτεχνήσεις όπως θέλεις χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

βασικα χωρις τιποτα μονο φυτα..και αυτα το σκεφτομαι...υπαρχουν ειδικα; η τα κανονικα ενυδρειου; υψος 60εκ..βασικα ενα 60 αρι ενυδρειο περιπου.υποστρωμα;; ενυδρειακο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδες χαιρετω..βασικα αποφασισα να μεατρεψω το 40αρι ενυδρειο φυτεμενο του Γριβα ( μονομαχος) σε riparium..απλα το θεμα ειναι οτι Κυπρο δεν βρισκεις και φυτα υδροφιλα ευκολα..

ΑΠΟΡΙΕΣ:

ΤΟ φιλτρο δεν πρεπει να καλυπτεται μεχρι το στομιο πανω ψηλα με νερο; η μονο το κατω μερος που βασικα ειναι η εισοδος του νερου;

εαν δηλαδη εχω το μισο ενυδρειο με νερο και το φιλτρο το βγαζει σαν καταρρακτης και καλυψω το στομιο μπροστα με πετρες κτλ..ξερω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σίγουρα να κάνεις κάτι σαν καταρράκτη αυτό που πρέπει να είναι μέσα στο νερό είναι η είσοδος του νερού , η έξοδος μπορεί να είναι όπου θες αρκεί να έχει το φίλτρο την ανάλογη δύναμη ( πιστεύω πως το δικό σου θα την έχει μιας και δεν είναι κάτι το τεράστιο)

Link to comment
Share on other sites

βασικα φοβομουν να μν καει..το δοκιμασα σενα 10λιτρο..καλα πηγε και θα συνεχισω να κανω δοκιμες σε υλικα..θα μετεστεγασω τον μονομαχο εκει για μια μερα και θα φτιαξω το δικο του 40λιτρο..καπως ετσι θα το κανω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...