Jump to content

το κερατοφυλλο μου εχασε το χρωμα του κε διαλιθηκε μεσα σε 2 μερες!


Recommended Posts

η ιστορια εχει ως εξης 2 μερες μετα την επιστροφη μου απο 10 ημερες διακοπες εκανα μια αλλαγη νερου σχεδον 50%(15+λιτρα) στο 35λιτρο εδυδρειο μου αλλα αντι να ριξω ποσοτητα bio nitrivec αντιστιχη του καινουριου νερου(15 λιτρα) εριξα ποσοτητα αντιστιχη για 30-35 λιτρα

επισης εμπιξα μεσα στο βυθο για πρωτη φορα και μια ταμπλετα της sera floreplus σε βαθος 1-2 εκατοστα διπλα σε μια ριζα φυτου

το ενυδρειο μου μεσα tora εχει 2 φυτα bacoba caroliniana kai 2 valisineria

απο ψαρια εχει 10 μωρα γκαπι απο μισο μηνα εως 2 μηνων

πριν φυγω διακοπες ειχε ακομα 2 ενηλικα γκαπι θυλικα +το κερατοφυλλο που τωρα δεν υπαρχει πια

το κερατοφυλλο 2 μερες μετα την αλλαγη εχασε το χρωμα του και εγινε ενα πολυ ανοιχτω λαχανι πρασινο και οταν το επιασα να δω τι εχει κιριολεκτικα μου εμινε στο χερι ...ολα να φυλλα εφυγαν και εμεινα να κραταω μονο τα κοτσανια

πιστευω οτι ο λογος οι οι λογοι που χαλασε το κερατοφυλλο μπορει να ειναι αυτοι¨:

1)μπορει επειδη εριξα υπερβολικο sera bio nitrivec να εξαφανιστηκαν ολα να νιτρικα(αμωνιο) και να πεθανε το φυτο επειδη δεν ειχε φαει

2)μπορει να φταιει η ταμπλετα της sera floreplus που εβαλα για πρωτη φορα στο ενυδρειο

3)μπορει να φταιει η ζεστη ....η θερμοκρασια του νερου εχει φτασει τους 31+

4)μπορει να φταινε να σαλιγκαρια λαθρεπιβατες που το περιτριγηριζαν

5)μπορει να φταιει η ταμπλετα της serα holiday που ειχα ριξει στο ενυδρειο για τροφη πριν φυγω για διακοπες

παρακαλω βοηθηστε με ...γιατι χαλασε το κερατοφυλλο????

αυριο φευγω παλι για 14 μερες τι να κανω να παρω αλλο κερατοφυλλο η θα χαλασει και αυτο???

σορρυ αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η θερμοκρασία σου λέω εγώ, με 31 βαθμούς μέσα στο ενυδρείο είναι φυσιολογικό να μην αντέξει, βρες τρόπο ψύξης με ανεμιστηρακια ή chiller για να μην έχεις και άλλες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

κατα 99 % ειναι η θερμοκρασια (και ισως το σκαμπανεβασμα το αποτομο στην αλλαγη νερου ) οπωσ και να εχει 31 ειναι πολυ υψηλη θερμοκρασια και για guppy αλλα και για το φυτο

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση

εδω ομως και 1 με 1,5 μηνα ειναι η ιδια θερμοκρασια και δεν παθενε τπτ ....

λες να χαλασε σιγα σιγα????

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα τα γκαπι επειδη γεννηθηκαν σε τετεια θερμοκρασια νομιζα οτι δεν θα εχουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλάνε κατευθείαν, αλλά εγώ απορώ με τέτοιες θερμοκρασίες πως δεν έχασες και αλλά από φυτά και ψάρια, όπως και να 'χει πάντως πρέπει να πάρεις δραστικά μέτρα γιατί αν ξαναφυγεις για τόσο μεγάλο διάστημα όπως λες θα υπάρξουν σίγουρα και άλλες απώλειες, με τα ανεμιστηρακια θα κανεις πάντως δουλειά και οικονομικά αλλά θα έχεις μεγάλη εξάτμιση νερού.

Link to comment
Share on other sites

ουφ κακοτυχια σημερα ειναι κυριακη και αυριο θα χεκινησω πριν ανοιξουν τα μαγαζια :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου, αν δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι τότε τουλάχιστον άφησε κάποια παράθυρα ανοικτα να κάνει ρεύμα για να μην ανέβει πολύ η θερμοκρασία δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

μπορει αυτο να κανω αλλα μπορει να βαλω ομως ενα μικρο ανεμιστιρα που εχω για το δωματιο να χτυπα το ενυδρειο......φοβαμαι ομως μηπως γινη μεγαλη ψυξη και παγωσει το νερο

Link to comment
Share on other sites

συνδιασμος 1 και 3 με τη θερμοκρασια να παιζει τον βασικο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγεις καταστάσεις με την συνεχή λειτουργία του ανεμιστηρα βαλε ένα χρονοδιακόπτη και ρύθμισε το άνοιγμα και το κλείσιμο του.

Link to comment
Share on other sites

συνδιασμος 1 και 3 με τη θερμοκρασια να παιζει τον βασικο ρολο.

και εγω αυτο νομιζω αλλα μολις εμινε χωρις τροφη χαλασε ενω πριν ηταν μια χαρα και ειχε αναπτυξη..

Για να αποφύγεις καταστάσεις με την συνεχή λειτουργία του ανεμιστηρα βαλε ένα χρονοδιακόπτη και ρύθμισε το άνοιγμα και το κλείσιμο του.

μαλλον αυτο θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

η ιστορια εχει ως εξης 2 μερες μετα την επιστροφη μου απο 10 ημερες διακοπες

Περαν των θερμοκρασιων που ειναι υψιλες, αυτες τις ημερες που ελειπες ειχες τα φωτα να αναβουν και να σβηνουν;

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει χρονοδιακοπτει στη λαμπα του ενυδρειου και το ειχα ριθμησει για 10 ωρες την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...