Jump to content

εσωτερικο φιλτρο Juwel Rio 400


tsap

Recommended Posts

παιδια αποφασισα να το βγαλω αλλα το ενυδρειο ειναι γεματο.εαν το βγαλω θα εχω προβλημα με τα ψαρακια?

ξερετε κανα ευκολο τροπο να το βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsap αν εχεις εξωτερικο φιλτρο στρωμενο που τρεχει συνχρονως με το εσωτερικο και σε καλυπτει απο αποψη λιτρων τοτε δεν θα εχεις προβλημα .

Τωρα για να βγαλεις το εσωτερικο του Rio 400 ο τροπος ειναι ο εξης : περνεις μια μπετονια ή μια χορδη κιθαρας ψιλη την περνας στην γωνια μεταξυ γιαλας και πλαστικου του φιλτρου (εξωτερικη πλευρα φιλτρου)και αυτη θα βγει στο κατω μερος του φιλτρου στο κενο που υπαρχει ,τραβας τις δυο ακρες προς την μια πλευρα να κοπουν οι σιλικονες που κρατανε το φιλτρο και μετα προς την αλλη πλευρα και το πηρες στο χερι το εξωτερικο .

Για να βγαλεις μετα τις σιλικονες απο το τζαμι με ενα ξυραφι ,λεπιδα βγενουν μια χαρα .

Καλη επιτυχια :) .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εξωτερικο φιλτρο αλλα ελεγα να βαλω αυτο εαν το βγαλω στο sump και να το εχω εκει να δουλευει.

τωρα φοβαμαι επειδη στο κενο αναμεσα στις σιλικονες εχει μαζεψει καποια αλγη και φοβαμαι μην απλωθη σε ολο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsap το προβλημα δεν ειναι η αλγη αλλα οτι δεν εχεις φιλτρο και θα μηνεις χωρις βιολογια .Ετοιμασε πρωτα το sumb (υλικα ,αντλια κλπ) βαλε μπολι απο το εσωτερικο και βαλτο να τρεχει συνχρονως και μετα απο καιρο οταν θα ειναι Ο.Κ.το sumb βγαζεις το εσωτερικο .

Γραψεμας λιγα λογια για το ενυδρειο σου (διαστασεις , αριθμο και ειδος ψαριων , τα υλικα του εσωτερικου , χρονο που τρεχει το ενυδρειο και πιες αλαγες σκεφτεσε να κανεις ; ) για να ξερουμε με τι εχουμε να κανουμε .

Έγινε επεξεργασία - johnm62
Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsap εσυ εχεις reef οποτε εγω πασο . Ας πουν οι γνωριζοντες απο reef .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...