Jump to content

5 νέες Amano άφαντες!


Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες αγόρασα για πρώτη φορά γαρίδες amano για το ενυδρείο μου που τρέχει 1,5 χρόνο.Πριν τις βάλω στο ενυδρείο έκανα προσαρμογή για περίπου 2 ώρες.Τις ρίχνω μέσα και έπεσαν με τα μούτρα στην άλγη.Μια χαρά λέω μέσα μου,όλα καλά!Αμ δε! :) Την επόμενη μέρα που γύρισα από τη δουλειά και είπα να καθήσω να χαζέψω λίγο τις γαρίδες μου, δεν έβρισκα καμία!Ούτε ζωντανή ούτε νεκρή!Σαν να είχαν εξαφανιστεί.

Πώς μπορεί να χάθηκαν έτσι 5 γαρίδες μαζί?Το ενυδρείο είναι 180 λίτρα, φυτεμένο και από ψάρια έχω τιγράκια και serpae tetra.Η θερμοκρασία είναι στους 28 βαθμούς και οι συνθήκες νερού

PH:7,5

NH4:0

NO2:0

NO3:15

GH,KH:10

Link to comment
Share on other sites

Ειχες αλλες γαριδες μεσα;Για να μην μπορεις να τις βρεις ουτε νεκρες,σημαινει οτι εγινε ...... καταναλωση :)

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε λίγο καλύτερα σε όλες τις κρυψώνες και ιδίως στο εσωτερικό φίλτρο (αν έχεις) !

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα δυο μέρες που ψάχνω παντού και δεν έχω βρει καμία.Στο εσωτερικό φίλτρο δεν έχω κοιτάξει.Θα δω κι εκει.

Άλλες γαρίδες δεν έχω,αλλά έχω αρκετά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και anentome helena.Μήπως την έκαναν τη ζημιά τα τιγράκια?Αν και την πρώτη μέρα που έβαλα τις amanο και τις παρατηρούσα δεν τις πείραζαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα να μην ανησυχεις....οι αμανο ειναι ''μανουλες'' στην καλυψη-αποκρυψη.κατι σαν λοκατζηδες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να τις πειραξαν,καπου κρυμμενες θα ειναι.Και στο δικο μου μη νομιζεις οτι κοβουν βολτες και τις βλεπω συνεχεια.Σπανια.Γενικα ειναι πολυ ανθεκτικες,καποια στιγμη θα τις δεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ δύο και είναι συνέχεια κρυμμένες, καμμια φορά τις βλέπω όταν πεινάσουν και βγουν έξω.

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω?Μακάρι να έχετε δίκιο και να κρύβονται.Γιατί εκτός από την πρώτη μέρα που τις έβαλα στο ενυδρείο δεν τις έχω ξαναδεί κι έχει περάσει μια εβδομάδα.Σήμερα που θα κάνω αλλαγή νερού ελπίζω να βρω καμία.

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωσε φιλε μου.εγω καποτε που ειχα σε 200 λιτρα,τις εβαλα και τις ξαναδα,κανα χρονο μετα......οποτε... :)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα! :) Έκανα χτες την αλλαγή νερού, έβαλα και σκούπα βυθού αλλά δεν είδα καμιά γαρίδα να τρέχει να κρυφτεί όπως περίμενα.Μάλλον άδικα ελπίζω να τις ξαναδώ.Σίγουρα θα έγιναν τροφή για τα τιγράκια και τα helena.Αλλά το ερώτημα είναι γιατί πέθαναν όλες μαζί και μια μέρα μόλις μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα! :) Έκανα χτες την αλλαγή νερού, έβαλα και σκούπα βυθού αλλά δεν είδα καμιά γαρίδα να τρέχει να κρυφτεί όπως περίμενα.Μάλλον άδικα ελπίζω να τις ξαναδώ.Σίγουρα θα έγιναν τροφή για τα τιγράκια και τα helena.Αλλά το ερώτημα είναι γιατί πέθαναν όλες μαζί και μια μέρα μόλις μετά την εισαγωγή τους στο ενυδρείο?

Να πω και εγω την γνωμη μου?Πιστευω οτι ειναι καπου μεσα οι γαριδες γιατι για να τις εφαγαν τα τιγρακια το βλεπω δυσκολο λογο του οτι ειναι μεγαλες γαριδες οι αμανο,αν ηταν red cherry θα ελεγα οτι υπαρχει περιπτωση να εγιναν γευμα,εκτως αν υπαρχουν καπιοι παραγωντες στο ενυδρειο σου που θανατωσαν τις γαριδες.Πες μας λιγο μετρησεις και θερμοκρασια

Ακυρο τις ειδα τις μετρησεις σου,ειναι μια χαρα.Μαλλον καπου εχουν χωθει.Κοιταξες μεσα στι φιλτρο σου?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Άπο την δική μου εμπιρεία θα σου έλεγα να μην ανυσηχείς. Στα 240 λίτρα που έβαλα 6 έκανα μια βδομάδα να τις δω. Τελικά ήταν μαζεμένες ψηλά, στην θερμάστρα, στο μπεκ κτλ. Τώρα μετά από 3 μήνες αλωνίζουν όλο ο ενυδρείο. Στο 40λιτρο που έβαλα 3 ήταν κρυμένες κάτω από μια ανούπια πάλι για μια βδομάδα. Γενικά θέλουν λίγο χρόνο να προσαρμοστούν στο περιβάλλον. Κάνε υπομονή :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω ικανά τα τιγρακια?? Γιατι αυτα τα ψαρια τρωνε τα παντα!!! Καποτε ταιζα τιγρακια στο πατρικο μου με γαρίδα κατεψυγμένη!!! Ειναι ανελέητα αμαν ειναι θεμα τροφής!!

Αλλα οκ..μακάρι να ειναι κριμένα και να τα δεις σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω ικανά τα τιγρακια?? Γιατι αυτα τα ψαρια τρωνε τα παντα!!! Καποτε ταιζα τιγρακια στο πατρικο μου με γαρίδα κατεψυγμένη!!! Ειναι ανελέητα αμαν ειναι θεμα τροφής!!

Αλλα οκ..μακάρι να ειναι κριμένα και να τα δεις σύντομα!!

Η αλήθεια είναι ότι τρώνε τα πάντα τα άτιμα!Μια φορά έπεσε μια κακόμοιρη μύγα μέσα στο ενυδρείο και έγινε μεζές σε δευτερόλεπτα!Θα κάνω υπομονή και ελπίζω να είναι κάπου κρυμμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αγόρασα και εγώ 9 γαρίδες αμανο το Σάββατο.

Την μία την βρήκα ψώφια την άλλη μέρα το πρωι και άλλη μία την βρήκα σήμερα ψώφια με μισοβγαλμένο το κέλυφος(μάλλον πέθανε κατα την αλλαγή :-( ).

Τις υπόλοιπες τις βλέπω συνέχεια κρυμμένες μέσα σε μια ρίζα που έχω και δεν ξεμυτάνε ούτε εκατοστό από εκει...

Έχω προσπαθήσει να της δελεάσω βάζοντας τριχοειδή άλγη που έχω πάνω στη ρίζα και βάζοντας αγγούρι αλλά τίποτα...!!!

Συνεχίζεις και έχεις το ίδιο πρόβλημα με τις γαρίδες φίλε μου...

Γνωρίζει κάποιος είναι θέμα προσαρμογής ακόμη????

Link to comment
Share on other sites

εγω έβαλα εχθες 5 blue pearl και μόλις πριν λίγο είδα την μια! δεν νομίζω να σου έχουν γίνει γεύμα πρέπει να σου έχουν χωθει κάπου κανε λίγο υπομονή και θα δεις εύχομαι να τις δεις γιατι και εγω απο χτες είχα σκάσει!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω φιλε την ημερα μου εμφανιζονται σπανιως...τις εψαχνα για ωρες και δεν τις εβρισκα πουθενααα...μπορει να μπαινουν ακομη και κατω απο ξυλα ,πετρες αν εχεις....λογικα θα τις βρεις.....

Link to comment
Share on other sites

αμανο γαριδες = αμα δεν θελουν να τις δεις δεν τις βλεπεις!

Οι δικες μ οταν τις εβαλα τις ειδα μετα απο 3 μερες και αυτο γιατι πεινασαν!

Τωρα μερα νυχτα βολταρουν (οπως αναφερανε οι προλαλισαντες ειναι θεμα προσαρμογης)!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...