Jump to content

Κιτρινη Anubias


Recommended Posts

Εχω 3-4 ανουμπιες δεμένες σε ενα ξύλο με τις ρίζες εκτος χώματος. Τον τελευταιο μήνα όμως παρουσιάζουν κίτρινα φύλλα. Έχουν συνολικά 4-5 κίτρινα φύλλα. Τι λέτε να φταίει? Μήπως η άνοδος της θερμοκρασίας?Τωρα το καλοκαίρι είναι στο πάνω μέρος του νερού σταθερά στους 30-31.

Από λίπανση βάζω seachem flourish 1 καπακι την εβδομαδα.

Δεν έχω CO2.

Δεν έχω κάνει καμιά αλλαγή τελευταία εκτος του καινούριου εξωτερικού φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3-4 ανουμπιες δεμένες σε ενα ξύλο με τις ρίζες εκτος χώματος. Τον τελευταιο μήνα όμως παρουσιάζουν κίτρινα φύλλα. Έχουν συνολικά 4-5 κίτρινα φύλλα. Τι λέτε να φταίει? Μήπως η άνοδος της θερμοκρασίας?Τωρα το καλοκαίρι είναι στο πάνω μέρος του νερού σταθερά στους 30-31.

Από λίπανση βάζω seachem flourish 1 καπακι την εβδομαδα.

Δεν έχω CO2.

Δεν έχω κάνει καμιά αλλαγή τελευταία εκτος του καινούριου εξωτερικού φίλτρου.

Καλησπέρα,

οι ανούμπιες είναι δύσκολο να χαλάσουν, εκτός αν οι ρίζες τους είναι σάπιες.

Ανέβασε μια φωτογραφία αν μπορείς για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.

Στη θέση σου θα προσπαθούσα να βοηθήσω το φυτό ίσως με λίγο σίδηρο. Από φωτισμό πως πας;

Link to comment
Share on other sites

κοψε τα κιτρινα φυλλα,κανε συχνες αλλαγες νερου να φρεσκαρεις το ενυδρειο σου και βαλε κανα ανεμιστηρακι γιατι ακομη και οι ανουμπιες σε 30,31+ μονιμα.......θα σου βγαλουν καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανούμπιες βρίσκονται στα όρια των θερμοκρασιών που αντέχουν όπως μπορείς να δεις εδώ αλλά και στη σελίδα της tropica για κάθε είδος ξεχωριστά. Συνεπώς πολύ πιθανόν το πρόβλημα σου να ε ίναι η θερμοκρασία.

Τι άλλα φυτά έχεις και σε πόσα λίτρα; Τι φωτισμό; Αλλαγές νερού κάθε πότε και σε τι ποσοστό;

Το χαρακτηριστικότερο σημάδι έλλειψης σιδήρου είναι το κιτρίνισμα του φύλλου ενώ τα νεύρα του παραμένουν πράσινα. Στη συνέχεια τα φύλλα γίνονται διαφανή και λιώνουν. Το seachem flourish περιέχει σίδηρο. Και πολύ προσοχή στη χρήση σιδήρου στη λίπανση. Περίσσεια σιδήρου στο νερό έχει σχεδόν βέβαιο αποτέλεσμα την έκρηξη άλγεων.

Ακολούθησε τις συμβουλές του klaz... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...