Jump to content

Φυτεμένο 23λτ με Betta


Frangisk

Recommended Posts

κουρέας έπρεπε να γίνεις μιχάλη :D:hysterical:

πολύ ωραίο και η μικρη ζούγκλα όμως ηταν πολύ ωραία

Μπάρβο και τον μονομαχούλη να τον χέρεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:hysterical::hysterical:

Ευχαριστώ Βασίλη :hysterical:

Τώρα θα το αφήσω να πυκνώσει ξανά (αφού το έφερα εκεί που ήθελα) οπότε ... προσεχώς ΖΟΥΓΚΛΑ :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν το "κούρεμα" του θάμνου :D (polysperma)

CIMG1397.jpg

Και μετά....

CIMG1401.jpg

Τι λέτε, ποιο είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το συζητώ. Σαφώς καλύτερο μετά το κλάδεμα.

Πολύ όμορφο εξελίσσεται το ενυδρειάκι... Να το χαίρεσαι.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ανανέωση μετά από καιρό, οι βαλισνέριες μεγάλωσαν αρκετά και το πολύσπερμα έχει γίνει θάμνος πια. Ομόρφηνε το σπίτι του μονομάχου μου νομίζω. Την άλλη εβδομάδα θα μπει και ο θερμαντήρας και θα είναι πια πλήρες :bigemo_harabe_net-64:

CIMG1450.jpg

CIMG1452.jpg

CIMG1451.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη,μια χαρα φιλε το σπιτακι του κυριουλη :D

H riccia που ειναι ρε φιλε?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η riccia μετά από αλλεπάλληλα "ψαρέματα" με το δίχτυ για να βγάλω τα κλαδιά που αιωρούνταν και βούλωναν το φίλτρο, βγήκε μια και καλή από το ενυδρείο. Ήταν όμορφη μεν αλλά πολύ "μπελαλίδικη"... :(

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μιχαλη και παλι...μια παρατηρηση:πρεπει να παρεις πιο καλη φωτογραφίκη χα χα χα.οι φώτο το αδικουν πολυ.ο κυριουλης σου μεσα στο παλατακι του την περναει αψωγα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας κάνουμε κι εδώ μια ανανέωση, με νέες φώτο μετά από το σημερινό κλάδεμα. Ευχαριστώ Βασίλη για το υπέροχο φυτό επιφανείας που μου έδωσες. (πως το λένε όμως ρε γμτ ; :hysterical: )

CIMG1615-1.jpg

CIMG1617.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο , πολύ όμορφο ! Αυτές οι aerial roots είναι από το φυτό επιφανείας ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό το φυτό.

Link to comment
Share on other sites

limnovium λέγετεαι Μιχάλη  και είναι όντος πολύ όμορφο (υπάρχει ποσοτητα αν θέλεις κ άλλο πες μου)

Μπράβο για την δουλεια που κάνεις

τούμπανο ο ''ψάρης''

post-39830-0-18476000-1326310476_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη, έχω αρκετό και πολλαπλασιάζεται πολύ γρήγορα.

Πράγματι πάντως αυτό σκεφτόμουν κι εγώ, πόσο πολύ έχει μεγαλώσει ο μονομαχούλης μου και πόσο ομόρφυνε το ενυδρειάκι του τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

φοβερός ειναι ο μαγκας!

μας χρωστας φωτο και απο το τρίτο σου . . .

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κι από εκείνο να δεις πόσο τεράστιοι έχουν γίνει οι τύποι :o , αλλά να έρθεις να τους δεις κι από κοντά μια μέρα που θα μπορείς (μαζί με τη Βαγγελίτσα) να μας πείτε πως περάσατε και στη Σαλονίκη τις γιορτές :D

Link to comment
Share on other sites

εννοήτε!! Μιχάλη με την πρωτη ευκαιρια να σας δουμε (εσενα και τις γυναικες σου) και να θαυμασουμε τα ενυδρεια σου live!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα παιδιά, μετά από αρκετό καιρό και κάποιες αλλαγές για ανεξήγητους λόγους ο ψάρης μου απεβίωσε πριν λίγο καιρό... :rip:

Μετά από κανά δυο εβδομάδες και αφού έκανα μετρήσεις (και ήταν όλα φυσιολογικά) καθάρισα καλά το ενυδρείο και επειδή το ήθελαν και τα παιδιά πήρα ένα μονομαχάκι του οποίου φώτο θα δείτε αργότερα... (είμαι στη δουλειά τώρα).

Αυτό όμως που σκέφτομαι είναι ότι μετά τη μετακόμιση των χελώνων μου μου έμεινε το ενυδρείο τους διάστασης 45x30x35.

Λέω λοιπόν μήπως να έκανα αλλαγή και να τον έβαζα εκεί; (τώρα είναι σε αυτό που βλέπεται παραπάνω διάστασης 34x21x33 παρέα με 2 μηλοσαλίγκαρα). Επίσης αν τον πήγαινα εκεί αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν έχει καπάκι που ως γνωστό οι μονομάχοι κάνουν άλματα... άρα πρέπει να βρω κάποια πατέντα για καπάκι (το ενυδρείο είναι μόνο γυάλα που έχω φτιάξει μόνος μου, οποιαδήποτε ιδέα για καπάκι DIY ευπρόσδεκτη, το φωτιστικό πατάει με πυσόμενα πόδια (μεγαλώνει και μικραίνει στο μήκος) στις πλαινές πλευρές του ενυδρείου...).

Τι λέτε; ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτησω κάτι άσχετο; Αυτό το φυτό το limnobium που μπορώ να το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,προσωπικα εχω εναν μονομαχο σε 15 λιτρα χωρις καπακι εδω και 1 χρονο.πριν ηταν σε ενα 40λιτρο για αλλον ενα χρονο παλι χωρις καπακι,ποτε του ειχε προσπαθησει να κανει αλμα.Και μιλαμε για 'αργιο' μονομαχο,πας να τον ταισεις και πηδαει να σε δαγκωσει..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα φοβερός!!! :bigemo_harabe_net-74:

Για καλό και για κακό, θέλω να το βάλω, από την άλλη τώρα το καλοκαίρι στο παλιό καπάκι είχα βάλει ανεμιστηράκι για να ρίχνει τη θερμοκρασία (φτάνει 30+ χωρίς αυτό το καλοκαίρι...).

Οπότε ότι φτιάξω θα πρέπει να έχει πρόβλεψη για αντίστοιχο ανεμιστηράκι...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι διαστάσεις που έχεις είναι σχετικά μικρές, και προφανώς πιάνουν τα χέρια σου, η καλύτερη λύση είναι ένα κομμάτι πλαστικό πλέγμα σαν αυτό που βάζουμε στα κάγκελα των μπαλκονιών.

Υπάρχει σε 2-3 μεγέθη, και αν πάρεις ένα αυτό με την μικρή τρύπα, τότε και το φως θα μπαίνει άνετα, και τα ανεμιστηράκια θα κάνουν την δουλειά τους και ο μάγκας θα είνα σίγουρα στο ενυδρείο και όχι στο χαλί.

Θα χρειαστείς μόνον μια υποστηρικτική ιδιοκατασκευή να το κρατάει στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...