Jump to content

Φυτεμένο 23λτ με Betta


Frangisk

Recommended Posts

καλη δουλεια,,,,σιγουρα ο μονομαχος σου ειναι απο τους τυχερους κ ευτυχισμενους!!!συνηθως πεθαινουν σε πλαστικα ποτηρακια...........@@μω τα πετσοπ!

μπραβο φιλε!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα, σήμερα πήρα ένα ενυδρείο από το Φώτη (Venom) και έχει μέσα 2 γαριδούλες amano, είναι 3-4 εκατοστά μήκος. Να τις βάλω με το μονομάχο μου η θα τις κάνει μεζέ;

(πάντως είναι λίγο τσαμπουκαλής, τον έχω δει να "παρενοχλεί" και τα σαλιγκαράκια μου)

Link to comment
Share on other sites

Οι δυο μελλοντικοί ένοικοι του ενυδρείου σε περίοδο προσαρμογής :)

IMG054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μιάμιση ώρα προσαρμογή μπήκαν μέσα

IMG056.jpg

IMG055.jpg

Οι πρώτες αντιδράσεις από πλευράς μονομάχου ήταν μικρές αψιμαχίες αλλά ευτυχώς είναι πολύ γρήγορες για μούτρα του :lmao:

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονη τωρα να τις βαλεις στο μεγαλο!

:)

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου DIY κατασκευή, ανεμηστηράκι για ψύξη...

IMG062.jpg

IMG063.jpg

Επιτέλους θα δροσιστεί το παλικάρι μου :(

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα το έχω σε χρονοδιακόπτη με σταμάτα ξεκίνα όλο το 24ωρο, εννοείτε το μεσημέρι δουλεύει περισσότερο και το βράδυ ελάχιστα ώστε να έχω θερμοκρασία 27 (όσο πιο σταθερά μπορώ).

Μάλλον πρέπει να πάρω κι εγώ ένα Elliwell για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... (πόσο κάνει, αξίζει μόνο και μόνο για ένα ανεμιστηράκι; )

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

Με το ανεμηστιράκι έχω και moonlight το βράδυ :( (έχει 4 λευκά led). Αύριο που θα έχω τη μηχανή θα το βγάλω φωτογραφία γιατί από το κινητό δεν βγαίνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προχτές η μια γαριδούλα έβγαλε το κέλυφός της και είχε εξαφανιστεί για 2 μέρες. Σήμερα εμφανίστηκε και έπαθα πλάκα :( από μπεζ που ήταν μου εμφανίστηκε ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΗ !!!!

Δεν πρόλαβα να τη βγάλω φωτογραφία αλλά ελπίζω να μπορέσω τις επόμενες μέρες, έχει και μια μπεζ γραμμή στη ράχη από την ουρά μέχρι μπροστά (λεπτή μισού χιλιοστού).

Ο Φώτης (Venom) μου είχε πει ότι ήταν amano, μήπως τελικά δεν είναι;

Το μέγεθός της είναι περίπου 5 εκατοστά...

Link to comment
Share on other sites

Από εχτές είναι πάλι εξαφανισμένες οι γαριδούλες μου... να αρχίσω να ανυσηχώ;

Ελπίζω να φτιάξω σύντομα το μεγάλο για να τις βάλω εκεί, αλλά έχω μια απορία, πως θα τις πιάσω να τις βγάλω από το ενυδρείο που είναι φυτεμένο χωρίς να ξεριζώσω τα πάντα που τρέχουν σαν σίφουνες;

Link to comment
Share on other sites

δες εδω

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστώ :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας..Σκέψεις και προτάσεις:

Το νερό μου φαίνεται λίγο θολό..παιζει τιποτα; αμεσα μετρησεις..

γεμισε μεχρι πανω το νερο να καλύπτει και την εξοδο του νερό στο φίλτρο..θα κερδίσε ιακόιμα λίγο και ο μικρούλης.

Δεν εχεις λόγο για τόση πολλή λίπανση..θα γεμίσεις άλγες.από φωτισμό τι κάνεις; βάλε 8ωρο με χρονομέτρηση πιστεύω για αρχή..πχ 1 με 9 βράδυ ή 8 με 4-5 απόγευμα..ΟΧΙ αάλογα με την μέρα..σταθερε΄ς ώρες..

Την κρυπτοκορίνα κόψε προσεχτικά όσο πιο κάτω γίνεται και σε πι κε φι θα ξεπτάξει άλλα φύλλα..υπομονονή..

Πρόσεξα..ίσως είναι η φωτό και η στιγμή..οτι ο μάγκας έχει μια δέσμη πτερυγίων πίσω λίγο κολλημένη..δεν χωρίζουν δηλαδή όπως τα υπόλοιπα..δες το και πες μας..αν ειναι ετσι να το δούμε..καλή συνέχεια

ΠΡΟΣΟΧΗ στις γαρ΄δες ..με το που θα αλλάξουν κέλυφος ο μάγκας θα ορμήξει...πιστευω μόνο στρες θα του δημιουργ'ησουν αλλά..ταπεινή μου γνώμη

Έγινε επεξεργασία - Deus Vult
Link to comment
Share on other sites

CIMG1219.jpg

Αν και δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς τα πτερύγιά του είναι μια χαρά και δεν τα βλέπω κολλημένα πουθενά... (εκτός αν κατάλαβα άλλα αντί άλλων) θα βγάλω και πιο πρόσφατη να τον δεις καλύτερα το βράδυ.

Το νερό φαίνεται έτσι γιατί η φώτο είναι με διαγώνια κλίση και το πλαστικό χαλάει την εικόνα, όχι μια χαρά καθαρό και διαυγές είναι.

Μετρήσεις θα κάνω (για καλό και για κακό) το βράδυ που θα πάω σπίτι.

Φωτισμό έχω βάλει 12ωρο με χρονοδιακόπτη στάνταρ όπως επίσης και το ανεμηστηράκι είναι με χρονοδιακόπτη (30λεπτά ανα 3-4 ώρες, μεγαλύτερη συχνότητα μεσημέρι με φώτα ανοιχτά μικρότερη το βράδυ έως πρωί).Είναι 12ωρο μπας και φτιάξει η ντοματιά που είναι το μόνο που βλέπω να ζορίζεται άγρια, τα υπόλοιπα τα πάνε μια χαρά. Θα την κλαδέψω την κρυπτοκορίνα όντως 2 μεγάλα φύλλα τουλάχιστον θέλουν κόψιμο.

Οι γαρίδες μάλλον στρεσάρονται :( τον μονομάχο μια χαρά τον βλέπω. (δεν τις αφήνει σε χλωρό κλαρί και θα τις βγάλω άμμεσα, μόλις ξεκινήσει το μεγάλο)

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

IMG056.jpg

IMG055.jpg

Aυτες οι γαριδες ειναι amano,δεν κοκκινιζουν αλλα σκουραινουν σε περιπτωση που ενοχληθουν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να ανησυχώ τότε, ήταν κόκκινη κανονικά και από εκείνη τη μέρα δεν την ξαναείδα... :(

Link to comment
Share on other sites

αν και καταπληκτικες γνωμη μου ειναι οτι πο γαριδες πρεπει να παν αλλου..ενας κυβος ειδικα για αυτες..γλυκα θαναι..

εννοουσα οι λωριδες του οχι τα πτερυγια ναι..οπως φαινονται στην φωτο η πισω δεσμη..ειναι κολλημενη ετσι συνεχεια η ειν στη δωτο ετσι;;

Καλη συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τις λωρίδες των πτερυγίων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ όπως αυτή η φώτο...

dsc05156b.jpg

Αν εννοείς αυτό τότε μάλλον ναι είναι κολλημένα, αλλά έχω δει κι άλλες τέτοιες φωτογραφίες (όπως ο δικός μου) από μονομάχους, είναι τελικά ελάτωμα αυτό;

(Μήπως είναι μικρός ακόμα ο δικός μου γιαυτό είναι έτσι:(

Έγινε επεξεργασία - Frangisk
Link to comment
Share on other sites

ετσι φουντωτους λιγες φορες τους βλεπεις..κανε το εξης: βαλε ενα καθρεφτακι εξω απο το γυαλι ετσι ωστε να αναγκαστει να παρει σταση επιθεσης..φουσκωμα λαιμου κτλ κτλ..τοτε ια πρεπει ναναι ετσι,,εαν οχι τοτε κατι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και αν μπορέσω θα βγάλω και φωτογραφία να δεις και να μου πεις πως τον βλέπεις... η αλήθεια είναι ότι κι εγώ από "ποτηράκι" τον πήρα, λες να παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κλάδεμα έγινε και να το αποτέλεσμα

CIMG1262.jpg

CIMG1261.jpg

Προσπάθησα να βγάλω και τον "ψαρούλη" (όπως τον βάφτισε η κόρη μου :( )

CIMG1268.jpg

CIMG1265.jpg

Αλλά δεν κάθετε ο κερατούκλης να τον βγάλω μια καλή.

Το πείραμα με το καθρεφτάκι έγινε και τα πτερύγιά του δεν είναι όπως ο παραπάνω στη φώτο, αλλά τα "νεύρα" υπάρχουν, μήπως μεγαλώνοντας ξεχωρίσουν;

Link to comment
Share on other sites

Η ceratopteris δείχνει να φτιάχνει με τον περισσότερο χρόνο φωτισμού, ελπίζω ότι θα γίνει έστω και "κάπως" κοντά στην κατάσταση που μου την έφερε ο Σταθης.

CIMG1264.jpg

Το Polysperma μεγαλώνει με πολύ γοργούς ρυθμούς, πρέπει να το έχω κλαδέψει τουλάχιστον 3 φορές...

CIMG1263.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω ότι έκανα και μετρήσεις

Αμμωνία 0

Νιτρώδη 0

Νιτρικά 5

Link to comment
Share on other sites

ελεγχε τον και μας ενημερωνεις..η κρυπτοκορινα κατω δεξια θελει μεταμφυτεσυση..της κρυβουν το φως..

και μενα ΨΑρακι τον βαφτισε η δικια μου.. :( χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ανυσηχούν τα πτερύγια,δεν έχουν όλοι οι μονομάχοι διαχωρισμένα όπως οι crowntail.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...