Jump to content

Serrasalmus (Μαζι)


C_america

Recommended Posts

Καλησπερα, ηθελα να ρωτησω εαν εχει επιχειρισει ποτε να βάλει (προφανος σε μεγαλο ενυδρειο) παρα πανω απο ενα Serrasalmus οποιουδηποτε ειδους (sanchezi, compressus, manueli κτλ).

Εννοητε μιλαω για ψαρια ιδιου ειδους..

Link to comment
Share on other sites

αποσο γνωριζω στην ελλαδα δεν το εχει επιχειρησει κανενας.

τα ψαρια αυτα (τουλαχιστον για μας) ειναι δυσευρετα κ πολυ ακριβα κ δεν ειναι για πειραματα!! :(

εγω ειχα παλια 3 pygocentrus piraya τα οποια μου ειχαν κοστισει 100 ευρω περιπου το καθενα αλλα το ενα που ηταν λιγο μεγαλυτερο σκοτωσε τα αλλα 2.

καποια ειδη απο τα serrasalmus ειναι παρα πολυ επιθετικα κ δεν πιστευω οτι θα δοκιμαζε κανενας να τα βαλει μαζι, οπως για παραδειγμα τα elongatus κ τα manueli. (ειχα παλια 3 manueli αλλα δεν μου περασε καν απο το μυαλο να τα βαλω μαζι εστω για λιγο)

καποια αλλα ειναι λιγοτερο επιθετικα κ αποσο εχω διαβασει σε ξενα φορουμ εχουν συμβιωσει για αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα π.χ. irritans, geryi...

βεβαια θελουν πολλα λιτρα, καταλληλες συνθηκες νερου κ περιβαλοντος κ απαραιτητα να ειναι μαζι στο ιδιο μεγεθος κ απο μικρη ηλικια.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Αντωνη!!! :(:blink::)

Χωρις παρεξηγήσει στον φιλο αντωνη...αλλα αν σου αρέσουν τα πιρανχας μην περιοριστής στο είδος Serrasalmus.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Ειδη Serrasalmus μονα τους φυσικα..... Δεν κριβω οτι σκεφτομαι εδω και παρα πολυ καιρο ενα project

Ενυδρειο 300 - 400 λιτρα με 3 Serrasalmus sanchezi ή serrasalmus compressus. Το ενυδρειο θα εχει πολλες κρυψονες και το νερο θα ειναι μαυρο για να νιωθουν πιο ανετα..... και μιας και τα ψαρια ειναι μικρα σε μεγεθος (σε σχεση με τα Manueli πχ) το ενχειρημα ειναι ευκολοτερο....

Βεβαια τα Serrasalmus sanchezi ειναι πιο ευκολο, και απο οτι ξερω στο εξωτερικο εχουν καταφερει να κρατησουν σε κοπαδι τετοια ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα Ειδη Serrasalmus μονα τους φυσικα..... Δεν κριβω οτι σκεφτομαι εδω και παρα πολυ καιρο ενα project

Ενυδρειο 300 - 400 λιτρα με 3 Serrasalmus sanchezi ή serrasalmus compressus. Το ενυδρειο θα εχει πολλες κρυψονες και το νερο θα ειναι μαυρο για να νιωθουν πιο ανετα..... και μιας και τα ψαρια ειναι μικρα σε μεγεθος (σε σχεση με τα Manueli πχ) το ενχειρημα ειναι ευκολοτερο....

Βεβαια τα Serrasalmus sanchezi ειναι πιο ευκολο, και απο οτι ξερω στο εξωτερικο εχουν καταφερει να κρατησουν σε κοπαδι τετοια ψαρια....

Στο εξωτερικό καταφέρνουν πολλα πραγματα..επιδει εκει επενδιουν στα λιτρα πρωτα και μετα στα ψαρια!!!! αλλα εισαι με το ρισκο στο λεμο!!

Καλη επιτυχία οτι και να επιχειρήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό καταφέρνουν πολλα πραγματα..επιδει εκει επενδιουν στα λιτρα πρωτα και μετα στα ψαρια!!!! αλλα εισαι με το ρισκο στο λεμο!!

Καλη επιτυχία οτι και να επιχειρήσεις!!

Ευχαριστω, αλλα δεν μου απαντησες.... μου ειπες να μην περιοριστω στο ειδος Serrasalmus....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, αλλα δεν μου απαντησες.... μου ειπες να μην περιοριστω στο ειδος Serrasalmus....

Ναι...Σου προτινω να πας σε ειδος Red-bellied piranha (Pygocentrus nattereri) και αμαν εχεις λιτρα να πας σε καμια 6-8αρια..Θα δεις και ζωη στο ενυδρειο σου..και θα εχεις και κοπαδι.

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την προταση, αλλα εμενα η αγαπη μου ειναι το ειδος Serrasalmus, και αν εστεινα ενυδρειο με θυρευτη τετοιο θα εστεινα... :(:blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...