Jump to content

πολυ αλγη


kalmichalis

Recommended Posts

α οκ λαθος μου. θα κανω αυτα που προτεινες!!! ελπιζω να πανε ολα καλα... να εξαφανιστει και απο την αμμο και απο το τζαμι...:(

Link to comment
Share on other sites

α οκ λαθος μου. θα κανω αυτα που προτεινες!!! ελπιζω να πανε ολα καλα... να εξαφανιστει και απο την αμμο και απο το τζαμι...:(

Προσωπικα παντα προσπαθουσα να εχω καλη ροη μεσα στα ενυδρεια μου και αν και ειναι αρκετα φορτωμενα απο αποβλητα ποτε δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα με BGA!

Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα ξεφορτωθει με ερυθρομυκινη....

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquai...ythromycin.html

:(

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

το θεωρω ως εσχατη λυση αυτη. αν και την εχω υποψιν μου. αλλα απο τη στιγμη που εμφανισθηκε απο δικο μου λαθος θα κοιταξω πρωτα να το βρω και να το αντιμετωπισω γιατι μετα απο καιρο μπορει να ξαναβγει και τσαμπα θα ριξω χημικα στο ενυδρειο...!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συνοψίσω κάποια πράγματα

Σε κάποια φάση δεν είχαμε το βακτήριο και μετά το αποκτήσαμε.

Μάλλον κάτι θα άλλαξε. Κάντε μετρήσεις του νερού όσες μπορείτε.

Κάντε θεραπεία με ερυθρομυκήνη είναι για εμένα η καλύτερη λύση

Πρώτα αφαιρέστε μηχανικά όσο μπορείτε το βακτήριο και μετά ρίξτε την ερυθρομυκήνη

Θέλει 3 μέρες θεραπεία και η ερυθρομικήνη εξαφανίζεται 100% το κυανοβακτίριο.

Μετά κάντε αλλαγή νερού και καλό θα είναι να είναι ελαφρός διαφορετικό το νερό. Πχ αν είχατε ΝΟ3 20 να έχετε τώρα ΝΟ3 10.

Επιπλοκές:

Αν έχετε παχύ στρώμα άμμου ή κάποιο σημείο που η ροή του νερού είναι πολύ αργή ενδέχεται να μην προλάβει να φτάσει η δράση του φαρμάκου στο σημείο εκείνο λόγο της χαμηλής ροής και να υπάρχουν ζωντανή σπόροι του βακτηρίου. Σε αυτήν την περίπτωση ενδέχεται να ξανά εμφανιστή

Η συσκότιση σκοτώνει το κυανοβακτίριο αλλά όχι και τους σπόρους του. Αν σκοτώσετε το βακτήριο και δεν αλλάξει η ποιότητα του νερό τότε σίγουρα θα ξανά εμφανιστή.

Link to comment
Share on other sites

θα το εχω ωσ εσχατη λυση ελπιζω να αλλαξη η κατασταση με τις αλλαγες που προτεινε ο φιλος μηπως και καταλαβω τη εφταιγε. πραγματικα δ ξερω το λογω που εμφανισθηκε. 2 μηνες δεν το ειχα και ξαφνικα με το που εριξα σιδηρο και λιπασμα εμφανισθηκε και γεμισε.. ελπιζω να καταφερω να το εξαφανισω. κατι αλλο τωρα

α.

κανω αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα. τα νιτρικα την επομενη μερα μετα την αλλαγη ειναι περιπου 5 πολυ λιγα θεωρω σε μια με 2 εβδομαδες φτανουν τα 10περιπου. υπαρχει πιθανοτητα να τ επηρρεαζει καθολου αυτο οσον αφορα της αλλαγες?

β.

το κυανοβακτηριοδιο ειναι εξαπλωμενο πιο πολυ στην μπροστηνη μερια του ενυδρειου παρα στην πισω μπροστα ειχα την aquaerelle και πισω την 865.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Rik εκανα αυτα που μου ειπες (αλλαξα λαμπα την aquarelle με τη philips 865 18w 6500Κ που ειχα και επομενως τωρα το ενυδρειο τρεχει με 2 philips ιδιου τυπου ΚΑΙ εβαλα και το φιλτρο οπως μου προτεινες).

επειτα απο 24 ωρες παρατηρησα ΟΤΙ σιγα σιγα σε αισθητο βαθμο αρχιζει και συρικνωνται η επιφανεια που εχει δημιουργηθει το κυανοβακτηριδιο και εχουν δημιουργηθει στην αμμο πολλες "μπιλιτσες" απο αυτο..

το οποιο μεχρι στιγμης δεν ξερω αν πρεπει να κανω σκουπα φοβαμαι μην το απλωσω και εχουμε παλι τα ιδια...

οπως επισης δεν ξερω και αν σε 2 βδομαδες που θα βγαλω το εσωτερικο μου φιλτρο αν θα ξανα εμφανιστει δεδομενου οτι δεν θα εχει τοσο μεγαλη ροη το νερο οπως τωρα... το ενυδρειο να σου θυμησω ειναι 90λιτρα και θα τρεχει στο μελλον με το eheim classic 2215.

"κρεμομαι απο τα χειλη σου"

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη είδους βοήθεια περιμένεις ότι είχαμε να σε που με το είπαμε. Να σε πούμε βάλε σκούπα βυθού μπορεί να έχει θετικά ή και αρνητικά αποτελέσματα. Αν η συνθήκες δεν ευνοούν πλέον το βακτήριο τότε βάλε σκούπα βυθού και ότι αιωρείται θα χαθεί σιγά σιγά.

Αν δεν άλλαξαν τότε μπορεί και να την απόλυσης. Καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει μια ασφαλή μέθοδο. Εγώ επιμένω στην αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη είδους βοήθεια περιμένεις ότι είχαμε να σε που με το είπαμε. Να σε πούμε βάλε σκούπα βυθού μπορεί να έχει θετικά ή και αρνητικά αποτελέσματα. Αν η συνθήκες δεν ευνοούν πλέον το βακτήριο τότε βάλε σκούπα βυθού και ότι αιωρείται θα χαθεί σιγά σιγά.

Αν δεν άλλαξαν τότε μπορεί και να την απόλυσης. Καταλαβαίνεις ότι κανείς δεν μπορεί να σου πει μια ασφαλή μέθοδο. Εγώ επιμένω στην αντιβίωση.

:(

Link to comment
Share on other sites

θα δω τι μπορω να κανω. ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!

μι τελευταια ερωτηση. την αντιβιωση με erythrocin η δοσολογια ειναι 2,5mg/l και συσκοτηση για 3 μερες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε Rik εκανα αυτα που μου ειπες (αλλαξα λαμπα την aquarelle με τη philips 865 18w 6500Κ που ειχα και επομενως τωρα το ενυδρειο τρεχει με 2 philips ιδιου τυπου ΚΑΙ εβαλα και το φιλτρο οπως μου προτεινες).

επειτα απο 24 ωρες παρατηρησα ΟΤΙ σιγα σιγα σε αισθητο βαθμο αρχιζει και συρικνωνται η επιφανεια που εχει δημιουργηθει το κυανοβακτηριδιο και εχουν δημιουργηθει στην αμμο πολλες "μπιλιτσες" απο αυτο..

το οποιο μεχρι στιγμης δεν ξερω αν πρεπει να κανω σκουπα φοβαμαι μην το απλωσω και εχουμε παλι τα ιδια...

οπως επισης δεν ξερω και αν σε 2 βδομαδες που θα βγαλω το εσωτερικο μου φιλτρο αν θα ξανα εμφανιστει δεδομενου οτι δεν θα εχει τοσο μεγαλη ροη το νερο οπως τωρα... το ενυδρειο να σου θυμησω ειναι 90λιτρα και θα τρεχει στο μελλον με το eheim classic 2215.

"κρεμομαι απο τα χειλη σου"

Φιλε μου sorry αλλα ελειπα σε διακοπες και μολις γυρισα.

Για κανε μια ενημερωση να δουμε σε τη φαση βρισκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

είδα κ αποείδα απο τ κυανόβακτηρίο το οποίο εξαπλωνόταν σε όλο τ ενυδρείο μέχρι κ στ τζάμια είχε ανέβει... Έτσι ακολούθησα τη θεραπεία με ερυθρομηκινη... Ακολούθησα 6ήμερη παρακαλώ συσκότιση γιατί δ έλεγε να φύγει με τίποτα και 4 φορές δοσολογία των 2.5μγ/λ... Μέχρι στιγμής δ έχει εμφανιστεί και ελπίζω να μην ξανά κάνει τ εμφάνιση του.. Όσον αφορά τ φίλτρο δεν άλλαξε καθόλου η βιολογία του εχω αμμωνία νίτρώδη 0 και νιτρικά 10. Αυτό που θα ήθελα να με βοηθήσεις είναι αν και κατά πόσο θα μπορούσα να σιφωναρω τις ακκαθαρσιεσ σε κάποιο σημείο με τη βοήθεια κυκλοφοριτη και τι κυκλοφοριτη πρέπει να πάρω γιατί δ εχω ιδέα.. Ευχαριστώ και για τη απίστευτη βοήθεια σου!!

Link to comment
Share on other sites

είδα κ αποείδα απο τ κυανόβακτηρίο το οποίο εξαπλωνόταν σε όλο τ ενυδρείο μέχρι κ στ τζάμια είχε ανέβει... Έτσι ακολούθησα τη θεραπεία με ερυθρομηκινη... Ακολούθησα 6ήμερη παρακαλώ συσκότιση γιατί δ έλεγε να φύγει με τίποτα και 4 φορές δοσολογία των 2.5μγ/λ... Μέχρι στιγμής δ έχει εμφανιστεί και ελπίζω να μην ξανά κάνει τ εμφάνιση του.. Όσον αφορά τ φίλτρο δεν άλλαξε καθόλου η βιολογία του εχω αμμωνία νίτρώδη 0 και νιτρικά 10. Αυτό που θα ήθελα να με βοηθήσεις είναι αν και κατά πόσο θα μπορούσα να σιφωναρω τις ακκαθαρσιεσ σε κάποιο σημείο με τη βοήθεια κυκλοφοριτη και τι κυκλοφοριτη πρέπει να πάρω γιατί δ εχω ιδέα.. Ευχαριστώ και για τη απίστευτη βοήθεια σου!!

Φιλε μου δεν χρειαζεται να με ευχαριστης μια που δεν εκανα και τιποτα το ιδιαιτερο και ελπιζω επιτελους να ησυχασης! Αν και σου ειχα προτεινει μια 840, οπως και να εχει πιστευω πως και με την 865 σιγουρα ειναι καλυτερα απο την 10000Κ.

Οσο για το συφωναρισμα υπαρχει και αυτο το προιον: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1493

Οσο αφορα το προβλημα σου εχω ενα προαισθημα οτι το ολο προβλημα ειναι συνεδεμενο στο υποστρωμα σου(ποιο ειναι, απο που το πειρες:( που μαλλον ειναι πλουσιο σε φωσφορικα μεταλλα σε συνδιασμο με τον σιδηρο που εριξες την ανεβασμενη θερμοκρασια δινοντας ετσι στην βιολογια σου γρηγορους ρυθμους και μεγαλη καταναλωση οξυγωνου, κακη ροη με αποτελεσμα μειωμενη οξυγωνοση, και το excel που απελευθερωνη το Fe2+ σε συνδιασμο με το λιγο οξυγωνο, μην μπορωντας ετσι να απομωνοση τον φοσφωρο.

Ριξε μια ματια στο λινκ και διαβασε καλα το κεφαλαιο 1.2.1 P-cycling

http://www.blauwalg.wur.nl/NR/rdonlyres/60...cterialbloo.pdf

Ειναι καθαρα χημεια η ολη κατασταση αλλα ταιριαζει παρα πολυ στην περιπτωση σου!

Link to comment
Share on other sites

όχι εννοώ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μαζευονται οι ακκαθαρσιεσ σε κάποιο σημείο και όχι σε όλο τ ενυδρείο. Την άμμο τη πήρα απο τ το petcity στα άνω πατήσια και μου είπαν ότι κάνει για γλυκό νερό η συσκευασία πάνω γράφει "silgrit m31 - s30 άμμος ξηρή"Είναι λευκού χρώματος. Επειδή στην αρχή είχα κάποιο αμφιβολία έψαξα και βρήκα ότι silgrit είναι η χαλαζίακη άμμος και τα υπόλοιπα χαρακτηρίζουν το μέγεθος της. Αυτα όσον αφορά την άμμο.. Τα υψηλά φωσφορικά πως θα τ καταλάβω και αν υπάρχουν πως τα αντιμετωπίζω;

Link to comment
Share on other sites

όχι εννοώ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μαζευονται οι ακκαθαρσιεσ σε κάποιο σημείο και όχι σε όλο τ ενυδρείο. Την άμμο τη πήρα απο τ το petcity στα άνω πατήσια και μου είπαν ότι κάνει για γλυκό νερό η συσκευασία πάνω γράφει "silgrit m31 - s30 άμμος ξηρή"Είναι λευκού χρώματος. Επειδή στην αρχή είχα κάποιο αμφιβολία έψαξα και βρήκα ότι silgrit είναι η χαλαζίακη άμμος και τα υπόλοιπα χαρακτηρίζουν το μέγεθος της. Αυτα όσον αφορά την άμμο.. Τα υψηλά φωσφορικά πως θα τ καταλάβω και αν υπάρχουν πως τα αντιμετωπίζω;

Ωραια! Το οτι ειναι απο πετ σοπ, τουλαχιστων και οχι απο καποια οικοδομικη μαντρα ή απο καποια παραλια ειναι ενα θεμα. Καλο θα ηταν οταν την εβαλες στο ενυδρειο σου να την ειχες ξεπλυνη καλα με αφθονο νερο ακομα και με χλωρινη σε αναλογια με νερο θα μπορουσες, γιατι απο εταιρια σε εταιρια παιζει το ποσο καθαρη και τη ποιοτητας ειναι η καθε αμμο.

Τωρα οσο αφορα την περιπτωση σου, εαν καταλαβες λιγο τον συνδεσμο που σου εστειλα θα καταλαβεις πως ειναι ενα συμπλεγμα καταστασεων που οδηγησαν την ολη εξαρση της BGA. Εγω στα περιεγραψα πολυ χυμα και καταλαβαινω πως μπορει να μην εβγαλες και ακρη.

Επειδη τωρα πρεπει να φυγω οταν γυρισω θα καθισω λιγο να στα αναλυσω.

Οσο για την μετρηση των φωσφορικων υπαρχουν υγρα τεστ που μπορεις να προμηθευτης απο πετ σοπ. :(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, θα προσπαθησω οσο ποιο απλα χωρις να μπω σε ιδιαιτερες λεπτομεριες στο τη εγινε και το γιατι , μια που οι παραμετρει απο περιπτωση σε περιπτωση μπορει να ειναι ενα συμπλεγμα καταστασεων οσο αφορα την εμφανηση του κυανοβακτηριου.

Λογο της αυξημενης θερμοκρασιας εχουμε καποιες σημαντικες απωλιες οξυγωνου στο ενυδρειο μας, λογο εξατμησεις, και αυξημενου μεταβολισμου ολων των ζωντανων οργανισμων (ψαρια εως και τα βακτηρια) και σε συνδιασμο και με την ακαταλληλη κυκλοφορια και ροη του νερου που ειχες επισης στο ενυδρειο σου το οξυγωνο εφτασε σε πολύ χαμηλα επιπεδα!

Αυτό εχει ως αποτελεσμα να δημιουργουνται ανοξικες περιοχες και ετσι αναπτυσωνται αναεροβια βακτηρια στα ιζηματα τα οποια οξειδωνοντας την υλη αρχιζουν από τα ΝΟ3 και το μαγγανιο, και στη συνέχεια οξειδώνεται το Fe3 + που μειώνεται σε Fe2 + και αυτό εχει ως αποτελεσμα να χάνει την ικανότητά του να δεσμεύει το φωσφορικό που απελευθερωνεται και αυτό με την σειρα του στο περιβαλλον.

Έτσι, ένα υψηλό ποσοστό ανοργανοποίησης (ταχεία εξάντληση

οξυγόνου) θα προκαλέσει έμμεσα επίσης ένα υψηλότερο ποσοστό διάλυσης του σιδήρου που δεσμεύεται με τον φοσφωρο.

Όταν υπάρχει επαρκής παροχή οξυγόνου από την αναταράξη πχ, το ίζημα δεν θα γίνει ανοξικο και το P δεσμεύεται

με τον σίδηρο και δεν θα κυκλοφορήσει ελευθερα στο νερό σε τοσο μεγαλο βαθμο.

Τωρα εσυ περαν του ότι ειχες προβληματα οξυγωνου και κυκλοφοριας του νερου, εβαλες και το κερασακι στην τουρτα προσθετοντας επιπλεων σιδιρο και επισης ένα άλλο χαρακτηριστικο του Excel είναι να διασπα το Fe3 σε Fe2 για να είναι αναλοσιμο ποιο ευκολα και από τα φυτα.

Ένα άλλο σημαντικο θεμα είναι επισης και ο φωτισμος μια που η BGA είναι ακρως εξαρτημενη από το φως μια που είναι φωτοσυνθετικη και τα 10.000κ στην περιπτωση σου ηρθε και εδεσε.

Ελπιζω να καταλαβες πεντε πραγματα παραπανω γιατι οντως μου είναι δυσκολο να σου εξηγησω με λιγα λογια το ολο συμβαν.

Οποτε εχουμε και λεμε, νορμαλ αναταραξη ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες, συχνως καθαρισμος των μηχανικων φιλτρων για να διωχνουμε τα πολλα οργανικα ιζηματα, αλλαγες νερου,αρκετα φυτα και CO2.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. θα τις αναλυσω βεβαια γιατι ειναι λιγο επιστημονικες.(ερωτηση: η χρηση co2 δεν μειωνει το οξυγονο που επειρρεαζει το ενυδρειο about BGA??)

λοιπον εγω αυτο που εχω κανει τωρα ειναι τα εξης και θα ηθελα να μου πεις αν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο.

εχω αλλαξει τη λαμπα 10000k με μια 865 daylight phlips.

τοποθετησα την εξοδο του φιλτρου κατα μηκος του ενυδρειου με ελαφρια αναταραξη. και αναβω τα φωτα 8 ωρες την ημερα.

τωρα οσον αφορα την αεραντλια την ειχα σταματησει πριν λιγο καιρο γιατι μου ανεβαζε το ph απο 8 που βγαζει η βρυση στο 8.5... θεωρω οτι απο τη στιγμη που κανει αναταραξη το φιλτρο δεν απαιτειται..και ετσι εχω ph 8.

οσον αφορα τα λιπασματα flurish excel, σιδιρο και υγρο λιπασμα φυτων τι να κανω? να συνεχισω την αναγραφομενη δοσολογια??????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. θα τις αναλυσω βεβαια γιατι ειναι λιγο επιστημονικες.(ερωτηση: η χρηση co2 δεν μειωνει το οξυγονο που επειρρεαζει το ενυδρειο about BGA??)

λοιπον εγω αυτο που εχω κανει τωρα ειναι τα εξης και θα ηθελα να μου πεις αν πρεπει να κανω κατι διαφορετικο.

εχω αλλαξει τη λαμπα 10000k με μια 865 daylight phlips.

τοποθετησα την εξοδο του φιλτρου κατα μηκος του ενυδρειου με ελαφρια αναταραξη. και αναβω τα φωτα 8 ωρες την ημερα.

τωρα οσον αφορα την αεραντλια την ειχα σταματησει πριν λιγο καιρο γιατι μου ανεβαζε το ph απο 8 που βγαζει η βρυση στο 8.5... θεωρω οτι απο τη στιγμη που κανει αναταραξη το φιλτρο δεν απαιτειται..και ετσι εχω ph 8.

οσον αφορα τα λιπασματα flurish excel, σιδιρο και υγρο λιπασμα φυτων τι να κανω? να συνεχισω την αναγραφομενη δοσολογια??????

Κατα αρχας το διοξειδιο δεν μειωνει το οξυγωνο απλα οταν φτανει σε υψιλες συγκεντρωσεις μπορει να βλαψει ολα τα ζωντανα λογο ασφυξιας και υπερβολικης δοσης CO2 και ας ειναι καλα οξυγωνομενο το νερο.

Το θεμα ειναι οτι με μια υπερβολικη αναταραξη απο την μια θα εχουμε πολυ οξυγωνοση και απο την αλλη μεγαλες απωλιες του CO2 για αυτο χρειαζεται μετρο και στην αναταραξη ιδικα σε ενυδρεια οπου εχουμε φυτα και χρειαζομαστε το διοξειδιο για να αναπνευσουν.

Οσο για το ΡΗ το CO2 το ριχνει σιγα σιγα αλλα εαν εχουμε αρκετα σκληρο νερο τοτε αργη να πεσει το ΡΗ μια που η σκληροτητα λειτουργη ως σταθεροποιητης Buffer και δεν το αφηνει να πεσει ευκολα, για αυτο φανταζομε εχεις τοσο υψιλο ΡΗ.

Για την λιπανση βαλε τον σιδηρο στην ακρη γιατι και το flourish εχει μεσα και κατα τα αλλα εχεις και πολυ λιγα φυτα. Οσο για την δοσολογια σου ειπα και excell μια δοση λιγο ποιο μικρη απο τα λιτρα σου ανα 2 ημερες και θα εισαι οκ. Και βαλε ακομα ενα φυτο εαν θες!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου Ρικ θα ακολουθησω τις συμβουλες σου πιστα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου Ρικ θα ακολουθησω τις συμβουλες σου πιστα!!

Φιλε μου ελπιζω να μην σου ξαναεμφανηστη, αλλαξε kai το filterwool και αν θες κανε και καμια γενικη μετρησει εστω και με στικακια για να εχεις μια γενικη εικονα. Επισης ξεχασα να πω πως την σκληροτητα μπορει να στην ανεβαζει και το ιδιο το υποστρωμα που εχεις μεσα και να μην ειναι θεμα του νερου απο το δυκτιο για αυτο μετρα και το νερο του δυκτιου σου για να καταλαβεις τη παιζει και με την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το filterwool?? το σφουγκαρακι του φιλτρου;; Η βρυση μου βγαζει ph 8, οταν ειχα αφησει το ενυδρειο μου Χωρισ καθολου αναταραξη ηταν συνεχεια στο 8 εστω και με ελαχιστη αναταραξη μου τ ανεβαζει στο 8.4... Λοιπόν η γενική εικόνα απο το ενυδρειο 2 εβδομάδες μετά. Οι μετρήσεις είναι κανονικές η αλγη έχει εξαφανιστεί η βρωμια πάνω στην άμμο επίσης (συνέβαλαν τα φίλτρα σε αυτο με τη ροή τους)... Και οδεύουμε κανονικά!!! Σας ευχαριστώ παρα πολυ για την ανεκτίμητη βοήθεια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το filterwool?? το σφουγκαρακι του φιλτρου;; Η βρυση μου βγαζει ph 8, οταν ειχα αφησει το ενυδρειο μου Χωρισ καθολου αναταραξη ηταν συνεχεια στο 8 εστω και με ελαχιστη αναταραξη μου τ ανεβαζει στο 8.4... Λοιπόν η γενική εικόνα απο το ενυδρειο 2 εβδομάδες μετά. Οι μετρήσεις είναι κανονικές η αλγη έχει εξαφανιστεί η βρωμια πάνω στην άμμο επίσης (συνέβαλαν τα φίλτρα σε αυτο με τη ροή τους)... Και οδεύουμε κανονικά!!! Σας ευχαριστώ παρα πολυ για την ανεκτίμητη βοήθεια σας!!!

Το filter wool ειναι το ασπρο φιλτρο σαν βαμβακι. Με την αναταραξη και με την αεραντλια εχουμε δυαφυγη του CO2 στην ατμοσφαιρα και αυτο ανεβαζει το ΡΗ, αλλα σιγουρα εχεις και μεγαλο ΚΗ ή GH ή και τα δυο μαζι και αυτα δεν αφηνουν ευκολα να κατεβει το ΡΗ σε ουδετερα επιπεδα. Μπορεις να κανεις χρηση τυρφης για να κατεβασεις λιγο το ΡΗ σου αλλα εαν αποφασησεις να κανεις χρηση αυτης καλο ειναι να προετοιμαζεις το νερο αλλαγης με τυρφη σε ενα βαρελακι και οχι απευθειας μεσα στα φιλτρα του ενυδρειου σου.

Οσο για την BGA εαν τηρεις τις παραπανω συμβουλες και σε συνδιασμο με την καλη κυκλοφορια και οξυγωνοση του νερου δεν θα εχεις πια προβλημα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...