Jump to content

Χελωνάκι με φουσκωμένο μάγουλο


Recommended Posts

Καλησπέρα, αν δεν το έχω βάλει στη σωστή ενότητα παρακαλώ να μεταφερθεί.

Το χελωνάκι μου τον τελευταίο καιρό έχει το ένα του μάγουλο φουσκωμένο. Γενικά δείχνει καλά, έχει όρεξη, δεν δείχνει να έχει άλλο πρόβλημα, αλλά το δεξί του μάγουλο έχει φουσκώσει πολύ.

Παραθέτω φωτογραφία μήπως κάποιος ξέρει κάτι. Που να απευθυνθώ; οι κτηνίατροι θα ξέρουν τίποτα;

IMG057.jpg

Link to comment
Share on other sites

αποστημα στο αφτι

(μόλυνση)

Μερικές φορές αυτά τα αποστήματα σπάζουν και μερικές φορές δεν το κάνουν. Η θεραπεία είναι να ανοίξει το απόστημα και αποστράγγιση του υγρού, και γεμιζουμε την περιωχη ιώδιο.

Συχνά αυτά τα αποστήματα προκύπτουν από την κακή ποιότητα του νερού, και εάν το νερό δεν αλλάζει αρκετά συχνά.

θα χρειαστείς βοήθεια ενός κτηνιάτρου. Ο κτηνίατρος δεν χρειάζεται να είναι ειδικός σε χελώνες να είναι σε θέση για την αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος.και έπειτα αντιβιωση να κλειση η πληγή.

φίλε frangisk φτιάξε ένα σωστό aqua-terrarium για την χελωνίτσα σου άμμεσα!

και βγάλτεινα απο το jumbo ενυδρειο είναι υπερβολικα λίγο .

το καβούκι της ειναι οκ;;;

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι με φίλτρο με σφουγγάρι και το νερό αλλάζει κάθε εβδομάδα 100% αλλαγή. Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο (κάπου διάβασα ότι δεν χρειάζεται) και δείχνει αρκετά καθαρό (δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου). Εδικά σε θέματα καθαριότητας είμαι αρκετά σχολαστικός.

Έχεις δίκιο πάντως ότι πρέπει να της φτιάξω ένα καλύτερο ενυδρείο από το 15λιτρο του Jumbo :blink:

Άρα την Τρίτη τρέχουμε κτηνίατρο... ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου :(

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα μικρό σαν σπάσιμο στο πίσω μέρος (το έχει από πολύ μικρή αυτό) αλλά τον τελευταίο χρόνο (είχα ρωτήσει και προσθέτω βιταμίνες στο νερό και το φαγητό της) δείχνει μια χαρά και σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι με φίλτρο με σφουγγάρι και το νερό αλλάζει κάθε εβδομάδα 100% αλλαγή. Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο (κάπου διάβασα ότι δεν χρειάζεται) και δείχνει αρκετά καθαρό (δεν μυρίζει σχεδόν καθόλου). Εδικά σε θέματα καθαριότητας είμαι αρκετά σχολαστικός.

Έχεις δίκιο πάντως ότι πρέπει να της φτιάξω ένα καλύτερο ενυδρείο από το 15λιτρο του Jumbo :blink:

Άρα την Τρίτη τρέχουμε κτηνίατρο... ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε μου :(

το φίλτρο σου είναι ελάχιστο και δεν βάζεις ούτε αντιχλώριο (tetra reptosafe) ούτε άνθρακα , τα λίτρα σου ελάχιστα, ομοιως το αντιχλώριο απαραίτητο ειδικά εαν δεν κάνεις προετημασια νερού...ξανα ρήξε μια ματιά εδώ

http://www.reptilesgreece.com/forum/index....-οικογένεια-μου

θα σε καλύψει αυτη η παρουσίαση

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...