Jump to content

Ερώτηση για λάμπες


ROBIN

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου που είναι 140 λίτρα είχε επάνω μια Τ8 24 w 74,28 cm. Εχω εύκολα φυτά βαλισνέριες ανούμπιες αλλά συν τω χρόνω είδα ότι αυτά δεν αναπτύσσονται σωστά. Επειδή δεν έχει χώρο το καπάκι μια και έχει και το φίλτρο πρόσθεσα στη γωνία μια λάμπα οικονομίας με κάλυμμα για να είναι αδιάβροχη 15 w. Δεν βρήκα 6400 kelvin και αυτή που πήρα είναι 4000 Kelvin δίνει ένα πιο ζεστό κίτρινο χρώμα. Ρωτάω αν έκανα καλά ή οποιαδήποτε παρατήρησή σας. Η εγκατάσταση έγινε με τη δέουσα προσοχή αδιάβροχο ντουι σιλικόνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλη κινηση φιλε μου εστω και αυτη η αναβαθμιση αν και προσωπικα πιστευω οτι δεν εχεις να κερδισεις και παρα πολλα.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω,παλι εισαι πολυ χαμηλα.Γιατι δεν εβαζες μια λαμπα με πιο πολλα βατ?Οι τ5 εχουν πιο πολλα βατ απο τις τ8 και ειναι περιπου στα ιδια μηκοι :(

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν τα ακροφύσια των Τ5 με των Τ8; Επίσης τι παίζεται με τα Kelvin γιατί εκεί είναι η ανησυχία μου με την αναβάθμιση που έκανα;

Link to comment
Share on other sites

Ταιριάζουν τα ακροφύσια των Τ5 με των Τ8; Επίσης τι παίζεται με τα Kelvin γιατί εκεί είναι η ανησυχία μου με την αναβάθμιση που έκανα;

διαφορετικα ακροφυσια και μπαλαστ.δυστυχως δεν κυκλοφορουνε λαμπες οικονομιας ειδικες σε κελβιν για φυτεμενο.η 4000κ η 10000κ βρισκεις.οσο ανεβαινεις σε κελβιν,το φασμα ψυχραινει.
Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια δεν ταιριαζουν στις τ5 με τις τ8 αλλα αφου την εκανες την πατεντα θα μπορουσες να τα αλλαξεις.Πληροφοριακα θα σου πω οτι τ8 στα 60cm βγαινει μονο 18 βατ ενω τ5 στα 60cm βγαινει 28..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...