Jump to content

Ειναι φυσιολογικό?


Recommended Posts

:( Απο το πρωι η anubias παρουσιαζει αυτό το φαινόμενο - σα ποτήρι μπύρας. Το πρωι ήταν σε δυο φύλλα τωρα περιοριστηκε σε ένα.

Εκανα μετρηση co2 και ηταν οριακά αυξημήνες - pH 6.5 KH 6. Από το πρωί επίσης αρχιζα να οξυγονώνω.

Πρέπει να ανυσυχώ για κάτι? μήπως πρέπει να διακόψω την παροχή co2? (DIY)

post-44727-1313426316_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που βλεπεις πρεπει να σε χαροποιει.....δεν ειναι παρα φωτοσυνθεση..!!!!

και οι μπουρμπουληθρες δεν ειναι παρα εξτρα οξυγονο που παραγει το φυτο..

αυτο δειχνει υγεια,και οτι τα φυτα σου τρωνε καλα το φαγακι τους(διοξειδιο). :(

Link to comment
Share on other sites

:( Ευχαριστώ klaz.

Το pearling που παρατήρησα σε άλλα ενυδρεία δεν είχε αυτή τη μορφή για αυτό ανυσήχησα.

Τελος πάντων τωρα ανακουφίστηκα. Πιστε'υεις 'οτι πρέπει να συνεχίσω τη παροχή co2? Tο τελευταίο μείγμα μου ξεφυγε λιγάκι στη συνταγή >150 φυσ/sec.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το diy να μην σε ανησυχει.ετσι κι αλλιως και λιγο περισσοτερο να σου βγαινει,θα κορεστει γρηγορα.

εγω σαν μαξιμουμ θα ελεγα τις 120 φυσαλιδες και μιλαω παντα για μονιμη κατασταση σε ροη μπουκαλας διοξειδιου. :(

Link to comment
Share on other sites

:( Ευχαριστώ klaz.

Το pearling που παρατήρησα σε άλλα ενυδρεία δεν είχε αυτή τη μορφή για αυτό ανυσήχησα.

Τελος πάντων τωρα ανακουφίστηκα. Πιστε'υεις 'οτι πρέπει να συνεχίσω τη παροχή co2? Tο τελευταίο μείγμα μου ξεφυγε λιγάκι στη συνταγή >150 φυσ/sec.

ευχαριστώ

Αν κοιταξεις κατω απο τα φυλλα πολυ πιθανον να δεις και αλλες φυσαλιδες,αυτο ειναι καλο.Να σε ρωτησω κατι,με τι μετρας και πως κατεβαζεις το ph?Νομιζω οτι με το diy δεν εχεις προβλημα,απλα να μη σου κανει αποτομα σκαμπανεβασματα στο ph σου

Link to comment
Share on other sites

Συστημα co2 ειναι στις προτεραιότητες (μολις περισεψει κανα ευρω :blink: )

Το ph το μέτρώ με τo υγρό της sera. καταφερα να το κατεβάσω στο 6,5 από 7,5. Προσπαθώ να το κρατησω σταθερό με παροχή co2 diy και αλλαγη μιγματος κάθε εβδομάδα. το προβλημα προέκυψε όταν άλλαξα το μπουκάλι με 4λιτρο δοχείο (με την ανάλογη δοσολογία φυσικά) και μου ξεφυγαν οι φυσαλίδες. Κατοπιν το αραιωσα και έπεσα στις 150. Φοβαμαι μηπως το παρακάνω και εχω κανενα θεμα με τα ψάρια το βράδυ :(

πάντως ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. αν εχετε κάποια παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Με την ευκαιρία μια τελευταία φωτο (δεν έχουν αλλαξει και πολλά)

post-44727-1313428988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συστημα co2 ειναι στις προτεραιότητες (μολις περισεψει κανα ευρω :blink: )

Το ph το μέτρώ με τo υγρό της sera. καταφερα να το κατεβάσω στο 6,5 από 7,5. Προσπαθώ να το κρατησω σταθερό με παροχή co2 diy και αλλαγη μιγματος κάθε εβδομάδα. το προβλημα προέκυψε όταν άλλαξα το μπουκάλι με 4λιτρο δοχείο (με την ανάλογη δοσολογία φυσικά) και μου ξεφυγαν οι φυσαλίδες. Κατοπιν το αραιωσα και έπεσα στις 150. Φοβαμαι μηπως το παρακάνω και εχω κανενα θεμα με τα ψάρια το βράδυ :(

πάντως ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. αν εχετε κάποια παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Με την ευκαιρία μια τελευταία φωτο (δεν έχουν αλλαξει και πολλά)

Φιλε μου δεν νομιζω να τα καταφερεις να κρατησεις το ph σταθερο με diy co2,καλητερα να δοκιμασεις καποια αλλη αλλη λυση,τυρφη η α/ο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν νομιζω να τα καταφερεις να κρατησεις το ph σταθερο με diy co2,καλητερα να δοκιμασεις καποια αλλη αλλη λυση,τυρφη η α/ο

Δηλαδή :(

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να επεξεργαζεσαι το νερο σου με τυρφη η με αντιστρωφη οσμωση για να εχεις σταθερες σκληροτητες.Με το diy co2 οταν το μειγμα εξασθενει θα ανεβαινουν και οταν θα φτιαχνεις καινουριο μειγμα θα το ριχνεις γιατι δεν ειναι συνεχομενη η ροη του

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με τη τυρφη, θα πάρω μετρήσεις καιθα επανέλθω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :(

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με τη τυρφη, θα πάρω μετρήσεις καιθα επανέλθω.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :(

Καλητερα να την δοκιμασεις σε βαρελακι προετοιμασιας νερου μεσα σε ενα μικρο φιλτρακι και οχι στο φιλτρο σου γιατι στο βαρελακι την ελεγχεις καλητερα και κανεις την αλλαγη σου με ετοιμο νερο στις σκληροτητες που θες εσυ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να την δοκιμασεις σε βαρελακι προετοιμασιας νερου μεσα σε ενα μικρο φιλτρακι και οχι στο φιλτρο σου γιατι στο βαρελακι την ελεγχεις καλητερα και κανεις την αλλαγη σου με ετοιμο νερο στις σκληροτητες που θες εσυ :(

Σωστο μου ακουγεται. Μέχρι σημερα έκανα αλλαγή 30λ (20λ απιονισμένο +10λ βρύσης). Να συνεχίσω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Σωστο μου ακουγεται. Μέχρι σημερα έκανα αλλαγή 30λ (20λ απιονισμένο +10λ βρύσης). Να συνεχίσω έτσι?

Αν ξεκινησεις με τυρφη οχι δεν χρειαζετε να συνεχισεις με απιονισμενα,θα βαζεις μονο βρυση και θα πεφτουν οι σκληροτητες με την τυρφη.Οταν εισαι ετοιμος να το δοκιμασεις ανοιγεις ενα θεμα στο γενικα γλυκου νερου και σου λεμε τις λεπτομεριες και τι θα χρειαστεις ακριβος :(

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινησεις με τυρφη οχι δεν χρειαζετε να συνεχισεις με απιονισμενα,θα βαζεις μονο βρυση και θα πεφτουν οι σκληροτητες με την τυρφη.Οταν εισαι ετοιμος να το δοκιμασεις ανοιγεις ενα θεμα στο γενικα γλυκου νερου και σου λεμε τις λεπτομεριες και τι θα χρειαστεις ακριβος :(

οκ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...