Jump to content

Το Ενυδρείο μας


Alpino

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Κρύου νερού)

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (100x30x40):

Συνολικά Λίτρα:

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:

3 χ Pelvicachromis pulcher

3 χ Commet Goldfish

1 χ Common Goldfish

2 x Plecostomus

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:

Πέτρες:Ναι

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :Ναι

Υπόστρωμα:

Βυθός:Χαλίκι

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λάμπα 30W 87cm

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:Εσωτερικό φίλτρο

Θέρμανση/ Ψύξη: 100W αντίσταση / 12" ανεμιστήρα

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: Tetra Goldfish, Tropical Goldfish Color Flakes, TetraMin, Tropical Green Algae Wafers

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):24 Χειμώνα - 28 Καλοκαίρι

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:εβδομαδιαία 30%

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

p8170007.jpg

Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

Το χρωματιστό χαλίκι ίσως σου απελευθερώσει επιβλαβείς ουσίες για τα ψάρια σου, για αυτό προτιμάμε φυσικό ή άμμο. Κατά τα άλλα μια χαρά. :(

Αστειεύομαι φυσικά. Από αυτό: Γενική κατηγορία ενυδρείου (Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Κρύου νερού) και μόνο που γράφεις είμαι σίγουρος πώς κι εσύ γνωρίζεις ότι τα ψάρια σου είναι τελείως αταίριαστα μεταξύ τους. Για αρχή διάβασε για τις απαιτήσεις του καθενός παρακάτω:

Pelvicachromis pulcher

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry409763

Goldfish

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

Plecostomus

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry326784

Διάβασε αυτά και εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χωρίς να έχω καμία διάθεση να σε προσβάλλω, θα σου πω ότι το ενυδρείο σου έχει αρκετά λάθη. Φυσικά σχεδόν όλοι μας κάπως έτσι ξεκινήσαμε (εννοείται και ο ομιλών :( )!

Αρχικά η φίλτρανση μου φαίνεται πολύ λίγη για τόσα λίτρα. Και ειδικά τα χρυσόψαρα επιβαρύνουν αρκετά το ενυδρείο! Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τα υλικά που έχει μέσα το φίλτρο, και αν γνωρίζεις και το μοντέλο του.

Ακόμη η ψαροσύνθεση είναι λανθασμένη, διότι συνυπάρχουν ψάρια κρύου νερού (χρυσόψαρα) με τροπικά ψάρια (pleco). Οπότε θα πρέπει να διαλέξεις.

Και τέλος εφόσον το ενυδρείο διαθέτει φωτιστικό, θα ήταν καλύτερο να έμπαιναν μερικά εύκολα αληθινά φυτά μέσα, ούτως ώστε και οπτικά να φαίνεται καλύτερο, αλλά και να υπάρχει καλύτερη ισορροπία στο ενυδρείο, αφού τα φυτά απορροφούν νιτρικά άλατα και ταυτόχρονα παράγουν και οξυγόνο. Βέβεια θεωρώ πως αν αποφασίσεις να βάλεις αληθινά γυτά, θα πρέπει να αλλαχθεί το χαλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Πράγματι το χαλίκι πρέπει να το αλλάξω

και γω το βλέπω αλλά δεν ξέρω τι να βάλω

Τα Χρυσόψαρα είναι για να φύγουν όπως έφυγαν και τα platy και οι ξιφοφόροι που είχαμε

Σκοπός μας είναι να μείνουνε οι κιχλίδες και οι pleco και να μπουν αληθινά φυτά

Είχα δοκιμάσει με διάφορα φυτά στο παρελθόν αλλά έγιναν γεύμα για τα χρυσόψαρα

Οι φωτο αυτές είναι 2 χρονια πριν με μόνο χρυσόψαρα και 2 από τα φυτά που είχαμε

pa090016.jpg

pa070003n.jpg

Το φίλτρο είναι RS2003 1750ltr/h με σφουγγάρι και μακαρόνια Tetratec (Ceramic Filter Rings)

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά. Και ο Pleco πρέπει να φύγει αφού γίνεται αρκετά μεγάλος και θα σου βρωμίζει και πολύ. Στη θέση του μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο, 2-3 άτομα, ίσως και 4. Αλλά πρώτα βάλε κάτι καλύτερο στο βυθό, πάρε κάνα ξυλαράκι καμιά πέτρα και γέμισε το!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να φανώ αγενής αλλά με αυτο το χαλίκι περισσότερο για προχειροδουλειά μου κάνει και από εμφάνιση και από ψαροσύνθεση.Καλή αρχή με το χόμπι και η μελέτη των άρθρων θα σου δείξει τον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να φανώ αγενής αλλά με αυτο το χαλίκι περισσότερο για προχειροδουλειά μου κάνει και από εμφάνιση και από ψαροσύνθεση.Καλή αρχή με το χόμπι και η μελέτη των άρθρων θα σου δείξει τον δρόμο.

Βλέπω ότι ειρωνεύεσαι αλλά δεν δίνεις καμιά πρόταση για χαλίκι

Που είναι το δικό σου ενυδρείο να το θαυμάσουμε!!!

Να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς η πρόχειροι.

φιλικά

/Στέλιος

Λέτε ότι τα Χρυσόψαρα είναι ασύμβατα με τις κιχλίδες!

Σε ποιο σημείο είναι ασύμβατα στο ότι τα χρυσόψαρα είναι βαπτισμένα "κρύου νερού" και οι κιχλίδες "Αφρικής";

Οι θερμοκρασίες που τα έχω είναι και στα δύο μέσα στα όρια 24(Χειμώνα) - 28(Καλοκαίρι)

Χρυσόψαρα : Θερμοκρασία: 4-35°C (Ιδανικά 18-25°C)

Κιχλίδες : Θερμοκρασία:23°C - 28°C (Ιδανικά 25-26°C)

το PH είναι στα ίδια επίπεδα

Χρυσόψαρα : PH: 6-8 (Ιδανικά: 7.5)

Κιχλίδες : PH: 6-8 (Ιδανικά 7)

Γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν;

PS.

Έσβησα τις φωτογραφίες για να μην προσβάλουν την αισθητική ορισμένων εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι ειρωνεύεσαι αλλά δεν δίνεις καμιά πρόταση για χαλίκι

Που είναι το δικό σου ενυδρείο να το θαυμάσουμε!!!

Να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς η πρόχειροι.

φιλικά

/Στέλιος

Λέτε ότι τα Χρυσόψαρα είναι ασύμβατα με τις κιχλίδες!

Σε ποιο σημείο είναι ασύμβατα στο ότι τα χρυσόψαρα είναι βαπτισμένα "κρύου νερού" και οι κιχλίδες "Αφρικής";

Οι θερμοκρασίες που τα έχω είναι και στα δύο μέσα στα όρια 24(Χειμώνα) - 28(Καλοκαίρι)

Χρυσόψαρα : Θερμοκρασία: 4-35°C (Ιδανικά 18-25°C)

Κιχλίδες : Θερμοκρασία:23°C - 28°C (Ιδανικά 25-26°C)

το PH είναι στα ίδια επίπεδα

Χρυσόψαρα : PH: 6-8 (Ιδανικά: 7.5)

Κιχλίδες : PH: 6-8 (Ιδανικά 7)

Γιατί δεν μπορούν να συνυπάρξουν;

PS.

Έσβησα τις φωτογραφίες για να μην προσβάλουν την αισθητική ορισμένων εδώ μέσα.

καλο θα ειναι να μην αρπαζεσαι :(

Η ποιο απλη μου ερωτηση η οποια ειναι αυτοματος και η απαντηση σου .

Εχεις δει - εχεις ακουσει να υπαρχουν τιποτα χρυσοψαρα στις λιμνες της Αφρικης ?

απο εκει και περα δεν τα βαφτισαμε εμεις κρυουνερου τα χρυσοψαρα :blink:

Οσο για το

Που είναι το δικό σου ενυδρείο να το θαυμάσουμε!!! 
Να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς η πρόχειροι.

καθε αλλο παρα ειρωνικο το βλεπω .

Προσπαθησε ( εαν θες ) να ακουσεις τι εχουν να σου προτεινουν οι εμπειροτεροι ετσι ωστε να διορθωσεις τυχον λαθη που εχεις κανει ( οπως ολοι καναμε καποτε οντας αρχαριοι ) :)

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειδα καποια ταση ειρωνειας απο τον φιλο παραπανω.

απο την αλλη οταν παρουσιαζουμε κατι νομιζω πως εχουμε την θεληση να δεχθουμε κριτικη(ειτε καλη ειτε κακη) που σκοπο εχει να βελτιωσει-διορθωσει τυχον λαθη η ατελιες μας....

τωρα οσο για την ''περιεργη συμβιωση'' που εχεις,απλως να σου πω πως το χρυσοψαρο θελει καπου στους 18-20 θερμοκρασια.οχι οτι δεν ζει και παραπανω απλως του αλλαζεις τον μεταβολισμο με συνεπεια να γερναει πιο γρηγορα το ζωο.

οσο για διατροφικες συνηθειες,δεν θα το σχολιασω,ειναι σε αρκετα εκ διαμετρου διαφορετικες.

απο την αλλη οι κιχλιδες εχουν δικο τους κωδικα,ειναι πιο επιθετικες σαν ειδος απο τα χρυσοψαρα....

με λιγα λογια φιλε μου ειναι σαν να παιρνεις εναν απο αφρικη και να τον πας στους εσκιμωους,....θα ζησει,μεχρι να αρχισουν τα προβληματα που συνηθως ειναι αρρωστειες κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειδα καποια ταση ειρωνειας απο τον φιλο παραπανω.

απο την αλλη οταν παρουσιαζουμε κατι νομιζω πως εχουμε την θεληση να δεχθουμε κριτικη(ειτε καλη ειτε κακη) που σκοπο εχει να βελτιωσει-διορθωσει τυχον λαθη η ατελιες μας....

τωρα οσο για την ''περιεργη συμβιωση'' που εχεις,απλως να σου πω πως το χρυσοψαρο θελει καπου στους 18-20 θερμοκρασια.οχι οτι δεν ζει και παραπανω απλως του αλλαζεις τον μεταβολισμο με συνεπεια να γερναει πιο γρηγορα το ζωο.

οσο για διατροφικες συνηθειες,δεν θα το σχολιασω,ειναι σε αρκετα εκ διαμετρου διαφορετικες.

απο την αλλη οι κιχλιδες εχουν δικο τους κωδικα,ειναι πιο επιθετικες σαν ειδος απο τα χρυσοψαρα....

με λιγα λογια φιλε μου ειναι σαν να παιρνεις εναν απο αφρικη και να τον πας στους εσκιμωους,....θα ζησει,μεχρι να αρχισουν τα προβληματα που συνηθως ειναι αρρωστειες κλπ.....

+10 :(

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε όταν παρουσίασα το ενυδρείο μου πριν 3 χρόνια μου το είχαν χαρακτηρίσει τσίρκο,γιατι μου άρεσαν τα πολύχρωμα.Αν το θεωρείς ειρωνία ίσως πρέπει να αναθεωρήσεις.

Γι΄ αυτό παρουσιάζουμε τα ενυδρεία μας για να δεχόμαστε κάθε κριτικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο μην αρπάζεσαι και μην ενεργείς εν βρασμώ :(

Επανέφερε σε παρακαλώ τις φωτογραφίες και δέξου την καλόπιστη κριτική των φίλων εδώ μέσα.

Άλλωστε υπάρχουν και οι συντονιστές για να επαναφέρουν κάποιον αν βγει εκτός ορίων σε σχέση με τον τρόπο που εκφράζεται (που πραγματικά δεν νομίζω ότι έγινε κάτι τέτοιο, θυμήσου ότι ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται).

Εγώ θα σου πρότεινα να κρατήσεις μόνο kribensis στο ενυδρείο σου και να το οργανώσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να τους προσφέρεις το καλύτεροι δυνατόν περιβάλλον ώστε να δει και συμπεριφορές και γέννες.

Από κει και πέρα χωρίς φωτογραφίες τι άλλο να πει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι όλοι ξέρουμε οτι ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί γιαυτό θα παρακαλούσα να είμστε προσεκτικοί το πως γράφουμε.

Από την άλλη θα έλεγα στον αγαπητό Alpino να μας δώσει ξανά τις φωτογραφίες γιατί έτσι δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς.

Τέλος θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα 301 οσον αφορά την σύνθεση του ενυδρείου.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...