Jump to content

Co2 Και Λαβυρινθόψαρα


NickS

Recommended Posts

Καπου ειχα διαβασει πως δεν κανει να χρησιμοποιει καποιος co2 σε λαβυρινθοψαρα.
Αυτο κατα 90% μου μοιαζει με ραδιο-αρβυλα, αλλα καλου κακου εδω και ενα χρονο περιπου το εχω καταργησει.
Εχει ακουσει κανεις τιποτα σχετικο?
Ειναι οντως παραξενο αφου στους βιοτοπους τους παιζει αρκετο πρασσινο, αλλα παλι δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια, κανεις δε γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ γιατί να μην κάνει . :(

Το CO2 δεν εκτοπίζει το οξυγόνο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ γιατί να μην κάνει . :(

Το CO2 δεν εκτοπίζει το οξυγόνο

Και οχι μονο, αλλα και να το εκτοπιζε παλι τα μονα ψαρια που δεν τους ενδιαφερει το οξυγονο στο νερο ειναι τα λαβυρινθοψαρα, αλλα παραδοξως ο τυπος που το εγραφε (σε καποιο φορουμ, δε θυμαμαι που) ηταν απολυτα κατηγορηματικος σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως ο μονομαχος μου μια χαρα τα παεο στο 40λιτρο που εχω diy co2

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κι εγω δε θυμαμαι να ειχα ποτε προβληματα, απλα το κοψα γιατι διαβασα καπου αυτο το πραμα, και ειπα πως αν εστω και 1/100 αν στεκει καλυτερα να μην το ρισκαρω.

Αυτο που προσπαθω τα τελευταια χρονια ειναι να κανω τους μονομαχους να ζησουν αν ειναι δυνατο οσο και οι αγριοι προγονοι τους (οι οποιοι αν δεν κανω λαθος ποιανουν και τα 7 χρονια), και μαλλον ειμαι σε καλο δρομο αφου εχω καταφερει να συντηρισω εναν μεχρι 4 χρονια (και μαλιστα αγορασμενο απο ποτηρι).

Αλλα επειδη καποιες συνηθειες τις αλλαξα ταυτοχρονα δε μπορω να ξερω αν τελικα η ελειψη co2 ηταν μια απο τις ευεργετικες κινησεις η απλα μια χαζομαρα υποχονδρισμου.

το πολυ χαμηλο ph, kh gh, και η μεταβλητη θερμοκρασια πιστευω πως ειναι οι πιο σημαντικες παραμετροι, ο φωτισμος ισως παιζει ρολο, ισως οχι και τοσο, και τελος η ελειψη co2 πιστευω πως ηταν απλα μια χαζη πραξη υποχονδρισμου, αλλα απο την αλλη ψιλοφοβαμαι να το ξαναβαλω μηπως και... γι αυτο και ζηταω γνωμες μηπως και εχει καποιος ακουσει κατι σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...