Jump to content

απο Emersed...


Recommended Posts

καπου στα μεσα του καλοκαιριου πηρα μια ποσοτητα cuba σε emersed μορφη.απο την στιγμη που την εβαλα στο ενυδρειο καποια φυλλαρακια εχουν γινει καφετι και αλλα εχουν σαπισει.ελαχιστα κομματακια εχουν κρατησει το πρασινο χρωμα και σιγα σιγα αναπτυσονται.βεβαια οταν πηρα το φυτο απο εναν συνχομπιστη μου ειπε το εξης:εγω εως τωρα το ειχα σε emersed μορφη για να την βαλεις στο ενυδρειο πρεπει να το φυτεψεις σε ενα ταπερακι με λιγο χωμα (δεν θυμαμαι ονομασια) και να το ψεκαζεις λιγο ανα ημερα μεχρι να καλυφτει ολο το φυτο απ το νερο.επειτα απ αυτη τη διαδικασια το φυτευω στο ενυδρειο. η διαδικασια που μου ειπε ειναι για να μην σαπισει το φυτο...

υ.γ τωρα βλεπω μια μικρη βελτιωση στον βυθο.να βαλω καθολου λιπασμα?

βλεπω παρατηρησεις

Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμός που την έχεις την υποστηρίζει;

CO2 έχεις;

θελω να πιστευω πως την υποστηριζει.απο co2 εχω diy και απο φωτισμο 11w...

το εχω και στην κατηγορια ''ενυδρεια μελων'' με τιτλο το κυρφο μονοπατι στην τελευταια σελιδα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω πως την υποστηριζει.απο co2 εχω diy και απο φωτισμο 11w...

το εχω και στην κατηγορια ''ενυδρεια μελων'' με τιτλο το κυρφο μονοπατι στην τελευταια σελιδα :thumbup:

giorginakos η cuba φιλε ειναι πολυ δυσκολο φυτακι και ο φωτισμος σου ειναι λιγος,νομιζω στο ειχα πει και στη παρουσιαση σου.Για να πιασει θελει πολυ φωτισμο,περιπου β/λ,υποστρωμα,λιπανση και co2 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

giorginakos η cuba φιλε ειναι πολυ δυσκολο φυτακι και ο φωτισμος σου ειναι λιγος,νομιζω στο ειχα πει και στη παρουσιαση σου.Για να πιασει θελει πολυ φωτισμο,περιπου β/λ,υποστρωμα,λιπανση και co2 :thumbup:

Θα συμφωνήσω και εγώ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

giorginakos η cuba φιλε ειναι πολυ δυσκολο φυτακι και ο φωτισμος σου ειναι λιγος,νομιζω στο ειχα πει και στη παρουσιαση σου.Για να πιασει θελει πολυ φωτισμο,περιπου β/λ :thumbup: ,υποστρωμα,λιπανση και co2 :thumbup:

βοηθησε με λιγο γιατι δεν το καταλαβαινω...

οποτε να παω σε 2η λαμπα?

Link to comment
Share on other sites

βοηθησε με λιγο γιατι δεν το καταλαβαινω...

οποτε να παω σε 2η λαμπα?

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Αν θυμαμαι καλα ειναι 60?Αν ναι θελεις αλλα 50βατ για να φτασεις το 1βατ/λ.Επεισης φανταζομαι πως ξερεις οτι τα φυτα επιφανειας κοβουν φως οπωτε λιγοστευει το φως που φτανει κατω

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?Αν θυμαμαι καλα ειναι 60?Αν ναι θελεις αλλα 50βατ για να φτασεις το 1βατ/λ.Επεισης φανταζομαι πως ξερεις οτι τα φυτα επιφανειας κοβουν φως οπωτε λιγοστευει το φως που φτανει κατω

το ξεστησα το 60λιτρο και τωρα εχω 30λιτρο...αυτο το καινουριο στησιμο ειναι του 30λιτρου.ευτυχως δεν εχω φυτα επιφανειας.οποτε τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

το ξεστησα το 60λιτρο και τωρα εχω 30λιτρο...αυτο το καινουριο στησιμο ειναι του 30λιτρου.ευτυχως δεν εχω φυτα επιφανειας.οποτε τι κανουμε?

Α σορρυ νομιζα οτι ειχες το 60λιτρο.Τοτε τωρα χρειαζεσαι αλλα 20βατ για να φτασεις στο 1 βατ/λ,δηλαδη να εχεις 30 βατ συνολικο φωτισμο.Οπως καταλαβαινεις χρειαζεσαι αλλη μια λαμπα.Εκτος αν αλλαξεις φωτηστικο και βαλεις λαμπα 30 βατ.Εγω στο 40λιτρο του μονομαχου εχω βαλει ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας απο μαγαζι με ηλεκρολογικο υλικο που ειναι 25βατ και 4.500Κ και βλεπω οτι τα φυτα μου πανε αρκετα καλα.Εχω ευκολα φυτα μεσα ομως.Θα σου πω οτι η κρυπτοκορινα πχ που μερικες φορες χανει ολα τα φυλλα της λογο αλλαγης περιβαλλοντος,φωτισμου και παραμετρων νερου στο δικο μου δεν εχασε ουτε ενα φυλλο,αντιθετα εχει γινει διπλασια και ολο πεταει νεα φυλλα.Τωρα θελω να δοκιμασω με καποιο γρασιδακι για να δω πως θα παει.Γενικα στις λαμπες μας ενδιαφερουν τα βατ και τα κελβιν που ειναι η καθε λαμπα,οπωτε αν ψαξεις βρισκεις και σε μαγαζια με ηλεκτρολογικα,πολυ φθηνοτερα απο πετσοπ.Ελπιζω πως εχεις υποστρωμα ετσι?

ΥΓ σορρυ για το μεγαλο ποστ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Α σορρυ νομιζα οτι ειχες το 60λιτρο.Τοτε τωρα χρειαζεσαι αλλα 20βατ για να φτασεις στο 1 βατ/λ,δηλαδη να εχεις 30 βατ συνολικο φωτισμο.Οπως καταλαβαινεις χρειαζεσαι αλλη μια λαμπα.Εκτος αν αλλαξεις φωτηστικο και βαλεις λαμπα 30 βατ.Εγω στο 40λιτρο του μονομαχου εχω βαλει ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας απο μαγαζι με ηλεκρολογικο υλικο που ειναι 25βατ και 4.500Κ και βλεπω οτι τα φυτα μου πανε αρκετα καλα.Εχω ευκολα φυτα μεσα ομως.Θα σου πω οτι η κρυπτοκορινα πχ που μερικες φορες χανει ολα τα φυλλα της λογο αλλαγης περιβαλλοντος,φωτισμου και παραμετρων νερου στο δικο μου δεν εχασε ουτε ενα φυλλο,αντιθετα εχει γινει διπλασια και ολο πεταει νεα φυλλα.Τωρα θελω να δοκιμασω με καποιο γρασιδακι για να δω πως θα παει.Γενικα στις λαμπες μας ενδιαφερουν τα βατ και τα κελβιν που ειναι η καθε λαμπα,οπωτε αν ψαξεις βρισκεις και σε μαγαζια με ηλεκτρολογικα,πολυ φθηνοτερα απο πετσοπ.Ελπιζω πως εχεις υποστρωμα ετσι?

ΥΓ σορρυ για το μεγαλο ποστ :thumbup:

εχω υποστρωμα :welcome: ... το ξερω οτι η λαμπες γενικως ειναι φθηνες αλλα εγω σκεφτομουν και κατι σε λεντ...

(ερχεται σκιτσακι) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω υποστρωμα :thumbup: ... το ξερω οτι η λαμπες γενικως ειναι φθηνες αλλα εγω σκεφτομουν και κατι σε λεντ...

(ερχεται σκιτσακι) :thumbup:

Δεν εχω δοκιμασει ποτε λεντ οπωτε δεν μπορω να σου πω αν κανει η οχι.Εχεις ψαρια μεσα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δοκιμασει ποτε λεντ οπωτε δεν μπορω να σου πω αν κανει η οχι.Εχεις ψαρια μεσα τωρα?

1 μονομαχο

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω

σκεφτομαι να το κανω ετσι για 2 κυριους λογους

1)να ειναι κολλημενα σε μερος του ενυδρειου και 2)ο φωτισμος σκεφτομαι οτι θα πεφτει σαν ''προβολεας''

Link to comment
Share on other sites

1 μονομαχο

Δεν ξερω να σου πω τι αποτελεσματα θα εχεις με τα λεντ γιατι δεν τα εχω δοκιασει.Εγω ξερεις τι θα εκανα?Θα εφτιαχνα φρεσκο μειγμα co2 και θα εριχνα και λιγο γενικο λιπασματακι μηπως σωθει η cuba αλλα θελεις οπωσδηποτε αναβαθμιση φωτισμου.Ξερω οτι κανεις την διαχυση με σκαλα,ετσι δεν ειναι?

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω τι αποτελεσματα θα εχεις με τα λεντ γιατι δεν τα εχω δοκιασει.Εγω ξερεις τι θα εκανα?Θα εφτιαχνα φρεσκο μειγμα co2 και θα εριχνα και λιγο γενικο λιπασματακι μηπως σωθει η cuba αλλα θελεις οπωσδηποτε αναβαθμιση φωτισμου.Ξερω οτι κανεις την διαχυση με σκαλα,ετσι δεν ειναι?

ναι ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις αυτο τον τροπο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Ειχα και εγω σκαλα αλλα δοκιμασα αυτη τη πατεντα και ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα.Η διαχυση ειναι πολυ καλητερη και βλεπω ολα τα φυτα μου να εχουν πανω τους φυσαλιδες,δειγμα φωτοσυνθεσης.Πιστευω οτι ειναι η καλητερη διαχυση που μπορεις να κανεις.Εγω θα φτιαξω αλλο ενα για το 100αρι που θα στεισω.Στο προτεινω ανεπιφυλακτα και πιστευω οτι θα δεις διαφορα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις αυτο τον τροπο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64857

Ειχα και εγω σκαλα αλλα δοκιμασα αυτη τη πατεντα και ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα.Η διαχυση ειναι πολυ καλητερη και βλεπω ολα τα φυτα μου να εχουν πανω τους φυσαλιδες,δειγμα φωτοσυνθεσης.Πιστευω οτι ειναι η καλητερη διαχυση που μπορεις να κανεις.Εγω θα φτιαξω αλλο ενα για το 100αρι που θα στεισω.Στο προτεινω ανεπιφυλακτα και πιστευω οτι θα δεις διαφορα :thumbup:

εγω την σκαλα την εχω βαλει κατω απο το φιλτρο (φιλτρο καταρακτης) ετσι ωστε οταν σκανε οι φυσαλιδες το co2 να εχει διαδρομη απο κατω προς τα πανω και οχι κατευθειαν προς τα πανω

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η πατεντα που σου εδωσα σπαει τις φυσαλιδες σε χιλιαδες μικροτερες και ετσι η διαχυση γινετε τελεια.Δες τα βιντεακια και θα καταλαβεις τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...